moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
XV Wielobój Morski w ramach projektu Miasta – Okręty

W sobotę, 8 czerwca na terenie Portu Wojennego w Świnoujściu, jak co roku odbył się turniej szkół podstawowych o Złotą Kotwicę Marynarki Wojennej oraz konkurs wiedzy marynistycznej. Wielobój Morski realizowany jest w ramach projektu "Miasta - Okręty".

To już XV edycja turnieju, w którym biorą udział reprezentacje z miast patronackich: Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania, Torunia oraz Świnoujścia.

W przeddzień zawodów gospodarz turnieju - 2. Dywizjon Okrętów Transportowo - Minowych zorganizował dla uczestników atrakcję w postaci rejsu po Zatoce Pomorskiej na pokładzie ORP Kraków. W trakcie 3-godzinnej podróży uczniowie mieli okazję podziwiać nadmorskie klimaty, tym razem od strony morza. Dodatkowo uczniowie klas podstawowych oraz liceum z Gniezna uczestniczyli w zajęciach z ratownictwa morskiego, historii dywizjonu, a także zostali zapoznani z budową okrętu oraz specyfiką służby na okrętach Marynarki Wojennej RP.

REKLAMA

Po uroczystym rozpoczęciu turnieju uczestnicy z wielkim zapałem przystąpili do rywalizacji w pierwszej konkurencji jaką był bieg na czas z odbijaczem. Po zaciętej walce najlepsza okazała się drużyna z Lublina, wyprzedzając o zaledwie sekundę drużynę z Krakowa, na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny ze Świnoujścia, Gniezna oraz Poznania.

Drugą konkurencją była walka na bomie. Reprezentanci szkół, uzbrojeni w poduszki mieli za zadanie wyprowadzić z równowagi przeciwnika i zrzucić go z bomu. W tym najlepsza okazała się szkoła z Gniezna.

Przedostatnim sprawdzianem był rzut kołem ratunkowym do pływającej bojki. W tej konkurencji największą precyzję zaprezentowali ponownie uczniowie z Lublina dzięki czemu wrócili do walki o końcowy triumf w całych zawodach. Walka była bardzo wyrównana oraz zacięta. Przed ostatnią konkurencją prowadziła szkoła z Krakowa z 12 punktami, za nią reprezentacja Lublina z 11 punktami, a na 3 miejscu z 10 punktami plasowała się szkoła z Gniezna. Taki układ w tabeli gwarantował dalsze, wielkie emocje oraz walkę do ostatniej kropli potu.

Nareszcie przyszedł czas na ostatnią konkurencję, której zawsze towarzyszą wielkie emocje. Przeciąganie liny zdominowała szkoła ze Świnoujścia, pewnie pokonując kolejnych rywali. Drugie miejsce w tej konkurencji należało do Gniezna. Po serii pojedynków 3 drużyny miały taką samą ilość zwycięstw. Rywalizacja była bardzo zacięta. Konieczna okazała się dogrywka pomiędzy Lublinem, Krakowem oraz Poznaniem. W serii pojedynków "każdy z każdym" nie udało się wyłonić zwycięzcy, ponieważ każda z drużyn zaliczyła jedną porażkę oraz jedną wygraną. Z uwagi na wycieńczenie zawodników organizatorzy podjęli decyzję o zmianie konkurencji, która miała zdecydować o kolejności miejsc w przeciąganiu liny. Zawodnicy dostali zadanie trafić rzutką bosmańską w koło ratunkowe. W tym najlepsza była szkoła z Lublina, za nią Kraków i Poznań.

Podczas gdy zawodnicy walczyli w konkurencjach Wieloboju Morskiego równolegle przeprowadzono test z wiedzy marynistycznej oraz historii 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Zawodnicy wykazali się szeroką wiedzą na temat Marynarki Wojennej oraz służby na okrętach, co potwierdziło, że bardzo poważnie przygotowywali się do zawodów. Ten konkurs wygrała szkoła z Gniezna ex-aequo ze szkołą z Poznania. Wielkie gratulacje dla zwycięzców.

Po podsumowaniu poszczególnych wyników w końcowej klasyfikacji turnieju 3 drużyny zgromadziły taką samą liczbę punktów, więc o kolejności musiała zadecydować liczba zwycięstw w poszczególnych konkurencjach. Wyniki przedstawiają się następująco:

1. Lublin - 14 pkt. (dwa zwycięstwa w konkurencjach)
2. Gniezno - 14 pkt. (jedno zwycięstwo w konkurencji)
3. Kraków - 14 pkt.
4. Świnoujście - 12 pkt.
5. Poznań - 6 pkt.

Źródło: Sekcja Prasowa 8.FOW

red. PZ

autor zdjęć: 8.FOW / 2.dOTrM

dodaj komentarz

komentarze


Masters` Killer dał w kość po raz szósty
 
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Chemicy w akcji
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Polski wkład w operację „Overlord”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Pierwszy krok do „Mewy”
F-16 wracają do Polski
Memory Gives Us Wings
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Zmiany w przepisach mundurowych
Rusza cyberkomponent WOT-u
Kierunek: Afganistan
Logistyka dla Leopardów
Ekonowinki na poligonie
Fleet of the Future
Trudny sojusz partyzantów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rydwany dżihadu
Medale dla uczestników walk w Karbali
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Tu się zadań nie wybiera
Miroslawiec Up
Działalność firm na rzecz obronności
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Air Force One” na Cytadeli
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Likwidacja komendanta Junka
Mapa z głębin morza
Następcy Herculesów
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
„Dragon” na Bałtyku
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Flota przyszłości
NATO pokazało siłę na Bałtyku
A Half-Open Gate to Hell
Jak zginął „Ponury”
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Curious about Poland
Kontroler na bojowo
The Chariots of Jihad

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO