moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obrady Rady Unii Europejskiej

Szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej spotkali się w Brukseli. Tematem obrad – sytuacja w rejonie Sahelu, projekty PESCO, a także współpraca UE z Sojuszem Północnoatlantyckim. – Nasze stanowisko jest jasne. Projekty unijne powinny stanowić uzupełnienie tych realizowanych przez NATO – mówił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Dziś w Brukseli odbyło się spotkanie Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych. W obradach wzięli udział ministrowe obrony i spraw zagranicznych państw członkowskich.

Pierwsze posiedzenie, na którym stawili się także reprezentanci Grupy G-5, czyli Burkiny Faso, Czadu, Mali, Mauretanii i Nigeru, było poświęcone sytuacji panującej w rejonie Sahelu, czyli pasa wzdłuż południowego krańca Sahary. Prawdopodobnie to konsekwencja zdarzeń, które miały miejsce w Burkina Faso w ubiegłym tygodniu. Wówczas podczas operacji odbijania porwanych przez organizacje terrorystyczne zakładników zginęło dwóch francuskich żołnierzy. – Rozmawialiśmy dziś o naszej współpracy. Stanowisko Polski jest takie, że lepiej niwelować przeszkody i interweniować wtedy, kiedy problemy są z dala od Unii Europejskiej niż wtedy, kiedy stanowią one realne zagrożenie w państwach członkowskich – mówił po obradach Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef MON powiedział także, że Polska już uczestniczy w dostawach amunicji dla Czadu, a także zaoferowała szkolenia związane z rozbrajaniem ładunków wybuchowych. – To jest nasz wkład w ograniczenie zagrożeń terrorystycznych płynących z Afryki – stwierdził.

Kolejnym punktem obrad było spotkanie przedstawicieli Unii Europejskiej z Rose Gottemoeller, zastępcą sekretarza generalnego NATO, z którą rozmawiali o współpracy obu organizacji.

Film: Council of the European Union

W Brukseli poruszono także kwestie projektów PESCO, czyli międzynarodowych programów, których celem jest m.in. rozwój technologii wojskowych i wzmocnienie przemysłu obronnego. Dotychczas powstały 34 projekty, a Polska partycypuje w 18 – w 7 jest uczestnikiem, a w 11 obserwatorem. – Podsumowaliśmy dziś nasze doświadczenia na tym forum. Nasze stanowisko w tej kwestii jest jasne. W programach PESCO powinny uczestniczyć także państwa spoza Unii, przede wszystkim te należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego, bo to NATO jest gwarantem naszego bezpieczeństwa – podkreślił. Dodał, że podobne stanowisko wyrazili inni członkowie UE.

Podczas konferencji prasowej minister poinformował, że być może Polska będzie partycypować w kolejnych programach PESCO. – Właśnie rozpoczyna się trzecia transza tej inicjatywy, analizujemy nasz udział. Niewątpliwie jesteśmy zainteresowani projektem dotyczącym czołgu nowej generacji – wyjaśnił. Przypomniał, że tego typu projekt realizują już Francja i Niemcy. – Wielokrotnie rozmawiałem na ten temat z ministrami obrony obu państw. Być może ten projekt zostanie włączony do PESCO. Uważam, że jest to dobra propozycja – dodał.

Szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych rozmawiali dziś także o zagrożeniach związanych z cyberbezpieczeństwem i dezinformacją. A te, jak mówił Mariusz Błaszczak, nasilają się szczególnie w okresie wyborczym. – Przed nami między innymi wybory do Parlamentu Europejskiego, a Rosja posługuje się dezinformacją jako orężem – podkreślał.

Natomiast wczoraj szefowie resortów obrony Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkali się ze swoimi odpowiednikami z Francji i Niemiec. Tematem rozmów była między innymi kwestia rozwoju unijnych inicjatyw obronnych oraz kwestia wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Council of the European Union

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
 
Sojusze na fali
Raki dla zawiszaków
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Obława pełna białych plam
„Pułaski” wrócił do kraju
Tak umierał Wołyń
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowi szturmani w JW Agat
Działalność firm na rzecz obronności
Stawiamy na rozwój
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kolejna szabla AFN zdobyta
Gotowi na F-35?
Zmiany w przepisach mundurowych
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
„Dragon’19” od kuchni
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Ankona – samodzielna polska operacja
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Desant na czeskich spadochronach
Polsko-francuska szkoła uczuć
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Rozdarty subkontynent
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
The Chariots of Jihad
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Rivalry on Closed Sea
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Dni Huty Pieniackiej były policzone
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Formowanie 19 Brygady
Rozpoczynamy nową erę
Brytyjska „pamiątka”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Sport nie dzieli, sport łączy
Moja „bazówka”
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Nowe nakolanniki
Kierunek: Afganistan
F-35 wylądowały w Powidzu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Żołnierze WOT wesprą harcerzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO