moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Projekt, który ratuje życie

Realizując systematyczną donację krwi, możemy pełnić rolę stabilizatora systemu niwelującego wahania w poziomie stanów krwi – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła Dowódca WOT podczas ubiegłotygodniowej konferencji inaugurującej II edycję projektu Krwioobieg Terytorialsa.

W dn. 22 maja br. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało konferencję, która stanowi rozpoczęcie drugiej już edycji projektu Krwioobieg Terytorialsa. Jak zaznaczył gen. dyw. Wiesław Kukuła – Pierwsza edycja projektu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział 2000 żołnierzy, którzy łącznie, podczas jej trwania oddali ponad 1300 litrów krwi. Co oznacza, że co 10 żołnierz naszej Formacji jest krwiodawcą. To więcej niż zakładaliśmy – dodał Dowódca WOT.

1500 zebranych litrów krwi i zaangażowanie 2500 krwiodawców – to cel II edycji projektu, jednak głównym założeniem akcji nie jest tylko zwiększenie liczb, ale przede wszystkim lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi. Jako zdyscyplinowana formacja, realizująca systematyczną donację krwi, możemy pełnić rolę stabilizatora systemu niwelując wahania w poziomie stanów krwi czy to regionalnych czy miesięcznych – poinformował Dowódca Formacji. Dlatego też WOT chce przemodelować swój system HDK, w taki sposób by krew była oddawana wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna.

REKLAMA

Mimo, że konferencja stanowi inaugurację II edycji projektu, żołnierze OT cały czas realizują zadania związane z krwiodawstwem. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym, już w czerwcu, na ternie wszystkich brygad OT zorganizowane zostaną akcje zbiórki krwi.

W najbliższy weekend tj. 15 czerwca, akcja zbiórki krwi w ramach projektu „KRWIOoBIEG Terytorialsa” zorganizowana zostanie na pl. Piłsudskiego w Warszawie przez 5 i 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej. Podczas minifestynu zorganizowanego w Warszawie, oprócz pamiątkowych monet okolicznościowych za donacje krwi otrzymać będzie można również symboliczne kropelki.

W tym roku wszystkie zbiórki krwi organizowane w Wojskach Obrony Terytorialnej, odbywają się w ramach projektu ministerialnego „Spokrewnieni służbą”. Do projektu przyłączyły się również bataliony lekkiej piechoty 5MBOT i regularnie organizują zbiórki krwi w Siedlcach, Ciechanowie i Ostrowi Mazowieckiej, gdzie stacjonują Terytorialsi.

O projekcie KRWIOOBIEG TERYTORIALSA

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.

Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

W ramach projektu planowane jest coroczne zwiększenie liczby honorowych dawców krwi. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi ma być pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, odpowiedzialność za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizacja akcji alarmowych.

Tekst: Aneta Szczepaniak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Życie po zdjęciu munduru
 
„Albatros” już na wodzie
Snajper walczy także z wiatrem
Wsparcie dla saperów
Rusza budowa szpitala w Legionowie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
W drodze po zwycięstwo
Zmarł trzeci z rannych saperów
Wojskowe szkolenie dla studentów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Bożeny do modyfikacji
Trening medyczny przed misją
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Lotem przeciw bolszewikom
Na strzelnicy w szczytnym celu
Nowa misja i nowy sprzęt
Rescue Like You Would in a War
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Niechciany traktat
Jani, cudem ocalony
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Wyjątkowa operacja minerów
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Raki strzelały na Bałkanach
Rapują zapraszając do WOT
68W Means Lifesaver
Wabik z WAT-u
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cienka niebieska linia
Włochy też chcą Tempesta
Thin Blue Line
Gavia na Atlantyku
68W znaczy ratownik
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Niezwyciężeni znowu trenują
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Fort zagłady
Rozmowy z diabłem
Klasy wojskowe po nowemu
Osa na patrole
Iranian Chess Game
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kolejne Raki dla wojska
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Sosnkowski przywrócony
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Nowy wiceminister w MON
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO