moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WOT zaczyna budowę komponentu „CYBER”

W czwartek, 6 czerwca br. formalnie ruszyło formowanie Zespołu Działań Cyberprzestrzennych w strukturze Wojsk Obrony Terytorialnej. Kandydaci, którzy już zgłosili swoje aplikacje mogą spodziewać się wezwania do WKU lub komórki kadrowej swojej jednostki, ale aplikacja jest wciąż otwarta, dlatego jeśli jesteś zainteresowany – wyślij swoje zgłoszenie na adres cyberrekrutacja@mon.gov.pl

Budowę komponentu cyber w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej zapowiedział wiceszef MON Tomasz Zdzikot 4 czerwca br. podczas konferencji na Pomorzu, ale o cyberkomponencie w ramach WOT mówił już wcześniej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który w lutym br. powołał pełnomocnika ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Powstający w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej Zespół Działań Cyberprzestrzennych (ZDC) będzie się składał z około 100 żołnierzy. 90% z nich stanowić będą ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową, pozostali będą żołnierzami zawodowymi. Spośród stanowisk przewidzianych dla ochotników, co trzecie będzie zajmowane przez szeregowych, kolejne 30% będą stanowili podoficerowie, a pozostałą część oficerowie. Cyberkomponent WOT będzie zbudowany – podobnie jak sekcje lekkiej piechoty – na zasadzie łączenia ekspertów z młodymi talentami. Do grupy ekspertów trafią osoby doświadczone, które na co dzień pracują np. w firmach informatycznych i chciałyby pomagać w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa. Do grupy młodych talentów trafią tzw. „młode gwiazdy” wyszukane przez wojskowych „head hunterów”. Będą to osoby osiągające nieprzeciętne wyniki, absolwenci olimpiad, najlepsi uczniowie techników informatycznych. Te osoby dzięki służbie w ZDC WOT będą mogły liczyć na stypendia, dofinansowanie studiów, szkolenia, będą mogły się rozwijać i zdobywać doświadczenie u boku ekspertów. W rekrutacji do cyberkomponentu WOT mniejsze znaczenie będzie miała sprawność fizyczna, w niektórych, uzasadnionych przypadkach, selekcja fizyczna może zostać całkowicie pominięta.

Początkowo zespół będzie funkcjonował w Warszawie, co oznacza jego zcentralizowanie, w przypadku WOT będzie to stanowiło pewien wyjątek od reguły. W dalszej części budowy zespół będzie uzupełniany o mniejsze grupy regionalne, a następnie wojewódzkie.

Szkolenie cyberkomponentu WOT będzie podzielone na trzy etapy. W pierwszym roku szkolenia indywidualnego członkowie zespołu będą poddani weryfikacji przez służby, a szkolenie będzie dotyczyło sieci komputerowych, inspekcji, ogólnych informacji nt. cyberbezpieczeństwa. W drugim roku prowadzone będą kursy specjalistyczne, a w trzecim zaawansowane wojskowe szkolenia specjalistyczne, również za granicą. Standardy szkolenia będą zbliżone do rozwiązań funkcjonujących w komponencie cyber Gwardii Narodowej USA, która za oceanem odpowiada za 40 proc. potencjału do obrony cyberprzestrzeni. Pierwsze szkolenia ochotników, którzy nie są jeszcze naszymi żołnierzami odbędą się na przełomie lipca i sierpnia br. i zakończą się przysięgą wojskową.

Z punktu widzenia całości systemu cyberbezpieczeństwa, WOT będzie tzw. "force providerem”, to znaczy, że będzie odpowiadał za organizację, wyposażenie i wyszkolenie sił zgodnie ze standardami określonymi przez dowódcę Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Na czas rzeczywistych działań siły te wejdą w podporządkowanie operacyjne.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są naturalnym zasobem wielu specjalistycznych kompetencji, których wykorzystanie może mieć duże znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. Podobnie jak w USA czy Estonii żołnierze - ochotnicy mogą stanowić niezwykle cenne źródło zasobów osobowych również dla Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Mogą oni łączyć życie osobiste, studia lub pracę ze służbą wojskową. Dzisiaj 35% żołnierzy OT posiada wyższe wykształcenie, 40% techniczne, 15% to studenci, a 10% uczy się w innych formach, jest to olbrzymi potencjał, który podobnie jak w innych krajach może stać się bazą do budowy zdolności cyberbezpieczeństwa.

Kandydaci, którzy już wcześniej zgłosili swoje aplikacje do cyberzespołu WOT mogą spodziewać się wezwania do WKU lub komórki kadrowej swojej jednostki w celu ustalenia dalszych działań. Obecni żołnierze WOT, jak również kandydaci, którzy są zainteresowani służbą w cyberkomponencie WOT powinni przesłać swoje aplikacje (CV i list motywacyjny) na adres: cyberrekrutacja@mon.gov.pl

ppłk Marek Pietrzak, Rzecznik WOT

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Mundurowi z benefitami
Orka po szwedzku
Dzień wart stu lat
Sukces Polaka w biegu z marines
Bojowe Rosomaki dla podhalańczyków
Krajowa produkcja amunicji
Udany start Peruna
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Pancerniacy jadą na misję
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
W krainie Świętego Mikołaja
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Nowe zasady dla kobiet w armii
Początek „Ratownika”
Militarne Schengen
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Gdy ucichnie artyleria
Akademia Górniczo-Hutnicza w szeregach Cyber Legionu
Polski „Wiking” dla Danii
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Razem na ratunek
Cywile zaskoczyli żołnierzy
Okręt skrojony na Bałtyk
„Horyzont” przeciw dywersji
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Pilica w linii
Niebo pod osłoną
Wojsko na Horyzoncie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Brytyjczycy na wschodniej straży
The Darker, the Better
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Warto być wGotowości
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Bezzałogowy nurek
Komplet medali wojskowych na ringu
Ogień z Leopardów na Łotwie
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
Obywatele chcą być #wGotowości
Marynarze podjęli wyzwanie
Kapral Bartnik mistrzem świata
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Wojskowy bus do szczęścia
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Plan na WAM
Elementy Wisły testowane w USA
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
F-35 z Norwegii znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO