moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatni dzwonek na „Wakacje z WOT”

Już niebawem rusza projekt "Wakacje z WOT” skierowany przede wszystkim do uczniów, którzy ukończyli 18 lat, a także studentów i nauczycieli. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi w wakacje. To ostatni dzwonek, aby zgłosić się do swojego macierzystego WKU i złożyć dokumenty.

Projekt "Wakacje z WOT” skierowany jest przede wszystkim do uczniów i studentów, którzy się uczą i studiują, ale także do osób w wieku od 18 do 55 roku życia w przypadku szeregowych oraz w wieku od 18 do 63 roku w przypadku oficerów i podoficerów. Ochotnicy w wakacje, odbędą szkolenie podstawowe 16-dniowe, złożą przysięgę wojskową i wstąpią w szeregi 6 MBOT bez konieczności rezygnowania z zajęć.

Terytorialsi będą mogli nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Po ósmym dniu szkolenia dołączą do nich żołnierze rezerwy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze (8-dniowe). Finałem szkolenia podstawowego będzie pętla taktyczna, podczas której Terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.

REKLAMA

Pierwsze szkolenie 6 MBOT „Wakacje z WOT” odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie i potrwa od 20 lipca do 4 sierpnia. Wniosek o przyjęcie do WOT można już składać w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP.

Szkolenia w ramach „Wakacje z WOT” będą realizowane w trzynastu brygadach OT. Pierwsze z nich rozpoczną się w drugiej połowie czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego. Projekt będzie kontynuowany do końca sierpnia, a ostatnie przysięgi odbędą się 1 września.

16-dniowe szkolenie podstawowe to początek procesu szkoleniowego. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne i w trzecim zgrywające. W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych. Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 20 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

***

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak, oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
 
Śląskie sceny z życia
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Nowa misja i nowy sprzęt
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Sprawdzają Brutusa
Jedna misja, jeden zespół
Klasy wojskowe po nowemu
Defendery 2019 – część 4
Walka i dyplomacja
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Stalin czekał i kalkulował
Zapal światło dla ofiar Katynia
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Cienka niebieska linia
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi na wysokościach
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Samochód do desantowania
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
GROM Challenge
Oko na Europę
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Umarły dla świata
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Torn Subcontinent
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defendery 2019 – część 3
Modernizacja Sokołów
Rozpoczynamy nową erę
Irańskie szachy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Wojsko wraca do Łomży
Wrzesień ’39 na południu Polski
Historia Liberatora wyjaśniona
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Agresja sowieckiego kolosa
Pamięć o tragedii
Nowy wiceminister w MON
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Z maratonu programowania do wojska
Thin Blue Line
Polskie firmy na targach w Londynie
Rok Żelaznej Dywizji
Polska nie pozostanie osamotniona
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Chorwacki test polskich kadetów
Kosmiczny gość
W Indiach mieli swój drugi dom
Iranian Chess Game

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO