moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętamy o ofiarach katastrofy smoleńskiej

Katastrofa pod Smoleńskiem to największa po II wojnie światowej tragedia, jaka dotknęła nasz naród – mówił prezydent Andrzej Duda w Warszawie podczas uroczystości upamiętniającej dziewiątą rocznicę tragedii. 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Delegacja udawała się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

– Dziewięć lat temu odeszli od nas wspaniali i doświadczeni politycy, żołnierze, duchowni, straciliśmy w tych osobach to, co było najlepsze w naszym kraju – mówił prezydent Andrzej Duda przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie w trakcie obchodów 9. rocznicy katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem. W uroczystości uczestniczyli członkowie władz, w tym minister obrony Mariusz Błaszczak, politycy i rodziny ofiar katastrofy.

Jak zaznaczył prezydent, tych, którzy wówczas zginęli, nic nie zastąpi. Dodał też, że odeszli oni, wykonując obowiązek pamięci, ponieważ pojechali do Katynia oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w 1940 roku.

Chcieli silnej Polski

Tamten lot był silnym przesłaniem pokazującym kim jesteśmy, jaka jest nasza historia, jakiej ojczyzny chcemy, gdzie są prawdziwi bohaterowie i z prezydentem Lechem Kaczyńskim byli wtedy przedstawiciele wszystkich stron życia politycznego – podkreślił Duda. Zaznaczył też, że katastrofa smoleńska była największą po II wojnie światowej tragedią, jaka dotknęła nasz naród.

– Ci, którzy zginęli 10 kwietnia, pozostawili nam testament do wykonania – dodał prezydent. Jak stwierdził, jest nim obowiązek prowadzenia polskich spraw najlepiej jak potrafimy, aby doprowadzić do takiej Polski, o jakiej marzyli członkowie delegacji do Katynia, w tym prezydent Kaczyński. – Chcieli państwa uczciwego, sprawiedliwego, bezpiecznego, rzetelnego, które zwraca uwagę na sprawy obywateli – wyliczał Andrzej Duda. Przypomniał, że wypełnienie tego testamentu jest dziś naszym obowiązkiem.

Także Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości i brat zmarłego w Smoleńsku prezydenta, zaznaczył, że wyprawa do Katynia nie była rutynową wizytą zagraniczną. – To była misja, która obejmowała wspomnienie oficerów, których tam wymordowano, ale chodziło też o odzyskiwanie przez Polskę godności i prawa do prawdy o naszej historii – stwierdził Kaczyński. Dodał, że musimy iść tą drogą, budując silne państwo i silny naród.

Państwowe obchody rocznicy tragedii smoleńskiej rozpoczęła dziś o 8 rano msza w intencji ofiar katastrofy odprawiona w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Po niej uczestnicy przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie o 8.41, czyli o godzinie, w której dziewięć lat temu rozbił się rządowy samolot, odczytano apel pamięci.

Następnie przedstawiciele władz złożyli kwiaty przy pomnikach Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej na placu Marszałka Piłsudskiego. Przed południem prezydent i premier oddali hołd ofiarom katastrofy spoczywającym w Świątyni Opatrzności Bożej, m.in. ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu. Złożyli też kwiaty na grobach i przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Przed uroczystościami przed Pałacem Prezydenckim odprawiona została uroczysta msza w archikatedrze warszawskiej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Mszy przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha, a słowo wstępne wygłosił proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Bogdan Bartołd. Duchowny podkreślił, że ofiary katastrofy smoleńskiej oddały swoje życie w służbie ojczyzny. Po mszy spod katedry zgromadzeni na czele z parą prezydencką przeszli w marszu pamięci przed Pałac Prezydencki.

W uroczystościach rocznicowych uczestniczył minister Mariusz Błaszczak oraz kadra dowódcza sił zbrojnych. O 7.30 rano w siedzibie MON przy ul. Klonowej szef resortu obrony złożył wieńce i zapalił znicze przed tablicami upamiętniającymi osoby związane z wojskiem, które zginęły w Smoleńsku.

 

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i najwyżsi dowódcy polskiego wojska. Delegacja udawała się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przygotowaliśmy wydanie specjalne „Polski Zbrojnej”. Mecenasem wydania jest Polska Spółka Gazownictwa, a partnerem wydania Muzeum Katyńskie.

Zapraszamy do lektury!

 

 

 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski/KPRP, Grzegorz Jakubowski/KPRP, por. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Sophia” z nową zmianą
Kampania wyborcza poza armią
Cel – bezpieczna Europa
Ducha nie wolno tracić
Błękitna Armia przybywa do Polski
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Życie zaklęte w gablotach
Czołgi błota się nie boją
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Katyńskie pamiątki
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Wodowanie „Artemisa”
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Panie bez taryfy ulgowej
Wojna w świętym mieście, epilog
Sukcesy biegających żołnierzy
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Tarcza przeciwko agresji
Irackie zapiski gen. Bieńka
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Kolejka dostawców niszczycieli
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Szef NATO w Warszawie
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Więcej wojska w Łomży
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Wilno w polskich rękach
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Leopards in a Trap
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Remont „Piasta” na finiszu
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
NATO i kosowska łamigłówka
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Święto stołecznego garnizonu
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Alarm dla Jastrzębi
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Podpułkownik „Sokole Oko”
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Life Enchanted in Museum Display Case
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Odliczanie do majowej defilady
Leopardy w pułapce
Bliski Wschód. Region bez klucza
Tryumf w cieniu Jałty

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO