moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ekonowinki na poligonie

Namioty klimatyzowane dzięki panelom słonecznym, prąd uzyskiwany z wiatraków czy hybrydowych generatorów – to tylko część nowinek, które sprawdzają na poligonie w Drawsku natowscy logistycy. W ten sposób wojsko szuka metod na uzyskiwanie energii elektrycznej z ekologicznych źródeł. Testy są prowadzane podczas ćwiczenia „Capable Logistician 2019”.

Choć najważniejszym celem międzynarodowego ćwiczenia „Capable Logistician 2019” jest doskonalenie natowskich procedur wsparcia jednostek operacyjnych, to bardzo ważną jego częścią jest testowanie nowatorskich rozwiązań logistycznych. – W ramach tzw. Smart Energy sprawdzane są nowe technologie dotyczące różnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej, jej magazynowania i wykorzystywania – mówi płk Daniel Zlatnik, dyrektor natowskiego Multinational Logistics Coordination Centre, czyli organizatora szkolenia.

Logistycy chcą ustalić, czy proekologiczne rozwiązania sprawdzą się w wojskowej praktyce. Jakie konkretnie pomysły są weryfikowane? Np. czy ogniwa fotowoltaiczne mogą być dobrym, a więc stabilnym i tanim źródłem prądu. A jeśli tak, to gdzie zakładać panele słoneczne, czy mogą być na terenie obozowiska, np. na dachach żołnierskich namiotów? Wojskowi szukają też odpowiedzi na pytanie, czy generatory energii elektrycznej wykorzystywane na potrzeby militarne mogą być napędzane energią wiatru. I jak duże muszą być wiatraki, aby zasilić wojskowy obóz czy niewielki warsztat polowy?

REKLAMA

Dr Susanne Michaelis, z Kwatery Głównej NATO zauważa, że celem Smart Energy jest nie tylko zaprezentowanie potencjału innowacyjnych rozwiązań z dziedziny odnawialnych źródeł energii, ale przede wszystkim pokazanie, w jaki sposób mogą one zwiększyć efektywność operacyjną wojsk.

Proekologiczne propozycje zaprezentowały na poligonie w Drawsku armia amerykańska, włoska, francuska, litewska oraz kanadyjska. – Mamy na tym ćwiczeniu 30 typów różnego rodzaju urządzeń, w tym między innymi nowoczesne generatory diesla, hybrydowe generatory elektryczne, izolowane namioty z ogniwami fotowoltaicznymi na dachach, energooszczędne klimatyzatory, systemy do produkcji wody z pary, oszczędne światła LED – wylicza Susanne Michaelis. Ekspertka podkreśla, że choć „zielone” metody wymagają sporych inwestycji i nakładów, to na dłuższą metę opłacają się.

– Dzięki lepszemu zarządzaniu energią elektryczną w obozach, możemy zmniejszyć nawet o 20 procent zużycie paliwa niezbędnego do jej wyprodukowania. A przy niewielkich inwestycjach w ekologiczne rozwiązania, możemy bez obniżania komfortu żołnierzy, zredukować zużycie paliwa niezbędnego do zasilenia obozowiska w energię elektryczną nawet o 80 procent – podkreśla.

Żołnierze armii uczestniczących w ćwiczeniu CLA 2019 chętnie odwiedzają obozowisko Smart Energy, aby z bliska zobaczyć technologiczne nowinki. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się namioty z ogniwami fotowoltaicznymi na dachach, w których zainstalowano innowacyjne, energooszczędne systemy klimatyzacji. – Choć na zewnątrz jest upał w namiotach panuje chłód – oceniał jeden z polskich żołnierzy. – Ale u nas nie zawsze jest lato. Czy zimą można uzyskać w ten sposób wystarczająco dużo prądu, by namiot oświetlić i ogrzać? – dopytywał.

Włoscy inżynierowie (namioty są obecnie testowane przez włoskie siły powietrzne) zapewniają, że testowane ogniwa są bardzo wydajne. Także zimą. Dodają, że to produkt z najwyższej półki, odporny na uszkodzenia, a obecnie wykorzystywany m.in. na jachtach pełnomorskich (jako żagle).

W ćwiczeniu „Capable Logistician 2019”, które odbywa się na drawskim poligonie, uczestniczy 1500 logistyków z 22 państw NATO oraz siedmiu armii nie należących do Sojuszu, ale blisko z nim współpracujących (Austria, Bośnia i Hercegowina, Finlandia, Gruzja, Jordania, Serbia oraz Ukraina).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MATO, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Działalność firm na rzecz obronności
 
Sport nie dzieli, sport łączy
The Chariots of Jihad
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Rozdarty subkontynent
Kierunek: Afganistan
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Ankona – samodzielna polska operacja
Polska historia w Norwegii
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Stawiamy na rozwój
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
NATO silniejsze z rezerwistami
Raki dla zawiszaków
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Polsko-francuska szkoła uczuć
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowi szturmani w JW Agat
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Moja „bazówka”
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Rivalry on Closed Sea
F-35 wylądowały w Powidzu
Gotowi na F-35?
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
„Pułaski” wrócił do kraju
Sojusze na fali
Obrady Rady Unii Europejskiej
Desant na czeskich spadochronach
Obława pełna białych plam
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wkręceni w skoki
Brytyjska „pamiątka”
Polscy żołnierze wracają do Libanu
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Kolejne drony dla WOT-u
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Dragon’19” od kuchni
Nowe nakolanniki
Od konfliktu do zgody
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiany w przepisach mundurowych
Kolejna szabla AFN zdobyta
Formowanie 19 Brygady
Tak umierał Wołyń
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO