moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierski dar serca

Płk Szczepan Głuszczak, organizator „Projektu Wojownik” wystawił na aukcję charytatywną Buzdygana, którego otrzymał od czytelników „Polski Zbrojnej”. Nagrodę najwytrwalej licytowali żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i to właśnie oni odebrali ją dziś z rąk oficera. Postanowili jednak, że nie zatrzymają statuetki dla siebie - wkrótce trafi ona na kolejną aukcję.

W 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego trwa 13. edycja „Projektu Wojownik”. Podczas zajęć weterani trenują sztuki walki pod okiem mistrzów. Po raz pierwszy na treningu stawiła się silna reprezentacja żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, a dokładnie z 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Jednak podczas dzisiejszych zajęć ich zadaniem było nie tylko sprawdzenie swoich sił na macie – odebrali z rąk organizatora wydarzenia „Buzdygana”, którego wcześniej wylicytowali na aukcji charytatywnej.

Płk Szczepan Głuszczak za stworzenie „Projektu Wojownik” otrzymał od czytelników „Polski Zbrojnej” nagrodę nazywaną wojskowym Oscarem. Jednak postanowił nie zatrzymywać jej dla siebie, ale sprawić, by przyczyniła się do pomocy innym. Dlatego kilka dni po uroczystej gali, na której odebrał wyróżnienie, wystawił ją na aukcję. Wszystko po to, aby zebrać środki, które zasilą konto potrzebujących. – Pamiętam początki Buzdyganów, wówczas byłem świadkiem, jak tę nagrodę otrzymał dowódca jednostki, której byłem rzecznikiem. Nie ukrywam, że przeszło mi wówczas przez myśl, że fajnie byłoby ją mieć – mówi. – Jestem dumny, że mi się to udało, ale nie zależało mi na tym, aby stała po prostu u mnie w domu. Wiedziałem, że o wiele większą satysfakcję będę miał z tego, że ona będzie mogła jeszcze komuś pomóc – dodaje.

REKLAMA

Kiedy aukcja ruszyła, od razu do działania przystąpiło kilkanaście osób. Najwytrwalej „Buzdygana” licytowali właśnie terytoriasi, którzy zaoferowali za nagrodę 2050 złotych. – Nie ma takich pieniędzy, którymi moglibyśmy spłacić ofiarę, jaką podczas misji ponieśli nasi koledzy. Ale pamiętamy o nich i dlatego angażujemy się w działania, które mają na celu wsparcie weteranów i ich rodzin – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 BOT. Dodaje także, że udział w aukcji zaproponowali sami żołnierze. – To taki żołnierski dar serca – podkreśla.

Teraz ponad dwa tysiące złotych, które udało się uzyskać dzięki aukcji charytatywnej zasili konto Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość’. – Zobaczyłem kiedyś w telewizji wywiad z przedstawicielkami stowarzyszenia i pomyślałem, że mówimy bardzo dużo o weteranach, pomagamy im, a zapominamy o bliskich tych, którzy z misji nie wrócili. Uznałem, że należy to zmienić – wyjaśnia płk Głuszczak. Z takiego wsparcia cieszy się Monika Nosek, prezes stowarzyszenia. – To dla nas ogromne wyróżnienie, że tak prestiżowa nagroda została przekazana na aukcję charytatywną poświęconą naszemu stowarzyszeniu – podkreśla. 

Jednak wsparcie wojskowych na tym się nie skończyło. Terytorialsi postanowili, że nie zatrzymają „Buzdygana” dla siebie. Oddali ją dziś płk. Głuszczakowi. – Chcielibyśmy, aby ta nagroda ponownie trafiła na aukcję charytatywną. Liczymy na to, że uruchomi to łańcuszek dobra, dzięki któremu rodziny naszych przyjaciół będą zasilane kolejnymi środkami finansowymi – mówił płk Miernik.

A wszyscy ci, którzy chcieliby wesprzeć te ideę, powinni uważnie śledzić facebookowy profil płk. Głuszczaka. Bowiem to właśnie tam odbędzie się kolejna aukcja. Oficer zapowiedział, że rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Szef NATO w Warszawie
Zmiany w przepisach mundurowych
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Modernizacja floty powietrznej
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Święto specjalsów
Ich zadanie – zdobyć informację
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Nano-drony dla specjalsów
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Czarna taktyka Agatu
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Zdążyć przed deszczem
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Jelcze dla Wisły
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Medale dla uczestników walk w Karbali
Uchylone wrota piekieł
Region Without a Key
15 lat JFTC
Modernizacja bombowców
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Nowy batalion podhalańczyków
Pomóżmy bliskim żołnierza
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Kierunek: Afganistan
Targi Air Fair 2019
Follow Me
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Jihadist Mill
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Tu się zadań nie wybiera
„Baltic Protector”
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Dołącz do zawodowców
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Sprawdzian dla WOT-u
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Wywiad AK w służbie aliantów
Kampania wyborcza poza armią
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Żołnierze pomagają powodzianom
Obrady Rady Unii Europejskiej
Fabryka dżihadystów
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
F-16 wracają do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO