moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rekordowy Bieg Konstytucji

Za nami 29. Bieg Konstytucji! Na ulicach Warszawy pojawiło się niemal siedem tysięcy biegaczy! To rekordowa liczba uczestników w historii imprezy. Jako pierwszy linię mety przekroczył Jakub Nowak, któremu pokonanie pięciokilometrowej trasy zajęło 14 minut i 47 sekund. Na podium stanął także reprezentant 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku – por. Michał Cenkier.

Bieg Konstytucji rozpoczął się tradycyjnie na warszawskiej Agrykoli. Uczestnicy wystartowali o godzinie 11 i mieli do pokonania pięciokilometrową trasę, która wiodła ulicami związanymi z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją 3 maja – ul. Łazienkowską, Czerniakowską, Alejami Ujazdowskimi, ul. Górnośląską, Hoene-Wrońskiego. Linia mety była przy ulicy Rozbrat. Jako pierwszy, podobnie jak w ubiegłym roku, przekroczył ją Jakub Nowak, który uzyskał czas 14 minut i 47 sekund.

– Moim największym rywalem podczas tego biegu okazał się wiatr i podbieg, który znajdował się między drugim a trzecim kilometrem trasy. Koledzy jakoś nie mieli ochoty trzymać mojego tempa – żartował zwycięzca. – Wynik mnie cieszy, choć jest daleki od mojej życiówki, która wynosi 14 minut i 4 sekundy. Jednak w przypadku tej imprezy liczy się przede wszystkim aspekt patriotyczny i pamięć o historii Polski. Bardzo mnie cieszy, że tyle osób zdecydowało się uczcić dzisiejsze święto właśnie w taki sposób – dodał Jakub Nowak. Drugi na mecie stawił się Marcin Patecki, który osiągnął czas 15 minut 35 sekund, a trzeci był por. Michał Cenkier (15 minut 39 sekund) z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.  Zdecydowałem się na udział w tym wydarzeniu, aby uczcić Święto Konstytucji. Biegło mi się bardzo dobrze. Co prawda niewiele brakowało, abym zajął drugie miejsce, ale nie narzekam. Cieszę się z tego, że udało mi się stanąć na podium  mówi.

REKLAMA

Pierwsi do mety dobiegli: Kuba Nowak i Ewa Jagielska.

Wśród pań triumfowała Ewa Jagielska, która pięciokilometrową trasę pokonała w 17 minut i 17 sekund, drugie miejsce zajęła Natalia Mierzlikin z czasem 17 minut 53 sekundy, a trzecie – Anna Szyszka, osiągając wynik 18 minut i 1 sekunda.

Jednak nie wszyscy uczestnicy wydarzenia koncentrowali się na biciu sportowych rekordów. Wiele osób przyszło, by z bliskimi uczcić dzisiejsze święto – 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. – Biorę udział w tym biegu co roku, to już taka tradycja. Dwa lata temu namówiłem do biegania żonę, od tego czasu trenujemy razem i razem się tu stawiamy – mówił Krzysztof, zawodnik z Warszawy. – Pobiegłam dziś razem z koleżankami. Choć na co dzień nie wszystkie intensywnie ćwiczymy, postanowiłyśmy się zmobilizować i spróbować swoich sił, aby w ten sposób przetestować swoje możliwości i uczcić dzisiejsze święto – dodała studentka Anna.

Metę tegorocznego Biegu Konstytucji przekroczyło prawie siedem tysięcy zawodników. Oprócz tego 150 osób wzięło udział w towarzyszącym imprezie marszu nordic walking, a w zorganizowanym dla najmłodszych Biegu z Maskotką rywalizowało ponad tysiąc dzieci. W sumie na sportowo dzisiejsze święto uczciło ponad osiem tysięcy osób, co stanowi rekord imprezy.

Bieg Konstytucji zainaugurował tegoroczną edycję Triady Biegowej. To cykl imprez sportowych upamiętniających ważne wydarzenia polskiej historii. W lipcu odbędzie się Bieg Powstania Warszawskiego, a 11 listopada biegacze uczczą Narodowe Święto Niepodległości. Każdy zawodnik, który pokona całą trasę biegu, otrzymuje medal. Medale otrzymane w trzech biegach utworzą kształt Polski.

Organizatorem wszystkich wydarzeń jest Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa, a „Polska Zbrojna” ich patronem medialnym.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka, Aktywna Warszawa

dodaj komentarz

komentarze


Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
 
Czerwoni w odwrocie
Żyj zdrowiej
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Arsenał Iranu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Podziemna potęga
Symulatory strzelań Rosomaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Krwawe walki o Monte Cassino
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Defense Without Politics
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
For the Right Cause
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Nauka zimowego pływania
USA nie zacznie wojny z Iranem
Własne interesy Europy
Stulatka hydrografia
Obradowała Rada Gabinetowa
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Iskra – dama polskiego lotnictwa
We Are All Darfur
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
They Train Together, They Fight Together
Double Eagle po nowemu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Darłowo czeka na śmigłowce
Klasy wojskowe po nowemu
Rywalizacja strzelców wyborowych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Chciałem walczyć z Niemcami
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Ważka bliżej
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Szturmani na Lipie
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
O Patriotach na WAT
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO