moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nominacje w Dzień Flagi

To wspaniale dostać nominację generalską 2 maja, w Dniu Flagi, w roku stulecia przyjęcia tej flagi jako polskiej, przez Sejm Ustawodawczy. Wasze nominacje to wielki moment wejścia do elity armii, ale to też wielkie zobowiązanie – mówił prezydent Andrzej Duda, wręczając nominacje generalskie czterem oficerom. Uroczystość, z udziałem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, oraz najważniejszych dowódców, odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Dziś w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, wręczył nominacje na pierwszy stopień generalski czterem oficerom. Na wniosek Mariusza Błaszczaka, szefa MON, generalskie gwiazdki otrzymali: płk Adam Marczak, dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, płk pil. Ireneusz Nowak, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, płk Zbigniew Powęska, zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, szef sztabu Inspektoratu oraz płk Jan Wojno, dowódca 1 Brygady Pancernej.

– Dla żołnierza to wielki moment wejścia do absolutnej elity polskiego wojska. To ukoronowanie wojskowej kariery, wielu lat spędzonych w służbie dla Rzeczpospolitej, jak na żołnierza przystało w bardzo różnych warunkach i miejscach, często poza granicami kraju, także w sytuacjach, w których ryzykowało się życiem. Bardzo za to dziękuję, nie ma wątpliwości, że dotychczasowa służba panów była wzorowa – mówił prezydent.

Andrzej Duda podkreślał, że wspaniale jest otrzymać nominację generalską w Dniu Flagi, w roku stulecia przyjęcia tej flagi jako polskiej, przez Sejm Ustawodawczy. – To wspaniały moment, ale to przede wszystkim zobowiązanie do dalszej służby, to odpowiedzialność, to także pełne zaufania spojrzenia żołnierzy, oficerów na swojego szefa, generała – powiedział prezydent do mianowanych. Andrzej Duda wręczył oficerom akty mianowań, a minister obrony narodowej Buzdygany Honorowe.

Przemawiając w Pałacu Prezydenckim prezydent nawiązał do wręczonych kilka dni temu medali dla uczestników walk w Karbali w 2004 roku. – Wielka duma, że mamy takich żołnierzy i takich dowódców. Taki duch, takie przygotowanie i wyszkolenie jest właśnie w polskiej armii. Proszę żebyście panowie generałowie tego pilnowali i to kontynuowali – podkreślał Andrzej Duda. Zaznaczył też, że wielkim zadaniem wszystkich Polaków jest zbudowanie armii silnej, nowoczesnej, bardzo dobrze wyposażonej i nadal doskonale wyszkolonej. – O to musimy dbać, tego musimy pilnować, to jest nasze wspólne zadanie, z którego rozliczą nas przyszłe pokolenia. Wierzę, że właśnie panowie jesteście jednymi z tych, którzy są w stanie temu zadaniu sprostać – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. – Dziękuję rodzinom za to, że razem z panami niosą ciężar czekania, nadziei na powrót, czasem ogromnego stresu, gdy przychodzą złe wiadomości. Gratuluję małżonkom, bo ten sukces, jakim jest nominacja generalska, to też sukces całej rodziny – dodał prezydent Duda.

Film: Kancelaria Prezydenta RP

To drugie w tym roku nominacje generalskie. W marcu prezydent Duda mianował pięciu oficerów na stopień generalski i admiralski. Awansowani zostali wtedy m.in. pułkownicy: Andrzej Dąbrowski, dowódca 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz Karol Molenda, pełnomocnik MON ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Igor Smirnov/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Obradowała Rada Gabinetowa
 
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Pretorianie na Mazurach
Symulatory strzelań Rosomaków
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Iran uderza w USA
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Nauka zimowego pływania
We Are All Darfur
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Rywalizacja strzelców wyborowych
Ważka bliżej
Arsenał Iranu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Defense Without Politics
For the Right Cause
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Klasy wojskowe po nowemu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Podziemna potęga
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Chciałem walczyć z Niemcami
Krwawe walki o Monte Cassino
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Stulatka hydrografia
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Własne interesy Europy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Śmierć bohatera
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Nowy wiceminister w MON
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Double Eagle po nowemu
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Darłowo czeka na śmigłowce
They Train Together, They Fight Together
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
JWK z odznaką pamiątkową
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO