moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprawny jak dowódca

W jednostkach wojskowych w całej Polsce trwają egzaminy ze sprawności fizycznej. Dziś z testem mierzyli się oficerowie kadry kierowniczej Wojska Polskiego, w tym gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP. Egzamin odbył się na obiektach 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Każdego roku żołnierze zawodowi muszą obowiązkowo zaliczyć sprawdzian sprawności fizycznej. – Kondycja fizyczna jest nieodłącznym elementem zawodu żołnierza. Do jego obowiązków należy więc utrzymanie wysokiej sprawności, bo przekłada się ona na poziom realizacji zadań. Nikt nie jest w tym względzie wyjątkiem – mówi ppłk Rafał Zgryziewicz, p.o. rzecznika Sztabu Generalnego WP.

W skład egzaminu wchodzą cztery konkurencje sprawdzające wytrzymałość, siłę, motorykę oraz szybkość i zwinność. To odpowiednio: marszobieg na dystansie 3 kilometrów lub pływanie w czasie 12 minut; podciąganie na drążku lub pompki; skłony tułowia (tzw. brzuszki) w ciągu dwóch minut oraz bieg po tzw. kopercie, który można zamienić na bieg wahadłowy 10x10 metrów. Normy czasowe i liczby powtórzeń danego ćwiczenia są zależą m.in. od płci, stanowiska i wieku. Egzamin odbywa się w ciągu jednego dnia. – Każdemu sprawnemu żołnierzowi zdanie części halowej egzaminu nie powinno zająć więcej niż cztery, pięć minut – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego WP.

REKLAMA

Zadbać o kondycję

Tegoroczny sprawdzian odbywa się według zmienionych i obowiązujących od 1 stycznia zasad. Dziś podeszło do niego ok. 20 oficerów kadry kierowniczej Wojska Polskiego. Na hali sportowej w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej stawili się m.in. gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP; jego zastępcy: gen. dyw. Adam Joks i gen. dyw. Krzysztof Król; gen. bryg. Tomasz Połuch, komendant główny Żandarmerii Wojskowej oraz gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa. – Na początku sprawdziliśmy, czy oficerowie w ogóle mogą przystąpić do egzaminu. Bardzo ważny jest stan zdrowia, dlatego sprawdzane były na przykład aktualne wyniki badań lekarskich i ciśnienie – mówi ppłk Bembnowicz.

Egzamin odbył się pod czujnym okiem komisji, której przewodniczył gen. dyw. Joks. Jej członkowie mierzyli czas oraz liczbę powtórzeń danego ćwiczenia. Gen. broni Andrzejczak zdecydował się na trzykilometrowy marszobieg, bieg wahadłowy, pompki oraz brzuszki. W tych ostatnich konkurencjach w ciągu dwóch minut musiał zrobić 40 powtórzeń. Wykonał je w niecałe 55 sekund. Z całego egzaminu generał otrzymał piątkę. – Zaprosiłem dziś kolegów oficerów do wspólnego zdawania egzaminu. Chciałbym, by dowódcy dawali przykład swoim żołnierzom, żeby normalnością było, że na egzamin wychodzą razem ze swoim wojskiem – mówi generał.

Generał odniósł się także do zmian w samych egzaminach. – Istotą służby jest przede wszystkim walka ze słabościami. Nie chodzi o to, by egzamin był łatwy i by normy zostały obniżone. Owszem poprawiłoby to nam statystyki i samopoczucie, ale nie poprawiłoby sprawności bojowej armii – mówi pierwszy żołnierz RP. Przyznaje też, że obecna forma egzaminu jest dość archaiczna. – Rozważamy pewne zmiany, które miałyby doprowadzić do tego, aby egzamin był bliższy tym armiom, do których standardów aspirujemy. W ogóle chciałbym rozpocząć szerszą dyskusję na temat zdrowego stylu życia, tego jak dbamy o swoją sprawność, zdrowie, jak się odżywiamy – mówi generał.

Gen. broni Andrzejczak zachęcał do dbania o własną kondycję i zdrowie. – Naszym największym przeciwnikiem nie jest słabość fizyczna, tylko zwykłe lenistwo. Nie jest usprawiedliwieniem brak obiektów. Mamy w Sztabie świetną halę sportową, świetnych instruktorów, Żandarmeria dysponuje doskonałym basenem. Zapraszam do korzystania – mówił generał.

Nowe zasady

Przepisy wprowadzające nowe testy i normy oceniające sprawność fizyczną żołnierzy zawodowych obowiązują od 1 stycznia. Jedną z nowości jest ujednolicenie konkurencji sprawdzających siłę. Dotychczas żołnierze kobiety wykonywały ugięcia ramion na ławeczce, teraz tak jak i mężczyźni będą mogły zamiennie podciągać się na drążku. Takie same dla obu płci są też konkurencje testujące zwinność i sprawność. Dla kobiet obok biegu zygzakiem wprowadzony został do wyboru bieg wahadłowy 10x10. Kobiety po raz pierwszy na równi z mężczyznami muszą zaliczać marszobieg na 3 km (choć różne są normy czasowe).

Dla wybranych grup żołnierzy w miejsce brzuszków wprowadzono trzy nowe konkurencje: biegowy test siłowy (BTS), biegowy test zwinnościowy (BTZ) oraz pokonywanie ośrodka sprawności fizycznej (OSF). Nowe ćwiczenia wykonują przede wszystkim żołnierze do 30. roku życia, głównie z zespołów bojowych jednostek wojsk specjalnych i oddziału specjalnego ŻW, piloci, a także dowódcy niższych szczebli. Zwiększone zostały też niektóre normy konkurencji dla mężczyzn, jak chociażby te sprawdzające siłę mięśni brzucha. W przypadku pływania dystans dla każdej męskiej grupy wiekowej wydłużono o 25 metrów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~ciekawski
1559744040
" Chciałbym, by dowódcy dawali przykład swoim żołnierzom, żeby normalnością było, że na egzamin wychodzą razem ze swoim wojskiem." To już sztab nie będzie zdawał za zamkniętymi drzwiami? Dotychczas było tak, że szeregowych i pdf. się wyganiało jak sztab "zdawał".
50-34-0E-0F
~Złychlopak
1559663880
Jakie są normy 10x10 ? Pozdrawiam wszystkich którzy uwalili tą bzdurną konkurencję podczas ostatniej kwalifikacji na Jatę...
7F-AB-5D-22
~boss
1559655960
brawo
B4-E1-96-CD
~boss
1559655780
BRAWO WRESCIE GOSC GENERAL DAJE PRZYKLAD .............a basen FLATA GDYNIA dla emerytow MONu dalej zamniety nie chca nas widziec lepiej piwo i TV nie daj Boze czas ,,W ,, bez kondycji jak Ferdki Kiepskie
B4-E1-96-CD

Rok Żelaznej Dywizji
 
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Wrzesień ’39 na południu Polski
Z maratonu programowania do wojska
Pamięć o tragedii
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
W Indiach mieli swój drugi dom
Irańskie szachy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polskie firmy na targach w Londynie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Jedna misja, jeden zespół
Historia Liberatora wyjaśniona
A Torn Subcontinent
Terytorialsi na wysokościach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Chorwacki test polskich kadetów
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Agresja sowieckiego kolosa
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Modernizacja Sokołów
Stalin czekał i kalkulował
Defendery 2019 – część 3
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Umarły dla świata
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Walka i dyplomacja
Cienka niebieska linia
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Nowy wiceminister w MON
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Samochód do desantowania
Śląskie sceny z życia
Wojsko wraca do Łomży
Klasy wojskowe po nowemu
GROM Challenge
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zapal światło dla ofiar Katynia
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polska nie pozostanie osamotniona
Głos (z) płonącej Warszawy
Oko na Europę
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Rozpoczynamy nową erę
Defendery 2019 – część 4
Sprawdzają Brutusa
Iranian Chess Game
Kosmiczny gość
Thin Blue Line
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Nowa misja i nowy sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO