Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego

Dwa medale mistrzostw Europy i świata wywalczyli żołnierze z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. St. szer. Michał Szpakowski został wicemistrzem Starego Kontynentu w wioślarstwie, a szer. Bartłomiej Adamus brązowym medalistą światowego czempionatu juniorów w podnoszeniu ciężarów. Helena Wiśniewska stanęła zaś na podium Pucharu Świata w kajakarstwie.

St. szer. Michał Szpakowski z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza – Stowarzyszenie Wioślarskie i bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego wywalczył na mistrzostwach Europy w Lucernie srebrny medal w finale wyścigu czwórek bez sternika. Na dystansie 2000 m polska osada w składzie: Szpakowski, Mikołaj Burda, Mateusz Wilangowski i Marcin Brzeziński przegrała tylko z ekipą z Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy uzyskali czas 5 min 51,01 s, a Polacy 5 min 53,90 s. Brązowy medal zdobyli reprezentanci Niemiec – ich rezultat: 5 min 56,08 s. Czwarte miejsce zajęli Ukraińcy, piąte Włosi, a szóste Białorusini.

Pierwsze 500 m najszybciej pokonała osada niemiecka. Drugie miejsce zajmowali Polacy, a trzecie Brytyjczycy (Oliver Cook, Matthew Rossiter, Rory Gibbs i Sholto Carnegie). Od półmetka na prowadzenie wyszła osada z Wielkiej Brytanii, na drugie miejsce spadli Niemcy, a na trzecie Polacy. 500 m przed metą nasi wioślarze zamienili się miejscami z niemieckimi. Finiszowe 500 m najszybciej pokonali Ukraińcy, ale nie pozwoliło im to zająć miejsca na podium – do brązu zabrakło im 1,35 s.

– Do półmetka niestety nie płynęliśmy tak jak chcieliśmy i jak potrafimy. Zaważyło mnóstwo czynników. Na szczęście na treningach cały czas pływamy stabilnie i tej szybkości nie zabrakło nam w drugiej części wyścigu – mówi zadowolony ze srebrnego medalu st. szer. Michał Szpakowski, który w ostatnich latach największe sukcesy odnosił w rywalizacji ósemek ze sternikiem. M.in. dzięki zdobyciu w 2013 roku tytułu wicemistrza Europy i czwartego miejsca w mistrzostwach świata wraz z Rafałem Hejmejem, Piotrem Juszczakiem, Danielem Trojanowskim i Krystianem Aranowskim zwyciężyli w głosowaniu czytelników portalu polska-zbrojna.pl na najpopularniejszych sportowców Wojska Polskiego. W minionym sezonie wioślarska centrala zrezygnowała z budowania silnej ósemki i zdecydowała, aby najmocniejsi zawodnicy ścigali się w czwórkach i o miejsce w niej walczył Szpakowski. – Staram się udowadniać w każdym starcie, że moje miejsce jest w najszybszej osadzie. Jednak na końcu zawsze stoi trener i to on nas dopasowuje w czwórce. W tym sezonie jak na razie wychodzi mu to całkiem dobrze – dodaje wioślarz z bydgoskiego WZS.

Wicemistrzowie Europy już w pierwszych tegorocznych zawodach o Puchar Świata pokazali w bułgarskim Płowdiw, że mogą wygrać ze wszystkimi. Nasza czwórka, w tym samym składzie jak w Lucernie, odniosła zwycięstwo, a nad drugimi Rumunami uzyskała przewagę dwóch sekund. – Pierwszy Puchar Świata i mistrzostwa Europy to już dla nas historia. Wyciągamy wnioski z tych imprez i koncentrujemy się teraz głównie na czekających nas dwóch edycjach pucharowych regat i mistrzostwach świata – twierdzi szer. Szpakowski.

Na mistrzostwach Europy w Lucernie reprezentacja Polski wywalczyła w sumie cztery krążki: złoty, dwa srebrne i brązowy. Poza czwórką męską bez sternika medale zdobyli: złoty – Mirosław Ziętarski i Fabian Barański (w dwójce podwójnej), srebrny – Artur Mikołajczewski (w jedynce wagi lekkiej) oraz brązowy – Joanna Dittmann, Monika Chabel, Olga Michałkiewicz i Maria Wierzbowska (w czwórce bez sternika).

Medal z pomostu na Fidżi

Młodszy kolega st. szer. Michała Szpakowskiego z bydgoskiego WZS, szer. Bartłomiej Adamus, wywalczył natomiast w Suvie, stolicy Fidżi, brązowy medal mistrzostw świata juniorów w podnoszeniu ciężarów w kategorii do 89 kg. Wychowanek klubu Opocznianka Opoczno w dwuboju uzyskał wynik 346 kg. Rywalizację o medal jednak nie rozpoczął od świetnej postawy w rwaniu. Po zaliczeniu pierwszej próby – wyrwał 154 kg – spalił dwa kolejne podejścia i po pierwszej konkurencji dwuboju zajmował piąte miejsce. Natomiast w podrzucie wynikiem 192 kg zapewnił sobie mały medal – srebrny – w tej konkurencji dwuboju. W klasyfikacji łącznej musiał się jednak zadowolić brązowym medalem. Złoto zdobył Don Opeloge z Samoa (z wynikiem 349 kg), a srebro Mohammad Hosseini z Iranu (348 kg).

Dwa miejsca na podium kajakarki

W miniony weekend kajakarze walczyli o medale w zawodach o Puchar Świata w Duisburgu. Bardzo dobrze spisała się w nich Helena Wiśniewska, utalentowana kajakarka z CWZS Zawisza Bydgoszcz – Stowarzyszenie Kajakowe, która za wyniki sportowe uzyskane w zeszłym roku decyzją Kapituły Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Wojska Polskiego została zwyciężczynią w kategorii „Nadzieja sportu wojskowego”. Zeszłoroczna brązowa medalistka mistrzostw świata seniorów w K-4 500 m w Duisburgu w tej samej konkurencji wywalczyła trzecie miejsce. Polki (w składzie: Wiśniewska, Karolina Naja, Anna Puławska i Katarzyna Kołodziejczyk) w finale uzyskały czas 1 min 32,350 s. Złoty medal – z wynikiem 1 min 31,175 s – wywalczyły Niemki, a srebrny Francuzki – ich rezultat: 1 min 31,782 s. Ponadto Helena Wiśniewska w finale K-2 200 m zdobyła srebrny medal – wraz z nią płynęła Karolina Naja. Polki przegrały jedynie ze Słowenkami: Spelą Ponomarenko Janic i Anją Osterman.

autor zdjęć: J. Kowacic / Polskie Wiosła PZTW, arch. Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów