moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach

W tym tygodniu przedstawiciele Białorusi przyjadą do Polski, aby skontrolować sprzęt i uzbrojenie polskiej armii. Odwiedzą dwie jednostki wojskowe. – Nie ma powodów do obaw, to standardowa procedura.  Podobne kontrole odbywają się w całej Europie, Polska także je przeprowadza  – uspokaja Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Transparentność sił zbrojnych w Europie reguluje między innymi „Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie” (ang. Treaty on Conventional Armed Forces in Europe, CFE) zawarty na początku lat 90. przez państwa NATO i byłego Układu Warszawskiego, a także „Dokument wiedeński” OBWE z 1999 roku. To właśnie te dwa porozumienia regulują zasady dotyczące wzajemnej kontroli organizacji i uzbrojenia sił zbrojnych państw, które je zatwierdziły. W tym tygodniu taka inspekcja odbędzie się w Polsce – przeprowadzą ją przedstawiciele Białorusi, którzy odwiedzą prawdopodobnie dwie jednostki wojskowe.

– Nie ma powodów do obaw, to standardowa procedura. Podobne kontrole odbywają się w całej Europie, Polska także je przeprowadza – mówi ppłk Rafał Zgryziewicz, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Nasze działania są całkowicie transparentne. Zresztą takie wizytacje odbywają się nie tylko w jednostkach wojskowych, ale także mają miejsce podczas ćwiczeń – podkreśla oficer.

REKLAMA

I rzeczywiście, zgodnie z „Dokumentem wiedeńskim” każde państwo, które go sygnowało, jest zobowiązane do zorganizowania jednej wizyty państw OBWE w ciągu pięciu lat. W Polsce podobne spotkania odbyły się już w 17 Brygadzie Zmechanizowanej, 31 i 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego, a także w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej.

Rzecznik SGWP dodaje także, że kwesta kontroli zbrojeń, a także transparentność działań to temat często poruszany podczas międzynarodowych debat. W marcu tę kwestię omawiali szefowie sztabów Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy. Jej znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa często podkreśla także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Transparentność i minimalizacja ryzyka są szczególnie ważne, jeśli chcemy uniknąć groźnych incydentów i nieporozumień – mówił po spotkaniu komisji NATO – Rosja, które odbyło się w 2016 roku. Wówczas Rosja zadeklarowała, że jej samoloty będą latać nad Bałtykiem z włączonymi transponderami umożliwiającymi identyfikację maszyn. To jeden z warunków, który reguluje „Traktat o otwartych przestworzach”, jednak wciąż zdarza się, że w powietrze wzbijają się samoloty niewidoczne dla radarów.

W ostatnim czasie największe kontrowersje wzbudza kwesta rakiet średniego i pośredniego zasięgu, których likwidację w 1987 roku zadeklarowały Stany Zjednoczone i ZSRR. Jednak od kilku lat pojawiają się opinie, że Rosja nie wywiązuje się z warunków układu, rozwijając prace nad tego rodzaju bronią. Stoltenberg wielokrotnie wzywał Moskwę do zaprzestania tego typu działań, jednak wobec braku odpowiedzi zadeklarował, że NATO przychyla się do stanowiska Stanów Zjednoczonych, które postanowiły wycofać się z traktatu. Zapewnił jednak, że nie oznacza to, że tego typu rakiety pojawią się na terenie Europy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


NATO walczy z koronawirusem
 
Układ Warszawski, czyli jak zniszczyć Zachód
Wojsko przeciw wirusowi
Podchorążowie za sterami Bielików
Pilot F-16 oślepiony laserem
Pracowity tydzień flotylli
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Na zakupy do sklepu AMW
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Gotowi na „Defendera”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Woda z Odry zdatna do picia
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Odpowiedz na alarm
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Partyzanci rozgromili ubeków
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Sukcesy sportowców w mundurach
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
F-16 kończą misję w Estonii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Online z mistrzami sportu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polskie porty bardziej otwarte
Armia medyków
Patrioty z polskimi przyczepami
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poszukiwania Magneto
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Amerykanie odmładzają F-16
Sztandar na gruzach, wśród chmur
Obradowała Rada Gabinetowa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Międzynarodowy trening w dobie pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rubiny w walce z epidemią
MBDA w walce o „Narew”
Tryumf pod Czarnobylem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Nowy wiceminister w MON
Trening przed misją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO