moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nominacje w Dzień Flagi

To wspaniale dostać nominację generalską 2 maja, w Dniu Flagi, w roku stulecia przyjęcia tej flagi jako polskiej, przez Sejm Ustawodawczy. Wasze nominacje to wielki moment wejścia do elity armii, ale to też wielkie zobowiązanie – mówił prezydent Andrzej Duda, wręczając nominacje generalskie czterem oficerom. Uroczystość, z udziałem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, oraz najważniejszych dowódców, odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Dziś w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, wręczył nominacje na pierwszy stopień generalski czterem oficerom. Na wniosek Mariusza Błaszczaka, szefa MON, generalskie gwiazdki otrzymali: płk Adam Marczak, dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, płk pil. Ireneusz Nowak, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, płk Zbigniew Powęska, zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, szef sztabu Inspektoratu oraz płk Jan Wojno, dowódca 1 Brygady Pancernej.

– Dla żołnierza to wielki moment wejścia do absolutnej elity polskiego wojska. To ukoronowanie wojskowej kariery, wielu lat spędzonych w służbie dla Rzeczpospolitej, jak na żołnierza przystało w bardzo różnych warunkach i miejscach, często poza granicami kraju, także w sytuacjach, w których ryzykowało się życiem. Bardzo za to dziękuję, nie ma wątpliwości, że dotychczasowa służba panów była wzorowa – mówił prezydent.

Andrzej Duda podkreślał, że wspaniale jest otrzymać nominację generalską w Dniu Flagi, w roku stulecia przyjęcia tej flagi jako polskiej, przez Sejm Ustawodawczy. – To wspaniały moment, ale to przede wszystkim zobowiązanie do dalszej służby, to odpowiedzialność, to także pełne zaufania spojrzenia żołnierzy, oficerów na swojego szefa, generała – powiedział prezydent do mianowanych. Andrzej Duda wręczył oficerom akty mianowań, a minister obrony narodowej Buzdygany Honorowe.

Przemawiając w Pałacu Prezydenckim prezydent nawiązał do wręczonych kilka dni temu medali dla uczestników walk w Karbali w 2004 roku. – Wielka duma, że mamy takich żołnierzy i takich dowódców. Taki duch, takie przygotowanie i wyszkolenie jest właśnie w polskiej armii. Proszę żebyście panowie generałowie tego pilnowali i to kontynuowali – podkreślał Andrzej Duda. Zaznaczył też, że wielkim zadaniem wszystkich Polaków jest zbudowanie armii silnej, nowoczesnej, bardzo dobrze wyposażonej i nadal doskonale wyszkolonej. – O to musimy dbać, tego musimy pilnować, to jest nasze wspólne zadanie, z którego rozliczą nas przyszłe pokolenia. Wierzę, że właśnie panowie jesteście jednymi z tych, którzy są w stanie temu zadaniu sprostać – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. – Dziękuję rodzinom za to, że razem z panami niosą ciężar czekania, nadziei na powrót, czasem ogromnego stresu, gdy przychodzą złe wiadomości. Gratuluję małżonkom, bo ten sukces, jakim jest nominacja generalska, to też sukces całej rodziny – dodał prezydent Duda.

Film: Kancelaria Prezydenta RP

To drugie w tym roku nominacje generalskie. W marcu prezydent Duda mianował pięciu oficerów na stopień generalski i admiralski. Awansowani zostali wtedy m.in. pułkownicy: Andrzej Dąbrowski, dowódca 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz Karol Molenda, pełnomocnik MON ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Igor Smirnov/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defendery 2019 – część 4
Dead to the World
Pamięć o tragedii
Polscy weterani i książę Harry
Agresja sowieckiego kolosa
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy nurkowie na Islandii
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Śląskie sceny z życia
A Torn Subcontinent
Wojsko wraca do Łomży
Sprawdzają Brutusa
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Walka i dyplomacja
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Rozpoczynamy nową erę
Klasy wojskowe po nowemu
Cztery lata LITPOLUKBRIG
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Selekcja w pigułce
Stalin czekał i kalkulował
Umowa na Feniksy
Z maratonu programowania do wojska
Jedna misja, jeden zespół
Irańskie szachy
Chorwacki test polskich kadetów
GROM Challenge
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Terytorialsi na wysokościach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowa misja i nowy sprzęt
Cienka niebieska linia
„Górale” zdobywają miasto
Thin Blue Line
Modernizacja starów 266
W Indiach mieli swój drugi dom
Głos (z) płonącej Warszawy
Iranian Chess Game
Modernizacja Sokołów
Samochód do desantowania
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowy wiceminister w MON
Oko na Europę
Polska nie pozostanie osamotniona
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO