moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe nakolanniki

Do końca wakacji żołnierze z pięciu jednostek będą testować nowy wzór nakolanników. Od obecnie używanych różnią się one konstrukcją – są dwuczęściowe, z osobnymi osłonami na rzepkę i część piszczelową. – Według żołnierzy to dużo lepszy system niż jednoczęściowy, który mają teraz – podkreślają twórcy projektu z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.


Funkcjonalność nowego wzoru nakolanników sprawdzi 50 żołnierzy z pięciu jednostek wojsk lądowych – 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. Testy potrwają do 30 sierpnia. Według założeń nowe nakolanniki mają w przyszłym roku zastąpić obecnie używane.

Jak podkreśla płk Jacek Kahla, szef oddziału normowania Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, nowy wzór powstał na wniosek samych żołnierzy. – W pismach do Inspektoratu wskazywali oni, że nakolanniki w obecnej formie, czyli jednoczęściowej skorupy ochraniającej tylko środek kolana, nie spełniają swojej roli. Przesuwają się, są niewygodne i nieporęczne – wyjaśnia płk Kahla. Dodaje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami mundurowymi nakolanniki przysługują żołnierzom jednostek powietrznodesantowych, kawalerii powietrznej, rozpoznania i piechoty górskiej, a także uczestnikom misji zagranicznych.

REKLAMA

Panaceum na wskazywane przez żołnierzy bolączki ma być konstrukcja dwuczęściowa, składająca się z osobnych (wykonanych ze specjalnego tworzywa) osłon na rzepkę i część piszczelową. Założenia taktyczno-techniczne nowego rozwiązania powstały w Inspektoracie pod koniec ubiegłego roku i po przejściu wszystkich formalności, wiosną tego roku 31 Wojskowy Oddział Gospodarczy ogłosił przetarg na wykonanie partii prototypowej nakolanników.

Wygrał go Instytut Rozwoju Oporządzenia Taktycznego sp. z o.o. z Ornety, z którym kontrakt podpisano pod koniec kwietnia tego roku. Miesiąc później spółka przekazała wojsku 51 kompletów nakolanników – 50 do testów i jeden jako wzorzec badawczy. – Zakłada się, że żołnierze będą testowali nakolanniki do 30 sierpnia. Potem muszą oni przesłać do Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej ankiety, które otrzymali wraz z nimi. Jeśli wypadną one pozytywnie, ośrodek do końca października opracuje dokumentację niezbędną do ich produkcji seryjnej – wyjaśnia płk Kahla.

Co jeśli jednak ankiety wykażą niedociągnięcia? Wówczas trzeba będzie wprowadzić w projekcie poprawki, zgodnie z sugestiami użytkowników, a następnie wyprodukowanie drugiej partii próbnej nakolanników. Trafi ona do testów w jednostkach pod koniec listopada. – Żołnierze będą wówczas je sprawdzali do połowy lutego 2020 roku, a ośrodek będzie miał czas na analizę drugich ankiet i opracowanie dokumentacji do końca marca 2020 roku – opisuje procedurę płk Jacek Kahla.

Zarówno w przypadku pierwszej ścieżki badawczej, jak i drugiej, zakup nowych nakolanników i wprowadzenie ich do służby zaplanowano na przyszły rok.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~nomadinio
1562996880
Nomad - bo ten ze zdjęcia kupił sobie chińczyki sam we własnym zakresie. "Obecnie używanie" należy rozumieć = kupowane we własnym zakresie przez żołnierzy. :)
17-86-09-72
~Nomad
1562668980
Przecież to kopie chinskie nakolannikow xtak firmy hatch. 20 letnie rozwiazanie
80-DF-8A-DB

Karabiny od dęblińskich saperów
 
Początek dowódczej drogi
Moja „bazówka”
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Rozpoczynamy nową erę
Air-Landing Outside Comfort Zone
Polsko-francuska szkoła uczuć
Desant na czeskich spadochronach
Miroslawiec Up
Raki dla zawiszaków
„Mieszko” po wodowaniu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Formowanie 19 Brygady
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
The Chariots of Jihad
Działalność firm na rzecz obronności
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kierunek: Afganistan
Sojusze na fali
F-35 wylądowały w Powidzu
Nowy pułk artylerii
Wielkie święto kawalerii!!!
Nowi szturmani w JW Agat
„Pułaski” wrócił do kraju
Kolejna szabla AFN zdobyta
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Tak umierał Wołyń
Stawiamy na rozwój
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Obława pełna białych plam
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Obrady Rady Unii Europejskiej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Brytyjska „pamiątka”
Nowe nakolanniki
„Dragon’19” od kuchni
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Rozdarty subkontynent
Gotowi na F-35?
Sport nie dzieli, sport łączy
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Zmiany w przepisach mundurowych
Fleet of the Future

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO