moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piąte porozumienie terytorialsów i strażt granicznej

Wczoraj w Koszęcinie dowódca 13. Śląskiej Brygady OT podpisał porozumienie o współpracy z komendantem Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Śląska brygada OT jest już piątą jednostką WOT, która sformalizowała współpracę ze Strażą Graniczną, wcześniej takie umowy podpisało cztery brygady na wschodzie i północy Polski.

Dokument w dniu 11 czerwca, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, podpisał dowódca 13.ŚBOT, płk Tomasz Białas oraz komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek.

Porozumienie swoim zakresem obejmuje wspólne szkolenia, wymianę doświadczeń oraz współdziałanie w sytuacjach kryzysowych. Dokument zakłada m.in. współpracę kadry instruktorskiej oraz specjalistów, wzajemne korzystanie z infrastruktury szkoleniowej oraz wzajemne przekazywanie informacji o zagrożeniach i zdarzeniach istotnych z punktu widzenia Straży Granicznej i 13 Śląskiej Brygady OT.

REKLAMA

- To porozumienie jest dla nas bardzo ważne. Na pewno dzięki tej współpracy chcielibyśmy poszerzyć wiedzę naszych żołnierzy o te zagadnienia, w których wiemy że Straż Graniczna jest rewelacyjna czyli np. TCP czyli tactical checkpoint (punkty kontrolne). My z kolei jako, że żołnierze są „terytorialsami” a więc świetnie znają teren w którym służą i mieszkają na pewno będziemy się dzielić tą wiedzą – powiedział po podpisaniu porozumienia płk Tomasz Białas.
Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek, podkreślał że liczy na wymianę spostrzeżeń, doświadczeń, wspólne ćwiczenia i działanie na rzecz obrony lokalnej społeczności.

- Znamy bardzo dobrze nasze założenia i zadania, jestem więc przekonany, że współpraca ta będzie bardzo owocna – podkreślił płk Jopek.

Podstawą porozumienia na szczeblu regionalnym jest umowa, zawarta we wrześniu 2018 roku na szczeblu komendanta głównego Straży Granicznej i dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Porozumienie to zakłada współdziałanie formacji - wymianę informacji, udzielanie specjalistycznego wsparcia technicznego, wzajemne świadczenie usług logistycznych oraz wymianę doświadczeń. WOT i SG mają współpracować na ćwiczeniach i w razie wystąpienia sytuacji kryzysowych.
To piąte w Polsce porozumienie na szczeblu lokalnym podpisane pomiędzy Brygadą OT, a oddziałem Straży Granicznej. W wymiarze lokalny porozumienia zostały zawarte na obszarze całej północno-wschodniej granicy RP, teraz dodatkowo na Śląsku. Formacje łączą podejmowane wysiłki celem podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i sprawnego współdziałania.

Trochę historii współdziałania WOT-SG

Pierwszą brygadą, która oficjalnie rozpoczęła współpracę ze Strażą Graniczną była 2 Lubelska Brygada OT, która 4 stycznia br. podpisała porozumienie z Nadbużańskim Oddziałem SG. Współpracę z pogranicznikami rozpoczęła również 1 Podlaska Brygada OT. Porozumienie podpisano 11 lutego 2019 r. Wspólne działania rozpoczęły się jednak dużo wcześniej, obie formacje współdziałały m.in. podczas ćwiczenia „Brama ’18” i „Anakonda ’18”, podczas których wspólnie patrolowali granicę i tereny do niej przyległe. Również 4 Warmińsko-Mazurska Brygada, 11 marca br. podpisała porozumienie o współpracy z Warmińsko-Mazurskiem Oddziałem SG. W tym przypadku podobnie jak u Podlaskich Terytorialsów porozumienie nadało praktyczny i lokalny wymiar współpracy obu formacji. 28 marca zostało zaś zawarte porozumienie Podkarpackich Terytorialsów z Bieszczadzkim Oddziałem SG. Jak zaznaczył dowódca 3 PBOT, płk Dariusz Słota podpisanie porozumienie o współpracy formacji pozwoliło usankcjonować realizację szkolenia, wymiany doświadczeń, podziału kompetencji w czasie współdziałania oraz stworzy możliwość opracowania procedur do dobrego i skutecznego wspierania.

Zawarte porozumienia mają na celu ułatwienie m.in. prowadzenia wspólnych działań i szkoleń. Zakładają wsparcie techniczne obu formacji, wzajemne usługi logistyczne oraz wymianę informacji i doświadczeń. Ponadto umożliwiają wypracowywanie wspólnych procedur reagowania kryzysowego, m.in. do współdziałania służb w różnych stanach gotowości obronnej państwa.

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy. Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, formalnie powstały na początku 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Obrady Rady Unii Europejskiej
 
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Polski wkład w operację „Overlord”
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
A Half-Open Gate to Hell
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Jak zginął „Ponury”
„Air Force One” na Cytadeli
Kierunek: Afganistan
Rusza cyberkomponent WOT-u
Pierwszy krok do „Mewy”
Memory Gives Us Wings
Następcy Herculesów
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Likwidacja komendanta Junka
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kolejna szabla AFN zdobyta
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Chemicy w akcji
Zmiany w przepisach mundurowych
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Fleet of the Future
Curious about Poland
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Rydwany dżihadu
Tu się zadań nie wybiera
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Logistyka dla Leopardów
Trudny sojusz partyzantów
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Ekonowinki na poligonie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Kontroler na bojowo
F-16 wracają do Polski
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Dragon” na Bałtyku
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Flota przyszłości
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Działalność firm na rzecz obronności
Medale dla uczestników walk w Karbali
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Mapa z głębin morza
The Chariots of Jihad
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Miroslawiec Up

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO