moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne szkoły w programie MON

Piętnaście szkół dołącza do programu MON dla klas wojskowych. Uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu. To III edycja projektu przygotowanego przez ministerstwo, w którym bierze już udział ponad 5 tys. nastolatków. – W tym roku będziemy mieli pierwszych absolwentów certyfikowanych klas – podkreślają przedstawiciele resortu.

„Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” to program Ministerstwa Obrony Narodowej realizowany od września 2017 roku. Jego celem jest ujednolicenie szkolenia wojskowego, kształtowanie postaw proobronnych i patriotycznych oraz przygotowanie uczniów do służby wojskowej. W ogłoszonych przez MON dwóch edycjach programu bierze udział ponad 5 tysięcy uczniów ze 107 szkół.

– Program od początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a placówki biorące w nim udział wzorowo go realizują, współpracując np. z jednostkami wojskowymi, które są przydzielone do każdej szkoły jako patronackie – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronnych MON. Dlatego przedstawiciele kierownictwa resortu obrony narodowej postanowili uruchomić kolejną edycję programu. Do MON wpłynęło w sumie kilkadziesiąt zgłoszeń ze szkół w całym kraju. Komisja kwalifikująca szkoły brała pod uwagę m.in. ich osiągnięcia w nauczaniu wojskowym, dotychczasową współpracę z wojskiem, bazę szkoleniową, a także kompetencje i doświadczenie nauczycieli przedmiotów wojskowych.

REKLAMA

Ostatecznie, pod koniec kwietnia, do III edycji zakwalifikowano 15 szkół ponadpodstawowych. Wśród nich jest I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie (organem prowadzącym jest Płocki Uniwersytet Ludowy), w którym od 16 lat są klasy mundurowe. Dyrektor liceum Agnieszka Kaczyńska podkreśla, że choć szkoła ma duże doświadczenie w nauczaniu wojskowym, udział w ministerialnym projekcie jest dla niej bardzo ważny. – Teraz wszystko będzie z góry zaplanowane i dużo lepiej zorganizowane, a jakość szkolenia będzie można zweryfikować. Poza tym nasi uczniowie, którzy zdecydują się na służbę w wojsku, będą mieli łatwiejszy start – mówi dyrektor Kaczyńska.

Dwuletnia nauka według programu MON w szkołach zakwalifikowanych do III edycji projektu rozpocznie się 1 września. Pierwszy etap to 185 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, organizowanych przy wsparciu m.in. jednostek wojskowych i centrów szkolenia. Uczniowie poznają m.in. regulaminy i musztrę, czeka ich szkolenie inżynieryjno-saperskie, medyczne oraz bojowe. Podczas drugiego etapu (1.02.2021 – 30.06.2021) 19-latkowie będą mogli przejść kwalifikację wojskową. A w wakacje rozpocznie się trzeci etap (1.07.2021 – 31.08.2021). Absolwenci, którzy w czasie kwalifikacji uzyskali kategorię zdolności do czynnej służby, będą mogli odbyć skróconą służbę przygotowawczą zakończoną przysięgą wojskową.

– Uczniowie trzeciej edycji dopiero rozpoczną naukę w ramach programu, ale w tym roku będziemy też mieli pierwszych absolwentów certyfikowanych klas. Gdy zdadzą maturę, będą mogli liczyć na preferencje w naborze do służby wojskowej, a także dodatkowe punkty w czasie rozmów kwalifikacyjnych na studia w akademiach wojskowych – mówi Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora Biura.

MON chce utworzyć w Polsce sieć certyfikowanych klas wojskowych. We wrześniu sieć szkół biorących udział w projekcie obejmie 82 ze wszystkich 86 rejonów administrowanych przez WKU (w pozostałych czerech rejonach nie ma placówek z klasami mundurowymi).

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Szef NATO w Warszawie
Kampania wyborcza poza armią
Śmigłowiec na „Ślązaku”
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Medale dla uczestników walk w Karbali
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Pomóżmy bliskim żołnierza
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Ich zadanie – zdobyć informację
Modernizacja bombowców
Nowy batalion podhalańczyków
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Region Without a Key
Obrady Rady Unii Europejskiej
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Święto specjalsów
Jihadist Mill
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Modernizacja floty powietrznej
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Zmiana warty na Mazurach
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Fabryka dżihadystów
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Tu się zadań nie wybiera
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Dołącz do zawodowców
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
F-16 wracają do Polski
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Uchylone wrota piekieł
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Jelcze dla Wisły
Targi Air Fair 2019
Czarna taktyka Agatu
Wywiad AK w służbie aliantów
Kierunek: Afganistan
„Baltic Protector”
Być krok przed Bielikiem
Zmiany w przepisach mundurowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO