moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim

1500 żołnierzy US Army przyjechało do Drawska Pomorskiego, aby ćwiczyć z Polakami. Dziś wspólne szkolenie wojsk obserwował szef MON, Mariusz Błaszczak. – Naszym celem jest doprowadzenie do perfekcji relacji między siłami zbrojnymi armii sojuszniczych – mówił. Zapowiedział także, że poligon, na którym odbywają się manewry zostanie przeformowany w centrum szkolenia bojowego.

W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko trwają polsko-amerykańskie ćwiczenia. Do działania zaangażowano żołnierzy z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i 12 Dywizji Zmechanizowanej, a także 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army. Dziś szkolenie sojuszników obserwował szef MON, Mariusz Błaszczak. – To niezwykle ważne, aby wojska sojusznicze ćwiczyły razem. Naszym celem jest doprowadzenie do perfekcji relacji między siłami zbrojnymi i żołnierzami armii sojuszniczych – mówił.

Podczas manewrów, które będą trwały kilka tygodni, żołnierze obu armii będą wspólnie prowadzić działania ogniowe. Sprawdzą także procedury związane z otrzymaniem wsparcia ze strony stacjonującej w rejonie Żagania 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army, jeśli ta z powodu zagrożenia musiałaby wkroczyć do działania. Istotnym elementem ćwiczenia będzie także test mobilności. Jego pierwszy etap, 1500 amerykańskich żołnierzy – bo tylu jest zaangażowanych w ćwiczenie – ma już za sobą. Do Drawska zostali oni bowiem przetransportowani bezpośrednio z Fort Bliss w Teksasie. Oprócz wojskowych, do Polski drogą lotniczą dotarło także 700 jednostek sprzętu. Pochodzi on zarówno z USA, jak i z magazynów Army Prepositioned Stock w Holandii. – To niezwykle ważne, że w tak krótkim czasie amerykańscy żołnierze zostali przebazowani z Teksasu do Drawska Pomorskiego – zaznaczył szef MON. Podkreślił także, że miejsce, gdzie szkolą się wojska nie jest przypadkowe. – To największy polski poligon. Jest wciąż rozbudowywany, naszym celem jest, aby funkcjonowało tu centrum szkolenia bojowego, które będzie służyło żołnierzom Wojska Polskiego, a także wojskom sojuszniczym – podkreślił.

REKLAMA

Ze współdziałania wojsk jest zadowolony także płk Patrick Michaelis, dowódca 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. – To ćwiczenie pokazuje siłę Sojuszu, a także nasze możliwości – mówił. – To dowód naszej dobrej współpracy. Niech żyje silna Europa! – dodał.

Natomiast po południu, szef resortu obrony spotkał się uczniami klas mundurowych, którzy przyjechali do Drawska, aby zmierzyć się podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Mundurowych. To odbywające się co roku zawody, podczas których młodzież rywalizuje w wojskowo-sportowych dyscyplinach. Uczniowie muszą m.in. pokonać ponad 20-kilometrowy taktyczny tor przeszkód. Na udział w tym przedsięwzięciu zdecydowało się aż 26 pięcioosobowych drużyn z całego kraju. Zgodnie z regulaminem, w każdej z nich musi być przynajmniej jedna dziewczyna. – Dziękuję wam, że postanowiliście się szkolić i podnosić swoje kwalifikacje – zwrócił się do uczniów minister. – Mam nadzieję, że za kilka lat zwiążecie swoją przyszłość z Wojskiem Polskim albo którąś z formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji – dodał.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
 
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Nowy wiceminister w MON
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Włochy też chcą Tempesta
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Wabik z WAT-u
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Nowa misja i nowy sprzęt
Snajper walczy także z wiatrem
Wyjątkowa operacja minerów
Wojskowe szkolenie dla studentów
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Rapują zapraszając do WOT
Raki strzelały na Bałkanach
Trening medyczny przed misją
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Jani, cudem ocalony
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
68W Means Lifesaver
Iranian Chess Game
Gavia na Atlantyku
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Niechciany traktat
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
68W znaczy ratownik
Niezwyciężeni znowu trenują
Rescue Like You Would in a War
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Zmarł trzeci z rannych saperów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Thin Blue Line
W drodze po zwycięstwo
Rozmowy z diabłem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Na strzelnicy w szczytnym celu
Wsparcie dla saperów
Sosnkowski przywrócony
Bożeny do modyfikacji
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Osa na patrole
Klasy wojskowe po nowemu
Cienka niebieska linia
Lotem przeciw bolszewikom
„Albatros” już na wodzie
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Kolejne Raki dla wojska
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Życie po zdjęciu munduru
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Fort zagłady
Rozpoczynamy nową erę
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO