moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione

Finalizujemy pierwszą część negocjacji i przystępujemy do dalszych rozmów w sprawie zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. To porozumienie wzmacnia zdolności obronne naszego wojska. Naszym celem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków – powiedział minister Błaszczak w Waszyngtonie. Szczegóły umowy poznamy w środę.

Minister obrony narodowej przebywa w Stanach Zjednoczonych z czterodniową wizytą roboczą. Dzisiaj rozmawiał z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego. Spotkanie dotyczyło zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. Jutro prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpiszą umowę dotyczącą powiększenia liczebności amerykańskiego kontyngentu w Polsce. Mariusz Błaszczak podziękował Boltonowi za jego zaangażowanie w negocjacje dotyczące porozumienia. – Finalizujemy pierwszą część negocjacji i przystępujemy do dalszych rozmów w sprawie zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. To porozumienie wzmacnia zdolności obronne naszego wojska. Naszym celem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków – poinformował minister Błaszczak. – Już jutro prezydenci Polski i USA ogłoszą porozumienie. To ważna data w historii naszego kraju i bardzo ważny dzień jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Można je porównać ze wstąpieniem Polski do NATO – dodał minister.

Podczas spotkania z dziennikarzami Błaszczak odniósł się także do wczorajszej wizyty w amerykańskiej bazie sił powietrznych Eglin na Florydzie. Właśnie tam stacjonuje 33 Skrzydło Myśliwskie amerykańskich sił lotniczych, które wyposażone jest w samoloty F-35. Jest tam także ośrodek szkoleniowy dla maszyn V generacji. Polska jest zainteresowana zakupem tych nowoczesnych maszyn. – Moja decyzja o tym, żeby zastąpić samoloty postsowieckie samolotami najnowocześniejszymi jest uzasadniona. Dziwie się, że moi poprzednicy zwlekali z jej podjęciem. Bezpieczeństwo jest bezcenne i jest priorytetem rządu – podkreślił minister obrony.

REKLAMA

Szef MON spotkał się także w Pentagonie z pełniącym obowiązki sekretarzem obrony USA Patrickiem Shanahanem. Głównym tematem rozmów była polsko-amerykańska współpraca militarna. – Nikt nie ma wątpliwości, że zwiększenie obecności wojsk USA w naszym kraju jest korzystne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO – powiedział po wizycie w Pentagonie minister Błaszczak. Podkreślił też, że dobre relacje polskiego MON z Departamentem Obrony USA są dla niego bardzo ważne. – Będziemy pracowali dalej, ale jest za wcześnie, aby mówić o kolejnych ustaleniach. Grupa robocza cały czas działa – zaznaczył.

Spotkania z amerykańskimi politykami poprzedziło sympozjum na temat bezpieczeństwa Polski i partnerstwa gospodarczego ze Stanami Zjednoczonymi. Podczas wystąpienia Mariusz Błaszczak podkreślił, że dwadzieścia lat członkostwa w NATO wpłynęło korzystnie na poziom bezpieczeństwa Polski. Podkreślił również, że Sojusz to nie tylko prawa, ale i obowiązki. – Czynnikiem kluczowym dla zdolności NATO jest więź transatlantycka. Zaangażowanie USA w Europie wzmacnia inicjatywy sojusznicze. Stany pozostają sojusznikiem o największym potencjale wojskowym – mówił minister. Podkreślił także, że Polska nie jest wyłącznie beneficjentem gwarancji bezpieczeństwa Sojuszu, bo zapewnia bezpieczeństwo także innym krajom. Przypomniał, że polscy żołnierze biorą udział w misjach NATO, np. na flance wschodniej Sojuszu czy w Afganistanie.

W środę 12 czerwca, Mariusz Błaszczak weźmie udział w Białym Domu w obradach pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych szef resortu ON spotka się także z polskimi i amerykańskimi weteranami.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
 
Krwawy Wołyń
Emisariusz heroiczny
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Żołnierze w sztafecie pomocy
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie porty bardziej otwarte
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ochotnicy na ratunek
Think tank z siedzibą w Rembertowie
F-16 kończą misję w Estonii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko przeciw wirusowi
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Prezydent Duda jedzie do USA
Online z mistrzami sportu
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Weterani znów staną na macie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Więcej celowników z PCO dla wojska
Mały Katyń pod Augustowem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ułańska szarża
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kraby w Bolesławcu
Kolejne Groty dla wojska
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Laserowa artyleria US Army
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rakiety z Mesko w F-35
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wojsko ma ofertę dla cywili
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Szkolenie wodne podhalańczyków
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Odznaka dla ratowników pola walki
Amerykanie odmładzają F-16
„Defender” – pracowity poligon saperów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Strzelnice dla terytorialsów
Dogrywka „Defendera”
PGZ będzie obecna na MSPO
Polsko-amerykańska współpraca
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Oficer jak biała karta...

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO