moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nominacje w Dzień Flagi

To wspaniale dostać nominację generalską 2 maja, w Dniu Flagi, w roku stulecia przyjęcia tej flagi jako polskiej, przez Sejm Ustawodawczy. Wasze nominacje to wielki moment wejścia do elity armii, ale to też wielkie zobowiązanie – mówił prezydent Andrzej Duda, wręczając nominacje generalskie czterem oficerom. Uroczystość, z udziałem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, oraz najważniejszych dowódców, odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Dziś w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, wręczył nominacje na pierwszy stopień generalski czterem oficerom. Na wniosek Mariusza Błaszczaka, szefa MON, generalskie gwiazdki otrzymali: płk Adam Marczak, dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, płk pil. Ireneusz Nowak, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, płk Zbigniew Powęska, zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, szef sztabu Inspektoratu oraz płk Jan Wojno, dowódca 1 Brygady Pancernej.

– Dla żołnierza to wielki moment wejścia do absolutnej elity polskiego wojska. To ukoronowanie wojskowej kariery, wielu lat spędzonych w służbie dla Rzeczpospolitej, jak na żołnierza przystało w bardzo różnych warunkach i miejscach, często poza granicami kraju, także w sytuacjach, w których ryzykowało się życiem. Bardzo za to dziękuję, nie ma wątpliwości, że dotychczasowa służba panów była wzorowa – mówił prezydent.

Andrzej Duda podkreślał, że wspaniale jest otrzymać nominację generalską w Dniu Flagi, w roku stulecia przyjęcia tej flagi jako polskiej, przez Sejm Ustawodawczy. – To wspaniały moment, ale to przede wszystkim zobowiązanie do dalszej służby, to odpowiedzialność, to także pełne zaufania spojrzenia żołnierzy, oficerów na swojego szefa, generała – powiedział prezydent do mianowanych. Andrzej Duda wręczył oficerom akty mianowań, a minister obrony narodowej Buzdygany Honorowe.

Przemawiając w Pałacu Prezydenckim prezydent nawiązał do wręczonych kilka dni temu medali dla uczestników walk w Karbali w 2004 roku. – Wielka duma, że mamy takich żołnierzy i takich dowódców. Taki duch, takie przygotowanie i wyszkolenie jest właśnie w polskiej armii. Proszę żebyście panowie generałowie tego pilnowali i to kontynuowali – podkreślał Andrzej Duda. Zaznaczył też, że wielkim zadaniem wszystkich Polaków jest zbudowanie armii silnej, nowoczesnej, bardzo dobrze wyposażonej i nadal doskonale wyszkolonej. – O to musimy dbać, tego musimy pilnować, to jest nasze wspólne zadanie, z którego rozliczą nas przyszłe pokolenia. Wierzę, że właśnie panowie jesteście jednymi z tych, którzy są w stanie temu zadaniu sprostać – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. – Dziękuję rodzinom za to, że razem z panami niosą ciężar czekania, nadziei na powrót, czasem ogromnego stresu, gdy przychodzą złe wiadomości. Gratuluję małżonkom, bo ten sukces, jakim jest nominacja generalska, to też sukces całej rodziny – dodał prezydent Duda.

Film: Kancelaria Prezydenta RP

To drugie w tym roku nominacje generalskie. W marcu prezydent Duda mianował pięciu oficerów na stopień generalski i admiralski. Awansowani zostali wtedy m.in. pułkownicy: Andrzej Dąbrowski, dowódca 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz Karol Molenda, pełnomocnik MON ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Igor Smirnov/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
WAM wraca do Łodzi
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Adaptacja i realizm
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
Marynarz w koreańskim tyglu
Logistyczna rewolucja w Opolu
Syndrom Karbali
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Pierwsze loty
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Twarde na poligonie
Zabójczy team nad Anglią
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Głos żołnierzy ma znaczenie
Rosomaki na lądzie i morzu
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Debata o bezpieczeństwie
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Grzmoty zamiast Goździków
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Początek wielkiej historii
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Wypadek w PKW UNIFIL
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Zbrodnia bez kary
Psiakrew, harmata!
Studia dla żandarmów
Jelcz coraz silniejszy
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Większe możliwości Nitro-Chemu
Pasja i fart
Mała Orka?
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Fińska armia luzuje rygory
Our Only One
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
54 sekundy próby
Bądź bezpieczny w sieci
Szef MON-u Człowiekiem Roku 2025
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Polski sukces w Duńskim Marszu
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
View from Outer Space
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Apache w polskich rękach
Zbrodnia i kłamstwo
NATO i USA o Iranie
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Architekci pola walki
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO