moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusznicza defilada

Już jutro w Warszawie wielka defilada „Silni w sojuszach”! Odbywa się z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do NATO i 15. rocznicy przystąpienia do UE. Aby wziąć udział w defiladzie do stolicy przyjechali reprezentanci 27 sojuszniczych armii. Dziś w Wojskowej Akademii Technicznej spotkał się z nimi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– 20 lat Polski w NATO i 15 lat w Unii Europejskiej to dwie bardzo ważne rocznice dla historii Polski, a także dla Wojska Polskiego, bo przez ten czas stworzyliśmy podstawy do rozwoju i współpracy międzynarodowej – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z sojusznikami, które odbyło się w Wojskowej Akademii Technicznej. Wzięli w nim udział przedstawiciele 27 armii, między innymi reprezentanci Albanii, Austrii, Belgii, Czech, Chorwacji, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Szef MON podkreślał, że dzięki kooperacji sojuszników, zarówno Polska, jak i NATO oraz Unia Europejska, rozwijają się politycznie, gospodarczo i militarnie. Przy czym wszystkie armie są wobec siebie solidarne. Minister Błaszczak mówił, że Polska jest nie tylko beneficjentem sojuszniczych gwarancji, ale także rozwija zdolności NATO i Unii, w zakresie bezpieczeństwa i obrony. – Wspólnie przełamujemy bariery, odpowiadamy na zagrożenia i wspólnie tworzymy przyszłość naszych państw – powiedział.

REKLAMA

Minister przypomniał, że żołnierze sojuszniczych armii 3 maja wspólnie z Wojskiem Polskim będą maszerować ulicami Warszawy podczas wielkiej defilady „Silni w sojuszach”.

Wisłostradą będą maszerowali żołnierze i funkcjonariusze innych służb, między innymi Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Więziennej, Ochrony Kolei, Służby Ochrony Państwa, a także przedstawiciele Lasów Państwowych czy Krajowej Administracji Skarbowej. W sumie w defiladzie zaprezentuje się dwa tysiące osób, a 200 z nich to przedstawiciele armii sojuszniczych. Oprócz tego będzie można zobaczyć 200 jednostek sprzętu oraz 80 statków powietrznych.

Jedną z głównych arterii stolicy przejadą m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, czołgi Leopard, armatohaubice Krab i Dana, wyrzutnie rakiet Langusta, zestawy przeciwlotnicze Poprad. Będą również policyjne radiowozy i motocykle, ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego, pojazd z zamontowaną automatyczną wyrzutnią granatów łzawiących, lekki transporter opancerzony SCAM „Dzik”. Państwowa Straż Pożarna pokaże różnego rodzaju pojazdy gaśnicze oraz ratownictwa chemicznego i medycznego, a Straż Graniczna pojazdy patrolowe, terenowe, obserwacyjne oraz quady. W powietrze wzbije się też zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry”, myśliwce F-16, samoloty do transportu najważniejszych osób w państwie Gulfstream G-550 czy policyjne śmigłowce Black Hawk. Sojusznicy przywieźli do stolicy m.in. bojowe wozy opancerzone Bradley, czołgi Abrams czy pojazdy rozpoznawcze Panther.

– To wydarzenie, które będzie ważne dla historii Polski. Dziękuję za waszą obecność i zaangażowanie, bo to potwierdza naszą przyjaźń – mówił szef MON. Podczas uroczystości dowódca każdego pododdziału, który jutro weźmie udział w defiladzie, otrzymał od ministra pamiątkowy ryngraf.

Kwestię udanej współpracy sojuszniczych armii, minister Błaszczak poruszył także podczas wywiadu, którego dziś rano udzielił na antenie Polskiego Radia. Mówił wówczas o wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. – Wszystko wskazuje na to, że w tym roku zakończymy sukcesem negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział. – Moim zadaniem jest doprowadzenie do tego, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, wyposażone w nowocześniejszy sprzęt i silniej obsadzone w strukturach sojuszu NATO – dodał. Zapowiedział także, że wkrótce odbędzie się jego kolejna wizyta w USA.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
 
Ważka bliżej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Rywalizacja strzelców wyborowych
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
USA nie zacznie wojny z Iranem
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Czerwoni w odwrocie
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Darłowo czeka na śmigłowce
Żyj zdrowiej
Podziemna potęga
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Krwawe walki o Monte Cassino
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Nowy wiceminister w MON
Nauka zimowego pływania
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Szturmani na Lipie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Defense Without Politics
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Umowa na Harpie podpisana!
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
For the Right Cause
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Arsenał Iranu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Klasy wojskowe po nowemu
Symulatory strzelań Rosomaków
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Centrum dla Viperów w Łodzi?
We Are All Darfur
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Własne interesy Europy
O Patriotach na WAT
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Double Eagle po nowemu
Chciałem walczyć z Niemcami
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Obradowała Rada Gabinetowa
They Train Together, They Fight Together
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO