moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy

Niezwykły system tłumienia ognia. Uniwersalne urządzenie gaśnicze stosowane do wszystkich grup pożarów, nietoksyczne, nieniszczące urządzeń i niewymagające serwisu, które żołnierz może mieć teraz zawsze pod ręką.
Stacjonarne systemy gaśnicze stosowane są tylko w niektórych pojazdach bojowych i nie zawsze chronią przebywających tam żołnierzy przed ogniem. W przypadku konieczności zabezpieczenia drogi ewakuacji wyposażenie żołnierza nie przewidywało do dzisiaj ochrony przed ogniem. Marynarze na łodziach podwodnych zdążyli się przekonać, że systemy przeciwpożarowe uruchomione przez niewielkie zarzewie pożaru niszczą elektronikę i systemy klimatyzacyjne. W takich sytuacjach użycie inhibitora aerozolu gaśniczego FSS 50 okazuje się bezkonkurencyjne, ponieważ nie powoduje szkód. Urządzenie doskonale sprawdza się w warunkach bojowych, ale też z powodzeniem znajduje zastosowanie w gospodarstwie domowym.

FENIXFS to ręczny, przenośny inhibitor aerozolowy o wyjątkowej zdolności gaśniczej. Urządzenie jest małym, kompaktowym i lekkim cylindrem, którego górna część składa się z metalowej rury zawierającej niezwykle skuteczny ładunek gaśniczy. Dolna część urządzenia wykonana jest z tworzywa sztucznego i służy jako bezpieczny uchwyt podtrzymujący. W przeciwieństwie do gaśnic nie znajduje się pod ciśnieniem, tak więc nie zagraża wybuchem, ale też nie stworzy zagrożenia podczas gaszenia pożarów typu F. Wytwarzany aerozol gaśniczy nie pozostawia osadu, nie niszczy elektroniki i nie jest również toksyczny dla środowiska. Niezwykle prosta budowa urządzenia sprawia, że nie wymaga okresowych przeglądów. Jego waga (275-550 gramów) pozwala na zaczepienie urządzenia na kamizelce, plecaku lub pasku. Urządzenie posiada długą listę homologacji (UNI-Rina-TÜV-BAM i wiele innych).

W przypadku pojawienia się ognia ważne jest by wiedzieć, jak i czym zadziałać, ale i ta wiedza na nic się nie przyda, jeśli nie mamy odpowiedniego narzędzia pod ręką. Zastosowanie strumienia wyrzucanego aerozolu proszku potasowego polega na odparowaniu proszku w środowisku, a następnie kondensacji substancji gaśniczej. Produkt działa przez przerwanie łańcucha rodników ognia - autokatalizator ognia, gaszenie odbywa się na zasadzie inhibicji heterofazowej. Urządzenie wykonane jest ze stabilnych, stałych minerałów, nie znajduje się pod ciśnieniem. Wytworzony strumień aerozolowy jest solą obojętną, bezpieczną dla człowieka oraz środowiska.

Mechanizm gaszenia pożarów przez saturację związaną z powolną biodegradacją w środowisku sprzyja zapobieganiu powstawania kolejnych pożarów.

Proces gaśniczy obejmuje dwie różne reakcje, fizyczną oraz chemiczną. Reakcja fizyczna związana jest z tendencją potasu do szybkiego utleniania się w powietrzu. W kontakcie z powietrzem sole alkaliczne pochłaniają duże ilości tlenu, pozbawiając tym samym ogień tlenu koniecznego do utrzymania procesu spalania. Reakcja chemiczna powstaje poprzez stabilne powiązanie cząstek potasu z rodnikami ognia.

W wyniku tych dwóch reakcji następuje szybki proces utleniania, który natychmiast przekształca strumień z postaci stałej w gazową, uwalniając jony potasu. Potas ma silne właściwości hamujące reakcję dzięki słabej energii jonizacyjnej i jest w stanie przechwycić oraz skutecznie zakłócić działanie innych wolnych cząstek stałych inicjowanych w procesie powstawania reakcji łańcuchowej pożaru.

W Polsce system FSS dystrybuowany jest przez FENIX FS sp. z o.o. Biuro Bezpieczeństwa Pożarowego sp. k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Ostrobramskiej 126/25. Na terytorium Polski sprzedawane są trzy rodzaje urządzenia: FSS50, FSS50N oraz FSS100, gdzie liczba określa czas działania w sekundach, a oznacznik „N” symbolizuje urządzenia o przedłużanej rękojeści.  Zapraszamy do odwiedzenia strony www.fenixfs.pl.

FENIX FS

dodaj komentarz

komentarze


Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
 
Online z mistrzami sportu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polskie porty bardziej otwarte
Sukcesy sportowców w mundurach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Nowy wiceminister w MON
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Białe noce podhalańczyków
Agent w generalskich szlifach
Wojsko przeciw wirusowi
Ćwiczenia z torpedą
Na zakupy do sklepu AMW
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Gotowi na „Defendera”
Specjalsi świętują
Partyzanci rozgromili ubeków
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Święto żołnierzy służących na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rubiny w walce z epidemią
Widzieć i nie być widzianym
Przeciwlotnicza Sona
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
„Harpun” do walki
Amerykanie odmładzają F-16
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Patrioty z polskimi przyczepami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO walczy z koronawirusem
Co z tegorocznym MSPO?
Pracowity tydzień flotylli
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prawdziwi wojownicy
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Army of Medics
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Podchorążowie za sterami Bielików
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
„Spartan” znów na Mazurach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO