moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Major Chodacki – dwa kroki przed przyszłością

Był profesjonalistą, a przede wszystkim patriotą. O tym, dlaczego mjr Marian Chodacki może być wzorem dla współczesnych oficerów rozmawiali Dominik Smyrgała, autor książki „Dwa kroki przed przyszłością” oraz Antoni Macierewicz, były minister obrony. Spotkanie odbyło się w centrum edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”.

Czy wartości, jakie wyznawali i zgodnie z którymi działali żołnierze II RP są wciąż aktualne? Jaka postać z polskiej historii powinna być wzorem dla współczesnych oficerów, szczególnie tych działających w służbach specjalnych? Według dr. Dominika Smyrgały, wykładowcy w Akademii Sztuki Wojskowej, taką osobą jest major Marian Chodacki, który jako młody chłopak wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a w wolnej Polsce służył w Oddziale II Sztabu Generalnego, czyli wywiadzie. Tej właśnie postaci dr Smyrgała poświęcił książkę „Dwa kroki przed przyszłością. Marian Chodacki jako wzór współczesnego analityka wywiadu”.

Dlaczego właśnie Chodacki stał się bohaterem pracy naukowej Smyrgały? Wszystko zaczęło się od spotkania z szefem służb specjalnych. – Rozmawialiśmy o potrzebie przywrócenia dobrych wzorców dla oficerów służb specjalnych. Szef służb zapytał mnie, czy można znaleźć takiego oficera wojska II RP, związanego z Oddziałem II, który byłby wzorem dla współczesnych oficerów. Wzorem etycznym i przykładem profesjonalisty. Zaczęliśmy się zastanawiać nad kandydatami i przyznam, że początkowo lista była bardzo długa – opowiadał dr Smyrgała podczas spotkania autorskiego w centrum edukacyjnym IPN.

REKLAMA

Wśród znakomitych oficerów wywiadu byli m.in. mjr Jan Żychoń, rtm. Jerzy Sosnowski oraz mjr Roman Czerniawski. Ale choć zasługi każdego z nich były ogromne, z każdą z nich wiązały się jakieś kontrowersje. – Wreszcie padło nazwisko, trochę zapomnianego, majora Mariana Chodackiego. Zapytałem o zdanie Sławomira Cenckiewicza i usłyszałem: „Chodacki to przecież bohater!” – relacjonował dr Smyrgała.

Mimo że Chodacki był aktywny kilka dekad temu, wartości i sposób działania, wciąż są warte naśladowania. Przede wszystkim – jak podkreślał Dominik Smyrgała – ze względu na jego ogromny talent analityczny, umiejętność interpretacji bieżących wydarzeń i przewidywania na ich podstawie kolejnych zdarzeń. Przykład? – W maju 1941 roku, Chodacki napisał do Churchilla, że sojusz niemiecko-rosyjski jest taktyczny i niedługo dojdzie do konfliktu między tymi państwami. Napisał to na miesiąc przed agresją Niemiec na Rosję, w dodatku nie mając wówczas dostępu do informacji wywiadu! – podkreślał dr Smyrgała. – To była absolutnie genialna analiza w wymiarze taktycznym – przyznał Antoni Macierewicz, gość spotkania. – Choć trzeba przyznać, że otoczenie Churchilla było przygotowane na taki scenariusz. Sam Churchill oczekiwał tego i miał nadzieję, że dojdzie do takiego konfliktu. W wymiarze długofalowym, strategicznym, analiza Chodackiego była dla mnie zaskoczeniem. Obszar jego działalności sprawiał, że musiał mieć wiedzę o niemieckim sposobie myślenia o Rosji, o tym, że Niemcy ciążą ku Rosji. Analiza Chodackiego, że Berlin zaatakuje Rosję, była zaskakująca – tłumaczył były minister obrony.

Przykładem doskonałej pracy analitycznej Chodackiego była analiza „Mein Kampf”. – Chodacki bardzo dokładnie przeanalizował tę pozycję i potraktował jako dokument doktrynalny państwa – mówił dr Smyrgała. – Na jej podstawie wywnioskował na przykład, że naziści chcą dokonać eksterminacji ludności żydowskiej – zauważył Smyrgała. – Z wypiekami na twarzy, ale też dreszczem przerażenia czyta się te fragmenty w książce, w których opisana jest analiza Chodackiego dotycząca myśli państwowo-rewolucyjnej Hitlera i nazizmu. To niezwykłe i pouczające, jak Hitler opracował i zrealizował koncepcję przekształcające naród niemiecki w narzędzie zniszczenia ówczesnej Europy. Zrobił to za pomocą m.in. dezinformacji, a więc psychologicznego i emocjonalnego oddziaływania na tłum. To była metoda przekształcenia narodu niemieckiego w jedną zbrodniczą pięść – mówił Antoni Macierewicz. – Porażające jest to, że proces tej przemiany zajął zaledwie pięć lat. To niesamowite. I zrobili to bez Internetu i telewizji – dodawał dr Smyrgała.

Z kolei dowodem na zapobiegliwość i lojalność wobec państwa było ukrycie archiwum wywiadu. – Chodacki uważał, że zgromadzone dokumenty to własność państwa polskiego i dlatego trzeba je zabezpieczyć. Nie poszedł na łatwiznę, nie oddał aliantom, nie spalił. Już w marcu 1945 roku, mając świadomość, że Polska zostanie w rosyjskiej strefie wpływów zaczął ukrywać archiwum „Estezet”, żeby nie wpadło w ręce komunistów – mówił Dominik Smyrgała. Przechowanie archiwum nie było łatwe z kilku powodów, oczywiście logistycznych, ale także dlatego, że usiłowali je przejąć tajni agenci komunistycznej władzy. Smyrgała barwnie opisuje w książce niezwykłą historię przewiezienia ogromnej liczby dokumentów, najpierw do klasztoru, a później do Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku. Dzięki tym zabiegom archiwum „Estezet” jest najpełniejszym zbiorem dokumentów polskiego wywiadu II Rzeczypospolitej.

Dla Antoniego Macierewicza Chodacki to także przykład oficera, który był marginalizowany, bo nie należał do ówczesnej elity. – Chodacki był człowiekiem odważnym, bohaterskim, udowodnił to podczas wojny polsko-bolszewickiej, gdy jako młody człowiek dokonał czynów heroicznych. Pamiętam barwny opis – nie poddaje się, idzie przez kilkanaście kilometrów ze sparaliżowaną od postrzału noga. A jednak ten żołnierz nie dostaje nawet awansu na kapitana, nie dostaje krzyża niepodległości. Człowiek odznaczony Orderem Virtuti Militari! Zostaje zepchnięty na margines, bo nie jest elitą – zauważył.

– Pisanie tej książki było intelektualną przygodą życia – przyznawał Dominik Smyrgała. – To bezsprzecznie fascynująca lektura – zaznaczał Antoni Macierewicz. Zachęcając publiczność do zapoznania się z książką podziękował też Wojskowemu Instytutowi Wydawniczemu za opublikowanie tego tytułu.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Przystanek Historia IPN”. Dyskusję moderował red. Rafał Dutkiewicz. Książka „Dwa kroki przed przyszłością” jest do nabycia w naszym internetowym sklepie.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Działalność firm na rzecz obronności
 
Sport nie dzieli, sport łączy
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Rozdarty subkontynent
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Sojusze na fali
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
„Pułaski” wrócił do kraju
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Początek dowódczej drogi
Air-Landing Outside Comfort Zone
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Kierunek: Afganistan
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
F-35 wylądowały w Powidzu
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
ORP „Mewa” – historia bliska końca
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Obława pełna białych plam
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Dragon’19” od kuchni
Nowy pułk artylerii
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Formowanie 19 Brygady
Brytyjska „pamiątka”
Zmiany w przepisach mundurowych
Rozpoczynamy nową erę
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Stawiamy na rozwój
Nowi szturmani w JW Agat
Tak umierał Wołyń
Desant na czeskich spadochronach
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Moja „bazówka”
Gotowi na F-35?
Polsko-francuska szkoła uczuć
Kolejna szabla AFN zdobyta
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Polscy żołnierze wracają do Libanu
The Chariots of Jihad
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Mieszko” po wodowaniu
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Nowe nakolanniki
Raki dla zawiszaków
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Fleet of the Future
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO