moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wystartował Krwioobieg Edycja 2019

II edycja projektu „Krwioobieg Terytorialsa” wkroczyła w decydującą fazę. W 12 Wielkopolskiej Brygadzie zorganizowano dziś pierwszą z zaplanowanych, w całym kraju zbiórek krwi. W projekt zaangażowane są wszystkie brygady obrony terytorialnej, a zbiórki odbędą się łącznie w 12 lokalizacjach. Akcja potrwa do 23 czerwca.

7 czerwca, w piątek, rozpoczął się praktyczny wymiar II edycji projektu Krwioobieg Terytorialsa. W 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT zorganizowano pierwszą z cyklu czerwcowych zbiórek krwi. Zbiórki zaplanowano łącznie w 12 miastach: Białystok, Lublin, Rzeszów, Olsztyn, Warszawa, Gdańsk, Radziejów, Łódź, Starachowice, Kraków, Poznań i Katowice. Wezmą w nich udział Terytorialsi z trzynastu brygad. Akcja potrwa do 23 czerwca, jednak największe jej natężenie przypada na 15 czerwca. Wtedy też odbędzie się m.in. wspólna zbiórka krwi w Warszawie, zorganizowana przez 5. i 6. Brygadę Obrony Terytorialnej.

Głównym celem akcji pozostaje niezmiennie propagowanie idei krwiodawstwa i krwiolecznictwa, jednak w tym roku, ważnym celem organizowanego projektu jest jeszcze lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi. WOT dąży do takiego przemodelowania swojego systemu HDK, by krew była oddawana wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna.

REKLAMA

Podczas zaplanowanych zbiórek krwi, w brygadach zostaną zorganizowane towarzyszące im minifestyny, podczas których będzie można m.in. wykonać podstawowe badania zdrowotne np. EKD, poziom cukru we krwi, badanie wzroku, pomiar ciśnienia tętniczego czy dobór diety. W trakcie ich trwania będzie można również skorzystać z nauki udzielania pierwszej pomocy oraz spotkać się z Terytorialsami i weteranami Armii Krajowej. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych i tych trochę starszych.

W akcjach zaplanowanych od 7 do 23 czerwca br., na terenie 12 polskich miast, może wziąć udział każdy komu idea donacji krwi jest bliska i chciałaby oddać tego dnia krew. Na dawców czekają pamiątkowe monety okolicznościowe i wiele innych atrakcji.

Projekt żołnierzy WOT w tym roku odbywa się pod „parasolem” międzyresortowej akcji SPOKREWNIENI SŁUŻBĄ. Do wspólnego oddawani krwi zapraszamy mundurowych z innych służb oraz osoby cywilne!

O projekcie Krwioobieg Terytorialsa

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.

Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

W ramach projektu planowane jest coroczne zwiększenie liczby honorowych dawców krwi. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi ma być pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, odpowiedzialność za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizacja akcji alarmowych.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent przedłużył misję „Sophia”
 
Cienka niebieska linia
Przysięga śląskich terytorialsów
Zielonka dla Patriotów
A Torn Subcontinent
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wozy amunicyjne do Raków
Przez krew zdobyty Śląsk
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Śląskie obchody wojskowego święta
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Wojskowe awanse
Wojenne „pamiątki” bezpiecznie zniszczone
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Wielofunkcyjny scyzoryk
Czarny odchodzi do cywila
Rozdarty subkontynent
Pokonani swoją własną bronią
Igrzyska dla Polonusów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Pułaski” wrócił do kraju
Najpierw „Sonda”, później promocja
Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
F-35 wylądowały w Powidzu
Piknik ze smakiem
Jedna misja, jeden zespół
Sprawdzają Brutusa
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Kolejne NUR-y do modernizacji
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rozpoczynamy nową erę
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Irańskie szachy
Spełniliśmy swój obowiązek
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Warszawa walczy, wracamy
A Wave of Alliances
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Defilada w powietrzu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
High Confidence Operations
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojna wywiadów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Rivalry on Closed Sea
Polacy zatrzymali bolszewicką nawałę
Następcy okrętów OHP
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Śladami Pierwszej Pancernej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO