moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obrady Rady Unii Europejskiej

Szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej spotkali się w Brukseli. Tematem obrad – sytuacja w rejonie Sahelu, projekty PESCO, a także współpraca UE z Sojuszem Północnoatlantyckim. – Nasze stanowisko jest jasne. Projekty unijne powinny stanowić uzupełnienie tych realizowanych przez NATO – mówił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Dziś w Brukseli odbyło się spotkanie Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych. W obradach wzięli udział ministrowe obrony i spraw zagranicznych państw członkowskich.

Pierwsze posiedzenie, na którym stawili się także reprezentanci Grupy G-5, czyli Burkiny Faso, Czadu, Mali, Mauretanii i Nigeru, było poświęcone sytuacji panującej w rejonie Sahelu, czyli pasa wzdłuż południowego krańca Sahary. Prawdopodobnie to konsekwencja zdarzeń, które miały miejsce w Burkina Faso w ubiegłym tygodniu. Wówczas podczas operacji odbijania porwanych przez organizacje terrorystyczne zakładników zginęło dwóch francuskich żołnierzy. – Rozmawialiśmy dziś o naszej współpracy. Stanowisko Polski jest takie, że lepiej niwelować przeszkody i interweniować wtedy, kiedy problemy są z dala od Unii Europejskiej niż wtedy, kiedy stanowią one realne zagrożenie w państwach członkowskich – mówił po obradach Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef MON powiedział także, że Polska już uczestniczy w dostawach amunicji dla Czadu, a także zaoferowała szkolenia związane z rozbrajaniem ładunków wybuchowych. – To jest nasz wkład w ograniczenie zagrożeń terrorystycznych płynących z Afryki – stwierdził.

Kolejnym punktem obrad było spotkanie przedstawicieli Unii Europejskiej z Rose Gottemoeller, zastępcą sekretarza generalnego NATO, z którą rozmawiali o współpracy obu organizacji.

Film: Council of the European Union

W Brukseli poruszono także kwestie projektów PESCO, czyli międzynarodowych programów, których celem jest m.in. rozwój technologii wojskowych i wzmocnienie przemysłu obronnego. Dotychczas powstały 34 projekty, a Polska partycypuje w 18 – w 7 jest uczestnikiem, a w 11 obserwatorem. – Podsumowaliśmy dziś nasze doświadczenia na tym forum. Nasze stanowisko w tej kwestii jest jasne. W programach PESCO powinny uczestniczyć także państwa spoza Unii, przede wszystkim te należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego, bo to NATO jest gwarantem naszego bezpieczeństwa – podkreślił. Dodał, że podobne stanowisko wyrazili inni członkowie UE.

Podczas konferencji prasowej minister poinformował, że być może Polska będzie partycypować w kolejnych programach PESCO. – Właśnie rozpoczyna się trzecia transza tej inicjatywy, analizujemy nasz udział. Niewątpliwie jesteśmy zainteresowani projektem dotyczącym czołgu nowej generacji – wyjaśnił. Przypomniał, że tego typu projekt realizują już Francja i Niemcy. – Wielokrotnie rozmawiałem na ten temat z ministrami obrony obu państw. Być może ten projekt zostanie włączony do PESCO. Uważam, że jest to dobra propozycja – dodał.

Szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych rozmawiali dziś także o zagrożeniach związanych z cyberbezpieczeństwem i dezinformacją. A te, jak mówił Mariusz Błaszczak, nasilają się szczególnie w okresie wyborczym. – Przed nami między innymi wybory do Parlamentu Europejskiego, a Rosja posługuje się dezinformacją jako orężem – podkreślał.

Natomiast wczoraj szefowie resortów obrony Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkali się ze swoimi odpowiednikami z Francji i Niemiec. Tematem rozmów była między innymi kwestia rozwoju unijnych inicjatyw obronnych oraz kwestia wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Council of the European Union

dodaj komentarz

komentarze


Pomóżmy bliskim żołnierza
Uchylone wrota piekieł
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Modernizacja floty powietrznej
Nowy batalion podhalańczyków
Być krok przed Bielikiem
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Ich zadanie – zdobyć informację
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Zmiana warty na Mazurach
Święto specjalsów
15 lat JFTC
Obrady Rady Unii Europejskiej
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Modernizacja bombowców
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
„Baltic Protector”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
F-16 wracają do Polski
Tu się zadań nie wybiera
Jihadist Mill
Region Without a Key
Kierunek: Afganistan
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Kampania wyborcza poza armią
Śmigłowiec na „Ślązaku”
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Zmiany w przepisach mundurowych
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Jelcze dla Wisły
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Wywiad AK w służbie aliantów
Szef NATO w Warszawie
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Czarna taktyka Agatu
Dołącz do zawodowców
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Fabryka dżihadystów
Targi Air Fair 2019
Medale dla uczestników walk w Karbali
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO