moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy pułk artylerii

Jeszcze więcej wojska na wschodniej flance NATO. Stacjonujący w Suwałkach 14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej zostanie przeformowany w pułk. Decyzję ogłosił dziś minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. – Wojsko Polskie musi być sprawne, wyposażone w nowoczesny sprzęt, musi być gotowe do tego, aby stanąć na straży naszego bezpieczeństwa – mówił podczas wizyty w jednostce.

14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej stacjonuje w Suwałkach od 2010 roku. Jednostka powstała po rozformowaniu pułku artylerii, który funkcjonował w tam wcześniej. Dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał decyzję o odbudowie zlikwidowanego oddziału Wojska Polskiego. – Moja misja jako ministra obrony narodowej koncentruje się na tym, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i aby było silnie osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił. – Stąd dzisiejsza decyzja o rozpoczęciu formowania pułku przeciwpancernego w Suwałkach. Przesmyk suwalski to miejsce szczególne, bo żołnierze, którzy tu stacjonują, będą stanowili pierwszą zaporę w przypadku agresji – podkreślił.

Utworzenie nowej jednostki wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem liczby żołnierzy, którzy stacjonują w Suwałkach. Obecnie jest to 150 wojskowych, w pułku ma ich służyć nawet sześć razy więcej. Minister podkreślił, że trwa kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, która ma na celu zachęcenie społeczeństwa do wstępowania w szeregi armii. – Bardzo dziękuję wszystkim kandydatom za tak duże zainteresowanie służbą w wojskach operacyjnych, a także wojskach obrony terytorialnej – powiedział.

REKLAMA

Szef MON poinformował także, że suwalska jednostka będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt. Obecnie artylerzyści z Suwałk podczas służby korzystają z samobieżnych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M14 Malutka, które wkrótce zamienią na wyrzutnie pocisków kierowanych Spike. Żołnierze już rozpoczęli szkolenie, które przygotuje ich do korzystania z nowego uzbrojenia. – Bardzo dziękuję za waszą codzienną służbę. Cieszę się, że wspólnie wzmacniamy zdolności obronne naszej ojczyzny – mówił. Szef MON przypomniał także, że uroczystość rozpoczynająca formowanie jednostki odbywa się w symbolicznym momencie – kiedy obchodzimy 74. rocznicę obławy augustowskiej. – Wspominamy ofiary tego wydarzenia, tych wszystkich, którzy zostali zamęczeni, zamordowani, dlatego że byli Polakami. Oby nigdy więcej ta historia się nie powtórzyła. A nie powtórzy się tylko wtedy, kiedy Polska będzie bezpieczna – podkreślił.

14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej to jednostka, która odpowiada za obronę przeciwpancerną pododdziałów wojskowych, a także za niszczenie środków pancernych i opancerzonych przeciwnika. Obecnie podlega 11 Mazurskiemu Pułkowi Artylerii, a jej dowódcą jest ppłk Krzysztof Świderski. Przeformowanie pododdziału w pułk może potrwać nawet kilka lat. Szczegółowy plan budowy pułku nie jest jeszcze znany – o szczegółach resort ma poinformować w ciągu kilku dni.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / COMON

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-francuska szkoła uczuć
 
Stawiamy na rozwój
Nowe nakolanniki
Zmiany w przepisach mundurowych
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Obława pełna białych plam
„Pułaski” wrócił do kraju
Sport nie dzieli, sport łączy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Rozdarty subkontynent
Sojusze na fali
Miroslawiec Up
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Obrady Rady Unii Europejskiej
Desant na czeskich spadochronach
Nowy pułk artylerii
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Brytyjska „pamiątka”
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Kierunek: Afganistan
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
The Chariots of Jihad
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Gotowi na F-35?
Działalność firm na rzecz obronności
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Tak umierał Wołyń
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Air-Landing Outside Comfort Zone
Fleet of the Future
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Dragon’19” od kuchni
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Karabiny od dęblińskich saperów
Wielkie święto kawalerii!!!
Moja „bazówka”
Raki dla zawiszaków
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Początek dowódczej drogi
Nowi szturmani w JW Agat
Gen. Joks na czele JFTC
„Mieszko” po wodowaniu
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO