moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piąte porozumienie terytorialsów i strażt granicznej

Wczoraj w Koszęcinie dowódca 13. Śląskiej Brygady OT podpisał porozumienie o współpracy z komendantem Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Śląska brygada OT jest już piątą jednostką WOT, która sformalizowała współpracę ze Strażą Graniczną, wcześniej takie umowy podpisało cztery brygady na wschodzie i północy Polski.

Dokument w dniu 11 czerwca, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, podpisał dowódca 13.ŚBOT, płk Tomasz Białas oraz komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek.

Porozumienie swoim zakresem obejmuje wspólne szkolenia, wymianę doświadczeń oraz współdziałanie w sytuacjach kryzysowych. Dokument zakłada m.in. współpracę kadry instruktorskiej oraz specjalistów, wzajemne korzystanie z infrastruktury szkoleniowej oraz wzajemne przekazywanie informacji o zagrożeniach i zdarzeniach istotnych z punktu widzenia Straży Granicznej i 13 Śląskiej Brygady OT.

REKLAMA

- To porozumienie jest dla nas bardzo ważne. Na pewno dzięki tej współpracy chcielibyśmy poszerzyć wiedzę naszych żołnierzy o te zagadnienia, w których wiemy że Straż Graniczna jest rewelacyjna czyli np. TCP czyli tactical checkpoint (punkty kontrolne). My z kolei jako, że żołnierze są „terytorialsami” a więc świetnie znają teren w którym służą i mieszkają na pewno będziemy się dzielić tą wiedzą – powiedział po podpisaniu porozumienia płk Tomasz Białas.
Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek, podkreślał że liczy na wymianę spostrzeżeń, doświadczeń, wspólne ćwiczenia i działanie na rzecz obrony lokalnej społeczności.

- Znamy bardzo dobrze nasze założenia i zadania, jestem więc przekonany, że współpraca ta będzie bardzo owocna – podkreślił płk Jopek.

Podstawą porozumienia na szczeblu regionalnym jest umowa, zawarta we wrześniu 2018 roku na szczeblu komendanta głównego Straży Granicznej i dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Porozumienie to zakłada współdziałanie formacji - wymianę informacji, udzielanie specjalistycznego wsparcia technicznego, wzajemne świadczenie usług logistycznych oraz wymianę doświadczeń. WOT i SG mają współpracować na ćwiczeniach i w razie wystąpienia sytuacji kryzysowych.
To piąte w Polsce porozumienie na szczeblu lokalnym podpisane pomiędzy Brygadą OT, a oddziałem Straży Granicznej. W wymiarze lokalny porozumienia zostały zawarte na obszarze całej północno-wschodniej granicy RP, teraz dodatkowo na Śląsku. Formacje łączą podejmowane wysiłki celem podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i sprawnego współdziałania.

Trochę historii współdziałania WOT-SG

Pierwszą brygadą, która oficjalnie rozpoczęła współpracę ze Strażą Graniczną była 2 Lubelska Brygada OT, która 4 stycznia br. podpisała porozumienie z Nadbużańskim Oddziałem SG. Współpracę z pogranicznikami rozpoczęła również 1 Podlaska Brygada OT. Porozumienie podpisano 11 lutego 2019 r. Wspólne działania rozpoczęły się jednak dużo wcześniej, obie formacje współdziałały m.in. podczas ćwiczenia „Brama ’18” i „Anakonda ’18”, podczas których wspólnie patrolowali granicę i tereny do niej przyległe. Również 4 Warmińsko-Mazurska Brygada, 11 marca br. podpisała porozumienie o współpracy z Warmińsko-Mazurskiem Oddziałem SG. W tym przypadku podobnie jak u Podlaskich Terytorialsów porozumienie nadało praktyczny i lokalny wymiar współpracy obu formacji. 28 marca zostało zaś zawarte porozumienie Podkarpackich Terytorialsów z Bieszczadzkim Oddziałem SG. Jak zaznaczył dowódca 3 PBOT, płk Dariusz Słota podpisanie porozumienie o współpracy formacji pozwoliło usankcjonować realizację szkolenia, wymiany doświadczeń, podziału kompetencji w czasie współdziałania oraz stworzy możliwość opracowania procedur do dobrego i skutecznego wspierania.

Zawarte porozumienia mają na celu ułatwienie m.in. prowadzenia wspólnych działań i szkoleń. Zakładają wsparcie techniczne obu formacji, wzajemne usługi logistyczne oraz wymianę informacji i doświadczeń. Ponadto umożliwiają wypracowywanie wspólnych procedur reagowania kryzysowego, m.in. do współdziałania służb w różnych stanach gotowości obronnej państwa.

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy. Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, formalnie powstały na początku 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
 
Wojsko wraca do Łomży
Rok Żelaznej Dywizji
GROM Challenge
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Oko na Europę
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Głos (z) płonącej Warszawy
Umarły dla świata
W Indiach mieli swój drugi dom
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Wrzesień ’39 na południu Polski
Pamięć o tragedii
Sprawdzają Brutusa
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Historia Liberatora wyjaśniona
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Agresja sowieckiego kolosa
Thin Blue Line
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Terytorialsi na wysokościach
Defendery 2019 – część 4
Defendery 2019 – część 3
A Torn Subcontinent
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowa misja i nowy sprzęt
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zapal światło dla ofiar Katynia
Jedna misja, jeden zespół
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Chorwacki test polskich kadetów
Cienka niebieska linia
Z maratonu programowania do wojska
Nowy wiceminister w MON
Stalin czekał i kalkulował
Iranian Chess Game
Klasy wojskowe po nowemu
Samochód do desantowania
Kosmiczny gość
Walka i dyplomacja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Śląskie sceny z życia
Polskie firmy na targach w Londynie
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polska nie pozostanie osamotniona
Rozpoczynamy nową erę
Irańskie szachy
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Modernizacja Sokołów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO