moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim

Muzeum Katyńskie nawiązało współpracę z centrum szkolenia Żandarmerii Wojskowej, które dysponuje nowoczesnym sprzętem techniki kryminalistycznej. Żandarmi przygotują w technologii 3D rekonstrukcję przedmiotów wydobytych z katyńskich dołów. Filmy muzeum zamieści w Internecie, licząc, że na podstawie precyzyjnie ukazanych detali, bliscy ofiar będą mogli je rozpoznać.

– Ponad 99 procent przedmiotów wydobytych z dołów śmierci podczas ekshumacji szczątków polskich oficerów i policjantów odnalezionych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni pozostaje niezidentyfikowanych. Nazywamy je relikwiami grobowymi. Tylko kilkaset z nich ma jakiś numer czy inskrypcje, które dają szansę na przypisanie ich do właściciela – mówi Kacper Ciesielski, opiekun zbiorów w Muzeum Katyńskim. Pomóc mają w tym eksperci Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, które dysponuje środkami technicznymi pozwalającymi na precyzyjną wizualizację przedmiotów w technologii 3D.

REKLAMA

– Współpracę z Muzeum Katyńskim rozpoczęliśmy od wykonania rekonstrukcji w 3D kilkudziesięciu przedmiotów. Były wśród nich wyrzeźbione pudełka z nazwami obozów: Kozielsk, Starobielsk i Ostaszków, ryngrafy, papierośnice i manierki, na których więźniowie często wydrapywali swoje inicjały czy nazwiska współwięźniów – mówi mjr Bartosz Klepczyński, który w centrum w Mińsku Mazowieckim jest starszym wykładowcą cyklu szkolenia dochodzeniowo-śledczego. Nad jednym przedmiotem major Klepczyński pracuje 2-3 dni. Najpierw fotografuje go z każdej strony i pod różnym kątem. Potem kilkadziesiąt wykonanych fotografii poddaje obróbce. Komputerowy program wskazuje na nich tożsame punkty, które umieszczone w przestrzeni łączą się w siatkę, tak powstaje trójwymiarowy obraz danego przedmiotu. Można go wydrukować na drukarce 3D. – Chcielibyśmy pokazać te przedmioty w technologii 3D na naszej stronie internetowej. Liczymy, że może rozpoznają je rodziny pomordowanych – zapowiada Kacper Ciesielski.

Na prawie 30 tysięcy eksponatów, jakie muzeum ma w swoich zbiorach, około stu przypisano do właściciela. Największą zidentyfikowaną grupą – 59 sztuk – są nieśmiertelniki. Kilkadziesiąt innych przedmiotów ma numery, są to aluminiowe manierki z wydrapanymi nazwiskami, czasem herbem lub opisem szlaku bojowego. – Jeśli na jednej manierce jest kilka nazwisk, nie wiemy do kogo należała – mówi Ciesielski. Niektóre odznaki i odznaczenia mają numery, ale brakuje dokumentacji, która pozwoliłaby połączyć je z konkretnymi osobami. Z ośmiu Krzyży Virtuti Militari z Katynia, w przypadku czterech udało się ustalić nazwiska odznaczonych, pozostałe czekają na odkrycie.

Największym dotychczas sukcesem współpracy Muzeum Katyńskiego i Centrum Szkolenia ŻW było zidentyfikowanie przedwojennej odznaki żandarmerii. Major Klepczyński wypatrzył ją w muzealnej gablocie. W jednym z dołów śmierci w Charkowie przeleżała 55 lat na głębokości 150-175 centymetrów. Zniszczony kawałek metalu o wymiarach cztery centymetry na cztery stał się obiektem badań w technologii 3D. – W centrum mamy skaner światła strukturalnego, który skanuje z dokładnością do dziesiątych części milimetra. Mogłem dokonać precyzyjnej analizy powierzchni odznaki. Gdy zwiększyłem rozdzielczość obrazu, zobaczyłem cyfrę 9. To ona doprowadziła mnie do właściciela odznaki – opowiada oficer. Podczas kilkumiesięcznego dochodzenia, jakie major Klepczyński przeprowadził w wojskowych archiwach i bibliotekach, udało mu się potwierdzić, że odznaka należała do ppłk Stanisława Kuciela, który w 1939 roku był dowódcą 3 Dywizjonu Żandarmerii w Grodnie. Major odnalazł też jego syna mieszkającego w Gdańsku.

– W tym roku centrum planuje kupić cyfrowy mikroskop 3D na potrzeby powstającego Laboratorium Kryminalistycznego Żandarmerii Wojskowej. Daje on o wiele większe możliwości powiększania napisów na przedmiotach, co może być szczególnie pomocne w odczytaniu zapisków na muzealnych eksponatach – mówi mjr Klepczyński.

Współpraca Muzeum Katyńskiego z Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim daje nadzieję na identyfikację anonimowych eksponatów. Jest ich jeszcze wiele tysięcy.


Film: MON

 

 

 

 

 

Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przygotowaliśmy wydanie specjalne „Polski Zbrojnej”. 
Mecenasem wydania jest Polska Spółka Gazownictwa, a partnerem wydania Muzeum Katyńskie.

 

 

 

 

 

 

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Kolejka dostawców niszczycieli
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Leopards in a Trap
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Czołgi błota się nie boją
Święto stołecznego garnizonu
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Wodowanie „Artemisa”
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Cel – bezpieczna Europa
Więcej wojska w Łomży
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Life Enchanted in Museum Display Case
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Kampania wyborcza poza armią
Tarcza przeciwko agresji
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Katyńskie pamiątki
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Remont „Piasta” na finiszu
Świadczyli o zbrodni Sowietów
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Alarm dla Jastrzębi
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Irackie zapiski gen. Bieńka
Bliski Wschód. Region bez klucza
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
NATO i kosowska łamigłówka
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
„Sophia” z nową zmianą
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Sukcesy biegających żołnierzy
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Odliczanie do majowej defilady
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Tryumf w cieniu Jałty
Błękitna Armia przybywa do Polski
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Panie bez taryfy ulgowej
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Szef NATO w Warszawie
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Leopardy w pułapce
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Podpułkownik „Sokole Oko”
Wojna w świętym mieście, epilog
Wilno w polskich rękach
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Ducha nie wolno tracić
Życie zaklęte w gablotach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO