moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
KRWIOoBIEG Terytorialsa wystartował w Poznaniu

W ubiegły piętek na Placu Wolności w Poznaniu rozpoczął się „KRWIOoBIEG Terytorialsa”. Ta szlachetna inicjatywa ma na celu promowanie idei krwiodawstwa, oraz zwiększenia liczebności żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych. Drugą edycję projektu zainaugurowała 12 Wielopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest bardzo ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej co wynika oczywiście z misji formacji jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Celem akcji jest pomoc realizowana przez zwiększenie zasobów krwi w systemie krwiolecznictwa oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych a także promowania idei krwiodawstwa i transplantologii.

W piątek, 7 czerwca, na Placu Wolności, pojawił się autokar Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym żołnierze 12 Brygady WOT oraz mieszkańcy Poznania przez cały dzień licznie oddawali krew. I choć krwiodawstwo było głównym punktem programu, przygotowano także szereg innych atrakcji.

REKLAMA

Realizacja projektu miała również na celu promowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin oraz postaw prospołecznych zgodnych z misją nowego rodzaju sił zbrojnych. Można było wykonać bezpłatnie podstawowe badania zdrowotne: pomiar ciśnienia, badanie wzroku, a także skorzystać z porad dietetyków w zakresie indywidualnej diety. Spotkanie z żołnierzami i ratownikami medycznymi było także doskonałą okazją do przypomnienia zasad udzielania pierwszej pomocy.

Inaugurująca inicjatywę, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej przygotowała także atrakcje sportowe. W centrum miasta odbyły się nie tylko pokazy samoobrony, ale także zajęcia ruchowe z trenerami personalnymi, zmagania strongmenów oraz zawody sportowe dla najmłodszych z upominkami i nagrodami.

„12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej ma zaszczyt zainicjować ogólnopolską inicjatywę oddawania krwi w ramach projektu KRWIOoBIEG Terytorialsa. Termin rozpoczęcia akcji jest nieprzypadkowy ponieważ w okresie przedwakacyjnym bardzo często w naszym kraju brakuje krwi. Żołnierzy nie trzeba zachęcać do oddawanie krwi, ponieważ doskonale rozumieją istotę i ważność tego typu działań. Nie jest to jednak jednorazowy zryw ale cykliczna i stała akcja.” - tak o całej projekcie wypowiedział się płk Rafał Miernik – gospodarz wydarzenia oraz dowódca wielkopolskich „terytorialsów”

KRWIOoBIEG Terytorialsa jest częścią większej akcji promującej oddawanie najcenniejszego daru życia pod nazwa „SpoKREWnieni Służbą” dlatego na placu Wolności pojawili się także przedstawiciele innych formacji mundurowych. W centrum Poznania zaprezentowała się również Straż Pożarna, Policja, Żandarmeria Wojskowa oraz Straży Granicznej. Oprócz „terytrorialsów” można było także zobaczyć i porozmawiać z żołnierzami z 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, którzy również opowiedzieli o swoich jednostkach i zaprezentowali posiadany sprzęt. Swoje stoiska promocyjne na placu rozmieściły także Agencja Mienia Wojskowego oraz Narodowy Bank Polski.

W akcji udział wzięli również uczniowie klas mundurowych zaprzyjaźnionych z wielkopolską brygadą OT, którzy przygotowali m.in. pokaz musztry paradnej. Piątkowy piknik militarny swoją obecnością zaszczycił także gen. bryg. Jan „ZYGZAK” Podhorski, którego wojenne opowieści były „żywą lekcją historii” dla zgromadzonej na placu młodzieży.
Każdy kto oddał krew w dniu 7 czerwca otrzymał pamiątkowa monetę upamiętniającą tą szlachetną akcję.

Źródło: kpt Marcin Misiak/12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Czarny odchodzi do cywila
 
Wojenne „pamiątki” bezpiecznie zniszczone
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Warszawa walczy, wracamy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Defilada w powietrzu
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wozy amunicyjne do Raków
Spełniliśmy swój obowiązek
Rivalry on Closed Sea
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Zielonka dla Patriotów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Pułaski” wrócił do kraju
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Śląskie obchody wojskowego święta
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Igrzyska dla Polonusów
Irańskie szachy
Rozpoczynamy nową erę
Polacy zatrzymali bolszewicką nawałę
F-35 wylądowały w Powidzu
Desant z transportowca-giganta
Cienka niebieska linia
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
A Wave of Alliances
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wojna wywiadów
Sprawdzają Brutusa
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Przysięga śląskich terytorialsów
Pokonani swoją własną bronią
Rozdarty subkontynent
High Confidence Operations
Wojskowe awanse
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Obrady Rady Unii Europejskiej
Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
Jedna misja, jeden zespół
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Śladami Pierwszej Pancernej
A Torn Subcontinent
Następcy okrętów OHP
Piknik ze smakiem
Przez krew zdobyty Śląsk
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wielofunkcyjny scyzoryk
Kolejne NUR-y do modernizacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO