moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent przedłużył misję „Sophia”

Do 30 września została przedłużona misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU „Sophia” nad Morzem Śródziemnym. Decyzję w tej sprawie podjął zwierzchnik sił zbrojnych – prezydent Andrzej Duda. Obecnie na Sycylii stacjonuje niemal 100 żołnierzy, głównie z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni.

Dla gdyńskiej brygady to pierwsza zagraniczna misja w historii. Jej żołnierze wsparci kolegami z innych jednostek pojawili się na Sycylii w lutym ubiegłego roku. Obecnie we włosko-amerykańskiej bazie Sigonella na Sycylii służbę pełni już III zmiana PKW EU „Sophia”. Według początkowych uzgodnień, jej mandat miał potrwać trzy miesiące. Jednak prezydent Andrzej Duda zdecydował się przedłużyć misję. Decyzja zwierzchnika sił zbrojnych ukazała się pod koniec ubiegłego tygodnia.

– Nasze podstawowe zadania nie różnią się od tych, które realizowali poprzednicy – przyznaje kmdr por. Mirosław Domański, zastępca dowódcy III zmiany PKW EU „Sophia”. Polski samolot Bryza regularnie patroluje szlaki żeglugowe pomiędzy Sycylią a Libią. Załogi wypatrują łodzi z nielegalnymi migrantami, a także jednostek, które mogłyby przemycać broń czy ropę naftową. – Od lutego 2018 roku polscy żołnierze spędzili w powietrzu ponad 890 godzin, wykonując 204 loty operacyjne. Załogi z naszej zmiany podczas 31 misji wylatały 150 godzin – informuje mjr Agnieszka Kossowska, rzecznik kontyngentu.

REKLAMA

W marcu decyzją Unii Europejskiej z udziału w misji zostały wycofane okręty. Unijne instytucje nie porozumiały się z rządem Włoch, gdzie wysadzać rozbitków uratowanych na morzu. Włosi nie chcieli ponosić ciężaru przyjmowania wszystkich na swoim terytorium. W efekcie w III zmianie PKW nie bierze udziału pododdział wojsk specjalnych. Wcześniej komandosi tworzyli grupę abordażową na jednym z okrętów. Niewykluczone jednak, że sytuacja się zmieni. Dlatego też w obwieszczeniu prezydenta RP mowa o możliwości wzmocnienia misji 20 żołnierzami i pracownikami wojska, którzy pozostają w odwodzie na terytorium Polski.

Unijna misja „Sophia” rozpoczęła się w 2015 roku. Początkowo celem jej uczestników było zwalczanie przemytników. Dwa lata później mandat został jednak rozszerzony o gromadzenie informacji na temat nielegalnego handlu ropą z Libii, a także szkolenie tamtejszej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej. W efekcie łodzie z nielegalnymi migrantami coraz częściej zatrzymywane są w pobliżu afrykańskiego wybrzeża i kierowane z powrotem. Według danych, które opublikowało dowództwo operacji w „Sophię” zaangażowało się 25 państw, zaś szkolenia przeszło 355 Libijczyków. Z morza podjętych zostało około 45 tysięcy migrantów. Często było to równoznaczne z uratowaniem im życia. Wielu z nich próbowało się bowiem przedostać do Europy na jednostkach nieprzystosowanych do morskiej żeglugi.

Tymczasem pod koniec ubiegłego tygodnia prezydent Duda rozstrzygnął nie tylko o przyszłości PKW EU „Sophia”. Do końca roku został przedłużony również mandat polskich kontyngentów w Afganistanie, Iraku, Kosowie, na Łotwie, a także Rumunii.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Tak umierał Wołyń
 
Kolejna szabla AFN zdobyta
Moja „bazówka”
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
The Chariots of Jihad
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Brytyjska „pamiątka”
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Działalność firm na rzecz obronności
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nowe nakolanniki
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Sojusze na fali
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Miroslawiec Up
Gotowi na F-35?
Air-Landing Outside Comfort Zone
Stawiamy na rozwój
Desant na czeskich spadochronach
F-35 wylądowały w Powidzu
Rozpoczynamy nową erę
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Rozdarty subkontynent
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
„Pułaski” wrócił do kraju
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Nowy pułk artylerii
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Formowanie 19 Brygady
Obrady Rady Unii Europejskiej
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Początek dowódczej drogi
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Zmiany w przepisach mundurowych
„Dragon’19” od kuchni
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Sport nie dzieli, sport łączy
Wielkie święto kawalerii!!!
Raki dla zawiszaków
Obława pełna białych plam
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Nowi szturmani w JW Agat
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Polsko-francuska szkoła uczuć
„Mieszko” po wodowaniu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kierunek: Afganistan
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Karabiny od dęblińskich saperów
Fleet of the Future
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO