moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czeski rynek atrakcyjny dla zbrojeniówki

Choć firmy zbrojeniowe prezentujące swoje produkty na tegorocznych Międzynarodowych Targach Obronności i Technik Ochrony IDET nie zaskoczyły tym razem, wydarzenia w Brnie nie można było ominąć. Odbywające się co dwa lata targi przyciągnęły, rzecz jasna, firmy czeskiej zbrojeniówki, ale też największe zagraniczne koncerny, które mają nadzieję uszczknąć nieco dla siebie z czeskiego budżetu na zakupy.

Międzynarodowe Targi Obronności w Brnie należą do największych tego typu wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej. Zazwyczaj przyciągają wystawców z około 30 krajów. I tym razem pod koniec maja na Morawy zjechały największe zagraniczne koncerny zbrojeniowe, których oferta w dużej mierze jest ściśle powiązana z planami modernizacyjnymi czeskich sił zbrojnych.

Podobnie jak przed dwoma laty obecne były koncerny uczestniczące w przetargu na dostawę ponad 200 bojowych wozów piechoty. Nadal w grze są cztery oferty. BAE System proponuje CV90, Rheinmetall Defence oferuje modułowy wóz Lynx KF41, ASCOD II to propozycja General Dynamics European Land Systems, a Puma z wieżą bezzałogową to produkt konsorcjum Projekt System&Management GmbH. Niektóre z firm poza wersją bojową postanowiły zaprezentować także wersje specjalistyczne: samobieżne moździerze, mosty towarzyszące czy wozy zabezpieczenia technicznego.

W Brnie można było zobaczyć samobieżny moździerz CV90 Mjölner kal. 120 mm.

Sporo zwiedzających przyciągnął Leopard 2A7, najnowsza wersja czołgu III generacji opracowanego przez koncern Krauss-Maffei Wegmann. Przypomnijmy, że niemiecki czołg jest dostosowany do używania amunicji programowalnej i ma dodatkowe opancerzenie.

KMW pojawił się w Brnie ponieważ, że Czesi w najbliższych latach muszą podjąć decyzję, czy kupić następcę czołgów T-72M4 CZ, których mają batalion. Niedawno – w końcu ubiegłego roku – swoje „siedemdziesiątki dwójki” postanowili Leopardami zastąpić Węgrzy.

Bojowy wóz piechoty ASCOD II w barwach czeskich.

Tradycyjnie już podczas IDET można było obejrzeć również lekkie pojazdy opancerzone, samochody dla wojsk specjalnych, sprzęt saperski, samobieżny most pontonowy M3, a także drony, śmigłowce i roboty.

Oczywiście najszerszą ofertę produktów zaprezentowały firmy czeskiej zbrojeniówki, zarówno państwowe i prywatne, m.in. Česká Zbrojovka, Omnipol oraz Czechoslovak Group , do której należą firmy z Czech i Słowacji, między innymi Tatra Defence Vehicles czy Excalibur Army.

Lekki pojazd Gepard przeznaczony dla jednostek dalekiego rozpoznania.

Podczas targów przedstawiciele czeskiego MON podpisali dwie umowy. Pierwsza zawarta z czeskim Aero Vodochody dotyczy modernizacji lekkich samolotów bojowych L-159. Druga zaś zakupu 31 ciężkich terenowych wozów Tatra do transportu kontenerów.

Minister obrony Lubomir Metnar podkreślał, że bardzo wiele zamówień z armii trafia do krajowych firm. Ich oferta jest coraz ciekawsza, obejmuje bowiem nie tylko ich własne rozwiązania, ale też uzbrojenie i sprzęt powstały we współpracy z partnerami zagranicznymi. Czesi mają się czym pochwalić także, jeśli chodzi o sprzedaż swoich produktów za granicę. Obecny na targach premier Andrej Babiš poinformował, że w latach 2013-2017 nastąpił duży – o 450 procent – wzrost eksportu narodowej zbrojeniówki. Oznacza to, że roczna sprzedaż zbliżyła się do poziomu 800 mln euro.

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
 
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
The Chariots of Jihad
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Curious about Poland
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Tu się zadań nie wybiera
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Medale dla uczestników walk w Karbali
Następcy Herculesów
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
„Air Force One” na Cytadeli
NATO pokazało siłę na Bałtyku
A Half-Open Gate to Hell
Mapa z głębin morza
Kontroler na bojowo
Miroslawiec Up
Logistyka dla Leopardów
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Chemicy w akcji
Rusza cyberkomponent WOT-u
Memory Gives Us Wings
Zmiany w przepisach mundurowych
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Likwidacja komendanta Junka
F-16 wracają do Polski
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Polski wkład w operację „Overlord”
Rydwany dżihadu
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Dragon” na Bałtyku
Trudny sojusz partyzantów
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Pierwszy krok do „Mewy”
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Ekonowinki na poligonie
Jak zginął „Ponury”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Fleet of the Future
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Flota przyszłości
Działalność firm na rzecz obronności
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Kierunek: Afganistan

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO