moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Defilada 3 maja: zmiany w organizacji ruchu

Już za dwa dni obejrzymy wielką defiladę „Silni w sojuszach”. Ulicami stolicy przemaszeruje dwa tysiące żołnierzy i funkcjonariuszy, będzie także 200 jednostek sprzętu. Sprawna organizacja takiego wydarzenia wymaga zmian w ruchu – część ulic i mostów zostanie zamknięta, a autobusy miejskie pojadą nowymi trasami.

Tegoroczna defilada odbywa się pod hasłem „Silni w sojuszach”. W tym roku bowiem mija 20 lat od wstąpienia Polski do NATO i 15. rocznica naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Po raz drugi mundurowi przejdą Wisłostradą. To jedna z głównych tras komunikacyjnych stolicy. – Staraliśmy się zminimalizować utrudnienia, ale wyłączenie sześciopasmowej arterii na niemal cały dzień nie pozostanie niezauważone. 3 maja będą ograniczenia w ruchu i objazdy, ale także zakazy parkowania. Zostaną także zamknięte niektóre mosty, co odczują nie tylko kierowcy, ale także piesi i rowerzyści – mówi Robert Soszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy.

 

REKLAMA

Utrudnienia na drogach

W dniach poprzedzających defiladę na krótkich odcinkach pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a mostem gen. Grota-Roweckiego z ruchu będzie wyłączony  jeden pas jezdni Wisłostrady prowadzący w kierunku Bielan. Dodatkowo, w związku z ustawieniem trybuny, do niedzieli (5 maja) do godz. 18 zostanie zamknięty prawy pas Wybrzeża Gdańskiego w kierunku Wilanowa, na odcinku od ul. Sanguszki do ul. Boleść. W tym czasie nie będzie można poruszać się chodnikiem i ścieżką rowerową po stronie Multimedialnego Parku Fontann. W czasie defilady po wschodniej stronie Wisłostrady zostaną ustawione telebimy. Dlatego będzie obowiązywał zakaz poruszania się po chodniku i drodze dla rowerów pomiędzy ulicami Sanguszki i Wenedów. Piesi i rowerzyści będą kierowani na bulwary nad Wisłą.

Od czwartku, 2 maja, od godz. 23 do piątku, 3 maja, do godz. 18 będą zamknięte dla ruchu (w obydwu kierunkach) ulice:

 • Wisłostrada (Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wioślarska i Solec) od mostu gen. S. Grota-Roweckiego do mostu Łazienkowskiego (ma obowiązywać zakaz zatrzymywania się; jadący z kierunku Łomianek będą musieli skręcić na Trasę AK lub na most gen. S. Grota-Roweckiego; nie będzie możliwości zjazdu z trasy i mostu w kierunku centrum; nie będzie można zjechać na Wisłostradę z mostów Śląsko-Dąbrowskiego i Józefa Poniatowskiego; z mostu Łazienkowskiego i Trasy Łazienkowskiej będzie można  zjechać wyłącznie w ul. Czerniakowską, choć ruch w tym miejscu zostanie wstrzymany pomiędzy  10 -13, z powodu organizacji Biegu Konstytucji 3 Maja; z kolei z ul. Czerniakowskiej będzie można zjechać tylko na Trasę Łazienkowską w stronę centrum lub na most),
 • ul. Z. Krasińskiego na odcinku od ul. S. Czarnieckiego do Wisłostrady (z ul. Gwiaździstej będzie można pojechać tylko w kierunku pl. Wilsona; zamknięte będą także przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe na węźle ul. Krasińskiego z Wisłostradą),
 • ul. R. Krajewskiego od ul. Dymińskiej do Wisłostrady (wraz z zakazem zatrzymywania się pod groźbą odholowania pojazdu),
 • Zakroczymska i J. Jeziorańskiego od ul. Szymanowskiej do Muzeum Katyńskiego (będzie wprowadzony zakaz zatrzymywania),
 • Wenedów od ul. Zakroczymskiej do Wisłostrady (będzie też obowiązywał zakaz zatrzymywania się),
 • R. Sanguszki do ul. Zakroczymskiej do Wisłostrady (wraz z zakazem zatrzymywania się),
 • Boleść od ul. Bugaj do Wisłostrady (wraz z zakazem zatrzymywania się),
 • Mostowa od ul. Bugaj do ul. Freta (wraz z zakazem zatrzymywania się),
 • Wodna i P.A. Steinkellera,
 • Grodzka od al. „Solidarności” do Wisłostrady (zamknięty będzie także parking pod mostem pomiędzy ulicami Grodzką i Nowy Zjazd),
 • Nowy Zjazd od al. „Solidarności” do Wisłostrady,
 • Karowa od ul. Browarnej do Wisłostrady (wraz z zakazem zatrzymywania się),
 • Lipowa od ul. Browarnej do ul. Wybrzeże Kościuszkowskie (wraz z zakazem zatrzymywania się),
 • Dobra od ul. Karowej do ul. Lipowej (wraz z zakazem zatrzymywania się),
 • Wiślana i Gęsta od ul. Browarnej do ul. Dobrej (wraz z zakazem zatrzymywania się),
 • Wybrzeże Kościuszkowskie pomiędzy tunelem Wisłostrady a ul. Lipową (wraz z zakazem zatrzymywania się),
 • Ludna od ul. Solec do Wisłostrady (zamknięte także przejście dla pieszych i przejazdy rowerowe przez Wisłostradę na wysokości ul. Ludnej),
 • Wilanowska od ul. Czerniakowskiej do Wisłostrady,
 • Górnośląska od ul. Czerniakowskiej do Wisłostrady.

Organizacja defilady wymusi również czasowe zamknięcia mostów:

 • w godz. 8 – 15 zamknięty dla pieszych i rowerzystów będzie dolny poziom mostu Gdańskiego, w tym czasie na moście nie będą się również zatrzymywały tramwaje,
 • w godz. 11 – 16 zamknięty dla pieszych i rowerzystów będzie most Śląsk-Dąbrowski,
 • w godz. 14 – 15 całkowicie zamknięte dla ruchu samochodów, pieszych i rowerów będą mosty Gdański i Śląsko-Dąbrowski.

 

Zmiany w komunikacji miejskiej

Zmieni się także rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W czasie defilady autobusy linii 105 pojadą ulicami Tamka, Wybrzeże Kościuszkowskie i Zajęczą do tymczasowego przystanku Metro Centrum Nauki Kopernik. Autobusy linii 114 będą kursowały Trasą AK i ul. J. Słowackiego. Podobną trasą pojadą również autobusy linii 118, ale od pl. Wilsona – razem z linią 185 – będą jeździły ulicami A. Mickiewicza, gen. W. Andersa i Marszałkowską. Autobusy linii 127 pojadą ul. L. Kruczkowskiego i zawrócą za wiaduktem mostu Józefa Poniatowskiego. Linia 166 będzie kursowała z pl. Trzech Krzyży ulicami Nowy Świat i Al. Jerozolimskie. Autobusy linii 171, jadące w kierunku przystanku Legia-Stadion, pojadą prosto ul. Rozbrat do Łazienkowskiej. Linie nocne N16 i N66 będą kursowały al. „Solidarności” i ul. Marszałkowską.

Na czas zamknięcia mostu Śląsko-Dąbrowskiego, w godz. 11 – 16, autobusy linii 160, 190 i 527, zostaną skierowane na objazdy mostem Świętokrzyskim. Tramwaje linii 4, 20 i 26 pojadą mostem Gdańskim, a linii 13, 23 i 72 – mostem Józefa Poniatowskiego.

W godz. 14 – 15 autobusy linii 227 i 500 po stronie praskiej będą zawracały na rondzie S. Starzyńskiego, natomiast ich kursowanie na lewym brzegu będzie zawieszone. Natomiast linia 409 będzie jeździła objazdem wytyczonym ulicami: Jagiellońska – most gen. S. Grota-Roweckiego – al. Armii Krajowej – J. Słowackiego – ks. J. Popiełuszki – al. Jana Pawła II.

O bezpieczeństwo zadba Policja i Żandarmeria Wojskowa

O bezpieczeństwo zadbają funkcjonariusze Policji oraz żołnierze Żandarmerii Wojskowej. Żandarmi rozpoczną służbę na długo przed defiladą – ich zadaniem będzie zabezpieczenie przejazdu sprzętu wojskowego. To zadanie ma wykonać 60 żołnierzy ŻW dysponujących 30 pojazdami. Oprócz policjantów, do zabezpieczenia parady, zostanie zaangażowanych 745 żandarmów, 200 żołnierzy Inspektoratu Wsparcia SZ, 200 podchorążych WAT i 100 żołnierzy DGW. – Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników defilady, chciałbym prosić o rozwagę i ostrożność – mówi ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy Komendanta Głównego ŻW. – Proszę o stosowanie się do poleceń żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i przedstawicieli innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne. Proszę o poruszanie się wyłącznie w wyznaczonych do tego rejonach oraz zachowanie szczególnej ostrożności podczas przejazdu pojazdów wojskowych – apeluje. 

Paulina Glińska, Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Żandarmiera Wojskowa

dodaj komentarz

komentarze


Trudna droga
 
Włosko-polski sojusz kosmiczny
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Z archiwum „Szarego”
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Artyleryjska interoperacyjność
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Terytorialsi za oceanem
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Los Polski naszym losem
The Army Enters the Frame
Kontenery dla Wisły
Gorące obrady NATO w Londynie
Ostre strzelanie artylerzystów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Defense Without Politics
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Klucz do dobrych relacji
Kto zostawia ślady w sieci
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Gotowi na misję
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Szwedzki baypass przed „Orką”
Nowe laboratorium WAT
Paczki dla kresowiaków
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Błyskawiczna reakcja
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Razem się szkolą, razem walczą
Amunicja i miny dla armii
Polska pod kontrolą armii
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Leopardy na Podkarpaciu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Unwanted Treaty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO