moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wakacje z WOT

Rusza projekt „Wakacje z WOT” skierowany do uczniów, którzy ukończyli 18 rok życia, a także studentów i nauczycieli. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi w wakacje.

Projekt „Wakacje z WOT” skierowany jest przede wszystkim do uczniów i studentów, którzy się uczą i studiują, ale także do osób w wieku od 18 do 55 roku życia w przypadku szeregowych oraz w wieku od 18 do 63 roku w przypadku oficerów i podoficerów. Ochotnicy w wakacje, odbędą szkolenie podstawowe 16-dniowe, złożą przysięgę wojskową i wstąpią w szeregi 6 MBOT bez konieczności rezygnowania z zajęć.

Terytorialsi będą mogli nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Po ósmym dniu szkolenia dołączą do nich żołnierze rezerwy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze (8-dniowe). Finałem szkolenia podstawowego będzie „pętla taktyczna”, podczas której terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.

Jak podkreśla dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Grzegorz Kaliciak: - Projekt „Wakacje z WOT” został stworzony by wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. Można się już zapisywać na szkolenie, które rozpocznie się 20 lipca tego roku. Pomysł powstał dla ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami, Dzięki projektowi „Wakacje WOT” w czasie wakacji młodzi ludzie mogą przejść różnego rodzaju szkolenia m.in. szkolenie SERE, ale i strzeleckie czy taktyczne. Jest to ogromna szansa, aby wykorzystać wakacje na szkolenie, nie kolidując przy tym z nauką w szkołach i na uczelniach.

REKLAMA

Pierwsze szkolenie 6 MBOT „Wakacje z WOT” odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie i potrwa od 20 lipca do 4 sierpnia. Wniosek o przyjęcie do WOT można już składać w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP. Szkolenia w ramach „Wakacje z WOT” będą realizowane w trzynastu brygadach OT. Pierwsze z nich rozpoczną się w drugiej połowie czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego. Projekt będzie kontynuowany do końca sierpnia, a ostatnie przysięgi odbędą się 1 września.

16-dniowe szkolenie podstawowe to początek procesu szkoleniowego. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne i w trzecim zgrywające. W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych. Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę blisko 20 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak, oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Dołącz do zawodowców
Fabryka dżihadystów
Uchylone wrota piekieł
Kampania wyborcza poza armią
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Pomóżmy bliskim żołnierza
Modernizacja bombowców
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Nowy batalion podhalańczyków
Śmigłowiec na „Ślązaku”
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Region Without a Key
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Jelcze dla Wisły
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Modernizacja floty powietrznej
Zmiany w przepisach mundurowych
Ich zadanie – zdobyć informację
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Tu się zadań nie wybiera
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Jihadist Mill
Szef NATO w Warszawie
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Kierunek: Afganistan
Święto specjalsów
Obrady Rady Unii Europejskiej
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Być krok przed Bielikiem
Czarna taktyka Agatu
„Baltic Protector”
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Zmiana warty na Mazurach
Wywiad AK w służbie aliantów
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
F-16 wracają do Polski
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Targi Air Fair 2019
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Medale dla uczestników walk w Karbali
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO