moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprawdzian dla WOT-u

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali postawieni w stan gotowości do natychmiastowego stawiennictwa. Część z nich została już zaangażowana do pomocy przy likwidacji skutków podtopień i trąby powietrznej, inni mogą się spodziewać wezwania w ciągu najbliższych 12 godzin. – Po raz pierwszy w historii WOT alarm jest podnoszony w reżimie czasu – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Ponad pół tysiąca żołnierzy WOT niesie pomoc mieszkańcom Lubelszczyzny, Podkarpacia, Małopolski i Śląska. Współpracują ze strażakami przy udrożnianiu dróg, dostarczają prąd do miejscowości, w których zostały uszkodzone linie elektryczne. Terytorialsi zostali wezwani do akcji dzięki specjalnemu systemowi powiadamiania WOT-u. Najpierw żołnierze zostali postawieni „w stan gotowości do natychmiastowego stawiennictwa”. Co to oznacza? Muszą być przygotowani, że dostaną rozkaz stawienia się w ciągu najbliższych 12 lub 24 godzin w miejsce wyznaczone przez dowództwo brygady. – Z podobnego rozwiązania korzystaliśmy już podczas likwidacji szkód związanych z Afrykańskim Pomorze Świń, ale wszystko było zaplanowane wcześniej, więc nie działaliśmy wówczas w takim reżimie czasowym jak teraz – tłumaczy ppłk Pietrzak.

Skala zniszczeń do jakich doszło w wyniku gwałtownych opadów deszczu na południu Polski oraz przejścia trąby powietrznej na Lubelszczyźnie, sprawiła, że żołnierze WOT po raz pierwszy w historii otrzymali ramy czasowe swojej gotowości. Zdecydował o tym dowódca WOT-u gen. dyw. Wiesław Kukuła. Ogłoszone zostały trzy rodzaje alarmów: zielony, który oznacza, że terytorialsi mogą dostać powołania w czasie dłuższym niż 24 godziny. Tym alarmem zostali objęci żołnierze z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego. Żółty alarm to sygnał, że natychmiastowe powołanie można otrzymać w ciągu 24 godzin. W takiej gotowości muszą być żołnierze województw: łódzkiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Z kolei czerwony alarm został ogłoszony dla żołnierzy południowej Polski: województw świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i opolskiego. Oni muszą być gotowi, że ruszą do akcji w ciągu 12 godzin. – Te alarmy nie dotyczą terytorialsów, którzy są maturzystami, strażakami OSP oraz tych żołnierzy, których domy ucierpiały podczas żywiołu – zastrzega Pietrzak. W sumie alert objął 18,5 tysiąca terytorialsów.

REKLAMA

Procedura natychmiastowego stawiennictwa dla żołnierzy WOT może być stosowana w kilku przypadkach, m.in. gdy istnieje potrzeba włączenia ich w akcje poszukiwawcze albo w likwidowanie skutków klęsk żywiołowych. Żołnierz wezwany do natychmiastowego stawiennictwa jest na czas działań zwalniany z pracy. – Wynika to z zapisów ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP – mówi ppłk Pietrzk. Obowiązek poinformowania o tym pracodawcy spoczywa na wojskowym komendancie uzupełnień, którego z kolei powiadamia dowódca jednostki WOT. Sami terytorialsi są alarmowani przez swoje brygady za pomocą SMS-ów oraz przez wewnętrzny serwis WOT-u. Wówczas otrzymują dokładne informacje o tym gdzie i o której mają się stawić. Na miejscu otrzymują już konkretne rozkazy i są kierowani do wykonywania zadań.

Ogłoszone przez WOT alarmy zadziałały. Dowództwo najmłodszego rodzaju sił zbrojnych podkreśla, że w pomoc przy likwidacji skutków żywiołów zaangażowało się ponad pół tysiąca terytorialsów. W ciągłej gotowości pozostają kolejni. – Mamy 95-procentowe stawiennictwo żołnierzy. Wielu jeszcze niepowołanych zgłasza swoją dyspozycyjność do natychmiastowego stawiennictwa – zapewnia gen. dyw. Wiesław Kukuła.

KE

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
 
Nowy wiceminister w MON
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Rozpoczynamy nową erę
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
A Torn Subcontinent
Polskie firmy na targach w Londynie
Defendery 2019 – część 4
Modernizacja Sokołów
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Samochód do desantowania
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Rok Żelaznej Dywizji
Historia Liberatora wyjaśniona
Polska nie pozostanie osamotniona
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Z maratonu programowania do wojska
Klasy wojskowe po nowemu
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Iranian Chess Game
Irańskie szachy
Stalin czekał i kalkulował
Terytorialsi na wysokościach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Chorwacki test polskich kadetów
Głos (z) płonącej Warszawy
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pamięć o tragedii
Kosmiczny gość
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
W Indiach mieli swój drugi dom
Wojsko wraca do Łomży
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Sprawdzają Brutusa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cienka niebieska linia
Oko na Europę
Nowa misja i nowy sprzęt
Defendery 2019 – część 3
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Zapal światło dla ofiar Katynia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Thin Blue Line
Umarły dla świata
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Agresja sowieckiego kolosa
Śląskie sceny z życia
Walka i dyplomacja
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
GROM Challenge
Wrzesień ’39 na południu Polski
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO