moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe nakolanniki

Do końca wakacji żołnierze z pięciu jednostek będą testować nowy wzór nakolanników. Od obecnie używanych różnią się one konstrukcją – są dwuczęściowe, z osobnymi osłonami na rzepkę i część piszczelową. – Według żołnierzy to dużo lepszy system niż jednoczęściowy, który mają teraz – podkreślają twórcy projektu z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.


Funkcjonalność nowego wzoru nakolanników sprawdzi 50 żołnierzy z pięciu jednostek wojsk lądowych – 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. Testy potrwają do 30 sierpnia. Według założeń nowe nakolanniki mają w przyszłym roku zastąpić obecnie używane.

Jak podkreśla płk Jacek Kahla, szef oddziału normowania Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, nowy wzór powstał na wniosek samych żołnierzy. – W pismach do Inspektoratu wskazywali oni, że nakolanniki w obecnej formie, czyli jednoczęściowej skorupy ochraniającej tylko środek kolana, nie spełniają swojej roli. Przesuwają się, są niewygodne i nieporęczne – wyjaśnia płk Kahla. Dodaje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami mundurowymi nakolanniki przysługują żołnierzom jednostek powietrznodesantowych, kawalerii powietrznej, rozpoznania i piechoty górskiej, a także uczestnikom misji zagranicznych.

REKLAMA

Panaceum na wskazywane przez żołnierzy bolączki ma być konstrukcja dwuczęściowa, składająca się z osobnych (wykonanych ze specjalnego tworzywa) osłon na rzepkę i część piszczelową. Założenia taktyczno-techniczne nowego rozwiązania powstały w Inspektoracie pod koniec ubiegłego roku i po przejściu wszystkich formalności, wiosną tego roku 31 Wojskowy Oddział Gospodarczy ogłosił przetarg na wykonanie partii prototypowej nakolanników.

Wygrał go Instytut Rozwoju Oporządzenia Taktycznego sp. z o.o. z Ornety, z którym kontrakt podpisano pod koniec kwietnia tego roku. Miesiąc później spółka przekazała wojsku 51 kompletów nakolanników – 50 do testów i jeden jako wzorzec badawczy. – Zakłada się, że żołnierze będą testowali nakolanniki do 30 sierpnia. Potem muszą oni przesłać do Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej ankiety, które otrzymali wraz z nimi. Jeśli wypadną one pozytywnie, ośrodek do końca października opracuje dokumentację niezbędną do ich produkcji seryjnej – wyjaśnia płk Kahla.

Co jeśli jednak ankiety wykażą niedociągnięcia? Wówczas trzeba będzie wprowadzić w projekcie poprawki, zgodnie z sugestiami użytkowników, a następnie wyprodukowanie drugiej partii próbnej nakolanników. Trafi ona do testów w jednostkach pod koniec listopada. – Żołnierze będą wówczas je sprawdzali do połowy lutego 2020 roku, a ośrodek będzie miał czas na analizę drugich ankiet i opracowanie dokumentacji do końca marca 2020 roku – opisuje procedurę płk Jacek Kahla.

Zarówno w przypadku pierwszej ścieżki badawczej, jak i drugiej, zakup nowych nakolanników i wprowadzenie ich do służby zaplanowano na przyszły rok.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~nomadinio
1562996880
Nomad - bo ten ze zdjęcia kupił sobie chińczyki sam we własnym zakresie. "Obecnie używanie" należy rozumieć = kupowane we własnym zakresie przez żołnierzy. :)
17-86-09-72
~Nomad
1562668980
Przecież to kopie chinskie nakolannikow xtak firmy hatch. 20 letnie rozwiazanie
80-DF-8A-DB

Miroslawiec Up
 
Polsko-francuska szkoła uczuć
„Mieszko” po wodowaniu
Nowe nakolanniki
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Stawiamy na rozwój
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Kolejna szabla AFN zdobyta
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Obława pełna białych plam
Sojusze na fali
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Moja „bazówka”
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Dragon’19” od kuchni
Początek dowódczej drogi
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Gotowi na F-35?
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Brytyjska „pamiątka”
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Fleet of the Future
The Chariots of Jihad
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Nowi szturmani w JW Agat
Raki dla zawiszaków
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Sport nie dzieli, sport łączy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rozdarty subkontynent
Air-Landing Outside Comfort Zone
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Działalność firm na rzecz obronności
Wielkie święto kawalerii!!!
Gen. Joks na czele JFTC
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Karabiny od dęblińskich saperów
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Desant na czeskich spadochronach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Rozpoczynamy nową erę
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiany w przepisach mundurowych
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Pułaski” wrócił do kraju
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nowy pułk artylerii
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kierunek: Afganistan
Tak umierał Wołyń

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO