moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rekordowy Bieg Konstytucji

Za nami 29. Bieg Konstytucji! Na ulicach Warszawy pojawiło się niemal siedem tysięcy biegaczy! To rekordowa liczba uczestników w historii imprezy. Jako pierwszy linię mety przekroczył Jakub Nowak, któremu pokonanie pięciokilometrowej trasy zajęło 14 minut i 47 sekund. Na podium stanął także reprezentant 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku – por. Michał Cenkier.

Bieg Konstytucji rozpoczął się tradycyjnie na warszawskiej Agrykoli. Uczestnicy wystartowali o godzinie 11 i mieli do pokonania pięciokilometrową trasę, która wiodła ulicami związanymi z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją 3 maja – ul. Łazienkowską, Czerniakowską, Alejami Ujazdowskimi, ul. Górnośląską, Hoene-Wrońskiego. Linia mety była przy ulicy Rozbrat. Jako pierwszy, podobnie jak w ubiegłym roku, przekroczył ją Jakub Nowak, który uzyskał czas 14 minut i 47 sekund.

– Moim największym rywalem podczas tego biegu okazał się wiatr i podbieg, który znajdował się między drugim a trzecim kilometrem trasy. Koledzy jakoś nie mieli ochoty trzymać mojego tempa – żartował zwycięzca. – Wynik mnie cieszy, choć jest daleki od mojej życiówki, która wynosi 14 minut i 4 sekundy. Jednak w przypadku tej imprezy liczy się przede wszystkim aspekt patriotyczny i pamięć o historii Polski. Bardzo mnie cieszy, że tyle osób zdecydowało się uczcić dzisiejsze święto właśnie w taki sposób – dodał Jakub Nowak. Drugi na mecie stawił się Marcin Patecki, który osiągnął czas 15 minut 35 sekund, a trzeci był por. Michał Cenkier (15 minut 39 sekund) z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.  Zdecydowałem się na udział w tym wydarzeniu, aby uczcić Święto Konstytucji. Biegło mi się bardzo dobrze. Co prawda niewiele brakowało, abym zajął drugie miejsce, ale nie narzekam. Cieszę się z tego, że udało mi się stanąć na podium  mówi.

REKLAMA

Pierwsi do mety dobiegli: Kuba Nowak i Ewa Jagielska.

Wśród pań triumfowała Ewa Jagielska, która pięciokilometrową trasę pokonała w 17 minut i 17 sekund, drugie miejsce zajęła Natalia Mierzlikin z czasem 17 minut 53 sekundy, a trzecie – Anna Szyszka, osiągając wynik 18 minut i 1 sekunda.

Jednak nie wszyscy uczestnicy wydarzenia koncentrowali się na biciu sportowych rekordów. Wiele osób przyszło, by z bliskimi uczcić dzisiejsze święto – 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. – Biorę udział w tym biegu co roku, to już taka tradycja. Dwa lata temu namówiłem do biegania żonę, od tego czasu trenujemy razem i razem się tu stawiamy – mówił Krzysztof, zawodnik z Warszawy. – Pobiegłam dziś razem z koleżankami. Choć na co dzień nie wszystkie intensywnie ćwiczymy, postanowiłyśmy się zmobilizować i spróbować swoich sił, aby w ten sposób przetestować swoje możliwości i uczcić dzisiejsze święto – dodała studentka Anna.

Metę tegorocznego Biegu Konstytucji przekroczyło prawie siedem tysięcy zawodników. Oprócz tego 150 osób wzięło udział w towarzyszącym imprezie marszu nordic walking, a w zorganizowanym dla najmłodszych Biegu z Maskotką rywalizowało ponad tysiąc dzieci. W sumie na sportowo dzisiejsze święto uczciło ponad osiem tysięcy osób, co stanowi rekord imprezy.

Bieg Konstytucji zainaugurował tegoroczną edycję Triady Biegowej. To cykl imprez sportowych upamiętniających ważne wydarzenia polskiej historii. W lipcu odbędzie się Bieg Powstania Warszawskiego, a 11 listopada biegacze uczczą Narodowe Święto Niepodległości. Każdy zawodnik, który pokona całą trasę biegu, otrzymuje medal. Medale otrzymane w trzech biegach utworzą kształt Polski.

Organizatorem wszystkich wydarzeń jest Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa, a „Polska Zbrojna” ich patronem medialnym.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka, Aktywna Warszawa

dodaj komentarz

komentarze


Spełniliśmy swój obowiązek
 
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Brunatno-czerwona zmowa
A Torn Subcontinent
Jedna misja, jeden zespół
Śladami Pierwszej Pancernej
Świętuj z wojskiem na piknikach!
High Confidence Operations
Amerykańska przyszłość WZL
Sprawdzają Brutusa
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zielonka dla Patriotów
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Rivalry on Closed Sea
Wielofunkcyjny scyzoryk
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Od sojusznika do kata
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wojna wywiadów
Czarny odchodzi do cywila
Wojsko wróciło do Lublina
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Szukamy następcy Herculesa
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Preselekcja u komandosów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wozy amunicyjne do Raków
Przysięga śląskich terytorialsów
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Cienka niebieska linia
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Rozpoczynamy nową erę
Nowa misja i nowy sprzęt
Obrady Rady Unii Europejskiej
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Najpierw „Sonda”, później promocja
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Irańskie szachy
„Pułaski” wrócił do kraju
Wędrówka dla Dwóch Serc
Desant z transportowca-giganta
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
A Wave of Alliances
Strzelać nauczyłem się sam
Przez krew zdobyty Śląsk
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Piknik ze smakiem
Bohaterowie jadą na wakacje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO