moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krwiodawcy w mundurach znów w akcji

Akcja „SpoKREWnieni Służbą” nabiera tempa. Dziś odbyła się kolejna zbiórka krwi, tym razem w Ministerstwie Oborny Narodowej. Wzięło w niej udział 48 żołnierzy i pracowników wojska, którzy oddali prawie 22 litry krwi. Było to pierwsze tego typu wydarzenie, które zorganizował klub Honorowych Dawców Krwi „WP Szczerbiec”.


– Idea oddawania krwi jest bardzo ważna, a dla żołnierza ma szczególne znaczenie. W czasie pokoju to po prostu forma służby ojczyźnie – mówi ppłk Paweł Nawarycz z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego MON. Oficer jest honorowym krwiodawcą (do tej pory oddał 51 litrów krwi), a od niedawna także koordynatorem klubu „WP Szczerbiec”. To nowo utworzony oddział Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Legion”, który zrzesza krwiodawców z całego kraju. „Szczerbiec” ma odpowiadać za ofiarodawców z resortu obrony. Dzisiejsza zbiórka krwi była pierwszą akcją, którą zorganizował.

Rano pod siedzibą resortu zaparkował krwiobus z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Warszawy. Aby oddać w nim krew, w kolejce ustawiło się 65 osób, m.in. żołnierze oraz pracownicy MON-u, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, 6 Brygady Obrony Terytorialnej, Pułku Ochrony oraz podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej. Wśród nich płk Cezary Kiszkowiak, szef sekretariatu szefa SGWP. – Dwadzieścia lat temu oddawałem krew regularnie, teraz postanowiłem do tego powrócić. Jestem zdrowy, sprawny, a krew ratuje życie, więc warto się nią dzielić – mówi pułkownik. Podobnie swój udział w akcji tłumaczy Marcel Mieszkowski z Wojskowej Akademii Technicznej. – Po prostu warto pomagać – mówi podchorąży, który oddał już krew po raz piąty.

W sumie 48 osób z resortu obrony oddało prawie 22 litry krwi. Z takiego rezultatu zadowolony jest koordynator HDK „Szczerbiec” i już dziś zapowiada kolejne przedsięwzięcia. – Chcielibyśmy, aby nasza działalność nawiązywała do różnych wydarzeń historycznych związanych z chlubą polskiego oręża. Dlatego kolejna zbiórka odbędzie się w lipcu, kiedy będziemy obchodzić 609. rocznicę bitwy pod Grunwaldem – mówi ppłk Nawarycz.

Akcję „SpoKREWnieni Służbą” zainaugurował 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, minister obrony Mariusz Błaszczak. Jej celem jest propagowanie idei honorowego krwiodawstwa wśród żołnierzy i pracowników wojska. Zbiórki krwi odbywają się w całym kraju. W ubiegłym tygodniu do akcji włączyli się żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec, zaprosili także wojskowych z dywizjonu przeciwlotniczego 1 Brygady Pancernej, 53 Batalionu Lekkiej Piechoty 5 Brygady Obrony Terytorialnej, funkcjonariuszy siedleckiego zakładu karnego, a także mieszkańców miasta. W sumie 39 osób oddało prawie 18 litrów krwi. – W ten sposób oddajemy hołd osobom, które walczyły, abyśmy my mogli żyć w niepodległym kraju. Nie ma lepszego sposobu, aby ich upamiętnić, niż oddać potrzebującym cząstkę siebie – mówi kpt. Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
„Delty” w komplecie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Krok przed wrogiem
Saperzy z dronami
Siła współpracy
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Nowe Abramsy do szkolenia
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Gala MMA coraz bliżej
Szlify pod lodem
Kosmiczny nadzór
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Łask z amerykańską akredytacją
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Koniec olimpijskich zmagań
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Lekowa tarcza państwa
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Nowa ścieżka finansowania
Bezpieczeństwo to priorytet
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Nie ma nudy
Tankowanie w przestworzach
Zacięta walka o medale pod siatką
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Wózki na Leopardy
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Nowe brygady i inwestycje WP
Nie pozwala spocząć na laurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Oko na Bałtyk
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
PFM bez tajemnic
Together on the Front Line and Beyond
SAFE kością niezgody
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Zagrzmiały K9 Thunder
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Prezydenckie weto dla SAFE
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
ORP „Wodnik” zimową porą
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
New Line of Financing
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Piekło „Pługa”
System San z koreańskimi elementami
Przecieranie szlaków
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO