moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim

1500 żołnierzy US Army przyjechało do Drawska Pomorskiego, aby ćwiczyć z Polakami. Dziś wspólne szkolenie wojsk obserwował szef MON, Mariusz Błaszczak. – Naszym celem jest doprowadzenie do perfekcji relacji między siłami zbrojnymi armii sojuszniczych – mówił. Zapowiedział także, że poligon, na którym odbywają się manewry zostanie przeformowany w centrum szkolenia bojowego.

W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko trwają polsko-amerykańskie ćwiczenia. Do działania zaangażowano żołnierzy z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i 12 Dywizji Zmechanizowanej, a także 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army. Dziś szkolenie sojuszników obserwował szef MON, Mariusz Błaszczak. – To niezwykle ważne, aby wojska sojusznicze ćwiczyły razem. Naszym celem jest doprowadzenie do perfekcji relacji między siłami zbrojnymi i żołnierzami armii sojuszniczych – mówił.

Podczas manewrów, które będą trwały kilka tygodni, żołnierze obu armii będą wspólnie prowadzić działania ogniowe. Sprawdzą także procedury związane z otrzymaniem wsparcia ze strony stacjonującej w rejonie Żagania 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army, jeśli ta z powodu zagrożenia musiałaby wkroczyć do działania. Istotnym elementem ćwiczenia będzie także test mobilności. Jego pierwszy etap, 1500 amerykańskich żołnierzy – bo tylu jest zaangażowanych w ćwiczenie – ma już za sobą. Do Drawska zostali oni bowiem przetransportowani bezpośrednio z Fort Bliss w Teksasie. Oprócz wojskowych, do Polski drogą lotniczą dotarło także 700 jednostek sprzętu. Pochodzi on zarówno z USA, jak i z magazynów Army Prepositioned Stock w Holandii. – To niezwykle ważne, że w tak krótkim czasie amerykańscy żołnierze zostali przebazowani z Teksasu do Drawska Pomorskiego – zaznaczył szef MON. Podkreślił także, że miejsce, gdzie szkolą się wojska nie jest przypadkowe. – To największy polski poligon. Jest wciąż rozbudowywany, naszym celem jest, aby funkcjonowało tu centrum szkolenia bojowego, które będzie służyło żołnierzom Wojska Polskiego, a także wojskom sojuszniczym – podkreślił.

REKLAMA

Ze współdziałania wojsk jest zadowolony także płk Patrick Michaelis, dowódca 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. – To ćwiczenie pokazuje siłę Sojuszu, a także nasze możliwości – mówił. – To dowód naszej dobrej współpracy. Niech żyje silna Europa! – dodał.

Natomiast po południu, szef resortu obrony spotkał się uczniami klas mundurowych, którzy przyjechali do Drawska, aby zmierzyć się podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Mundurowych. To odbywające się co roku zawody, podczas których młodzież rywalizuje w wojskowo-sportowych dyscyplinach. Uczniowie muszą m.in. pokonać ponad 20-kilometrowy taktyczny tor przeszkód. Na udział w tym przedsięwzięciu zdecydowało się aż 26 pięcioosobowych drużyn z całego kraju. Zgodnie z regulaminem, w każdej z nich musi być przynajmniej jedna dziewczyna. – Dziękuję wam, że postanowiliście się szkolić i podnosić swoje kwalifikacje – zwrócił się do uczniów minister. – Mam nadzieję, że za kilka lat zwiążecie swoją przyszłość z Wojskiem Polskim albo którąś z formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji – dodał.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Następcy Herculesów
 
Terytorialsi oddają krew
Poprady w Gołdapi
Nowe plecaki dla żołnierzy
Logistycy na poligonie w Drawsku
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Jak zginął „Ponury”
Kolejna szabla AFN zdobyta
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Rydwany dżihadu
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Fleet of the Future
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Tu się zadań nie wybiera
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Rusza cyberkomponent WOT-u
A Half-Open Gate to Hell
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Zmiany w przepisach mundurowych
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Stulecie wojskowej Akademii
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Likwidacja komendanta Junka
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polski wkład w operację „Overlord”
„Dragon” na Wiśle
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Trudny sojusz partyzantów
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Miroslawiec Up
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Jihadist Mill
Działalność firm na rzecz obronności
Gumowy czołg, realny front
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Medale dla uczestników walk w Karbali
Flota przyszłości
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Kierunek: Afganistan
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
F-16 wracają do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO