moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej wojska w Łomży

Zmiany w wojskowej logistyce. Minister obrony narodowej zdecydował, że każda dywizja będzie  miała pułk logistyczny. Trzy jednostki są formowane na bazie istniejących batalionów remontowych, a jedna – Warsztatów Technicznych w Łomży. Za jej utworzenie odpowiada powstająca 18 Dywizja Zmechanizowana, której pułk ma podlegać.

Warsztaty Techniczne w Łomży to jednostka, która zajmuje się między innymi remontami czołgów Leopard. Do 2011 roku funkcjonowała jako batalion remontowy, ale z powodu rozformowania 1 Dywizji Zmechanizowanej, której wówczas podlegała (dziś wchodzi w skład 2 Regionalnej Bazy Logistycznej), jej kompetencje zostały ograniczone. Jednak już niedługo ta sytuacja się zmieni. Wkrótce na bazie Warsztatów Technicznych Łomża zostanie utworzony 18 Pułk Logistyczny. Jednostka będzie bezpośrednio podlegała 18 Dywizji Zmechanizowanej. Proces jej formowania już się rozpoczął.

– Na bazie Warsztatów Technicznych w Łomży będzie utworzony 18 Pułk Logistyczny, w skład którego wejdą bataliony: remontowy, transportowy i zabezpieczenia. Chcemy zwiększać zdolności jednostki, ale zależy nam również na tym, aby nie stracić tych dotychczasowych – mówi gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Aby pułk mógł funkcjonować, musimy też przygotować odpowiednią infrastrukturę. Dlatego w Łomży powstaną między innymi nowe magazyny, garaże oraz – co bardzo ważne – nowa hala remontowa. Jednak najważniejsi są dla nas ludzie. Zadbamy o to, aby w związku z restrukturyzacją warsztatów nie stracić ani jednego pracownika, bo to są świetni fachowcy, którzy doskonale znają się na tym, co robią – dodaje. Dowódca podkreśla, że docelowo w pułku znajdą się etaty zarówno dla cywilów, jak i żołnierzy, ale ich liczba kilkukrotnie się zwiększy. Obecnie warsztaty zatrudniają 130 osób – głównie pracowników cywilnych, natomiast kadra nowo powstającej jednostki ma liczyć 650 osób.

REKLAMA

Z takiej sytuacji zadowolony jest prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Łomża ma bogate tradycje wojskowe. Powstanie pułku logistycznego będzie oznaczać dalszy rozwój miasta. Wzmocni bezpieczeństwo i da miejsca pracy  wielu młodym ludziom – mówi prezydent. Dodaje także, że już dziś współpraca miasta z wojskiem (w Łomży oprócz Warsztatów Technicznych stacjonuje także 13 Batalion Lekkiej Piechoty 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej) układa się bardzo dobrze. – Wspólnie organizujemy na przykład uroczystości państwowe – wyjaśnia Mariusz Chrzanowski.

18 Pułk Logistyczny nie jest jedyną tego typu jednostką, która zostanie włączona w struktury dywizji. W przypadku innych związków taktycznych Wojska Polskiego pułki są formowane na bazie batalionów remontowych. Dwa podległe dotychczas 1 Brygadzie Logistycznej – 8 Batalion Remontowy z Koszalina i 16 Batalion Remontowy z Elbląga – zostały już podporządkowane odpowiednio 12 oraz 16 Dywizji Zmechanizowanej. Natomiast 11 Batalion Remontowy z Żagania, dotychczas podległy 10 Brygadzie Logistycznej, teraz wspiera 11 Dywizję Kawalerii Pancernej.

Decyzja o zmianach w wojskowej logistyce zapadła w ubiegłym roku. Jak poinformował wówczas Sztab Generalny Wojska Polskiego, była efektem analiz, które „wykazały potrzebę sformowania nowych jednostek logistycznych, realizujących zadania w czasie pokoju, kryzysu i wojny na rzecz dowódców związków taktycznych”. Nowe pułki logistyczne mają zapewnić „uzyskanie deficytowych zdolności w zakresie możliwości zgrywania bojowego, dowodzenia oraz realizacji zadań transportowo-przeładunkowych”. Formowanie pułków już trwa, natomiast proces ich wyposażania „będzie przebiegał systemowo, a zakładane zdolności będą zdobywały etapami, adekwatnie do stopnia ich ukompletowania”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Romuald Kurzawa

dodaj komentarz

komentarze


Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Błękitna Armia przybywa do Polski
Kampania wyborcza poza armią
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Irackie zapiski gen. Bieńka
Więcej wojska w Łomży
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Leopards in a Trap
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Sophia” z nową zmianą
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Leopardy w pułapce
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Świadczyli o zbrodni Sowietów
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Czołgi błota się nie boją
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Szef NATO w Warszawie
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Sukcesy biegających żołnierzy
Life Enchanted in Museum Display Case
Remont „Piasta” na finiszu
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Alarm dla Jastrzębi
Życie zaklęte w gablotach
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Panie bez taryfy ulgowej
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Święto stołecznego garnizonu
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Wilno w polskich rękach
Wodowanie „Artemisa”
Odliczanie do majowej defilady
Bliski Wschód. Region bez klucza
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Tarcza przeciwko agresji
Katyńskie pamiątki
Podpułkownik „Sokole Oko”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
NATO i kosowska łamigłówka
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Kolejka dostawców niszczycieli
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Cel – bezpieczna Europa
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Ducha nie wolno tracić
Tryumf w cieniu Jałty

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO