moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister obrony z wizytą na Podkarpaciu

Mariusz Błaszczak był dziś na Podkarpaciu. Spotkał się z żołnierzami i uczniami klas mundurowych. Szef MON opowiadał o nowym programie resortu – „Wdzięczni Bohaterom. Obrońcom Ojczyzny 1939 r.”, który ma zachęcić młodzież do opieki nad mogiłami kombatantów.

Szef resortu obrony spotkał się w Sanoku z żołnierzami Wojskowej Komendy Uzupełnień i 25 Batalionu Lekkiej Piechoty 3 Brygady Obrony Terytorialnej. Minister Mariusz Błaszczak mówił o rezultatach akcji „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.– Kiedy inicjowałem tę kampanię spodziewałem się dużego zainteresowania, jednak rezultaty przekroczyły oczekiwania – zaznaczał minister obrony narodowej. Wyjaśnił, że podczas dwóch edycji kampanii (pierwsza odbyła się w ostatnim kwartale ubiegłego roku, a kolejna w czasie ferii zimowych) chęć wstąpienia do armii zgłosiło 15,5 tys. kandydatów. Wśród nich były osoby zainteresowane służbą zarówno w wojskach operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. – To bardzo dobry wynik – ocenił.

Zwiększenie liczebności Wojska Polskiego to dla resortu obrony kwestia priorytetowa bo zwiększająca bezpieczeństwo Polski i Polaków. – Z tego powodu powołałem 18 Dywizję Zmechanizowaną, która formuje się po wschodniej stronie Wisły. Stworzyłem też odpowiednie warunki formalno-prawne, a także finansowe, aby wojsko mogło się rozrastać – mówił. Minister Błaszczak dodał także, że silna i liczna armia ma duże znaczenie dla polityki międzynarodowej państwa, bo pokazuje jak wiele dany kraj może wnieść w sojusze, takie jak Sojusz Północnoatlantycki. – Nasze zaangażowanie w NATO jest duże i niewątpliwie opłacalne dla Polski i Polaków – zaznaczył.

Podczas wizyty w Sanoku szef MON podziękował także za zaangażowanie w służbę żołnierzom wojsk obrony terytorialnej. – To właśnie żołnierze WOT są często pierwszymi, którzy niosą pomoc w sytuacjach kryzysowych, również tych związanych z działaniem sił natury. Pracują na rzecz społeczeństwa nie tylko wtedy, kiedy mają na sobie mundur, ale także w czasie wolnym. To istota służby żołnierza Wojska Polskiego – przekonywał.

Szef resortu obrony pojechał też do Miejsca Piastowego, aby wziąć udział w ślubowaniu uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Bronisława Markiewicza. Placówka od 2017 roku, w ramach programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” korzysta ze wsparcia MON-u w prowadzeniu szkoleń wojskowych. – Przyjechałem do was, aby wam pogratulować, podziękować za waszą postawę, a także by was zachęcić do wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego. Niektórzy z was już postanowili, że będą żołnierzami, inni chcą służyć w Straży Granicznej, Straży Pożarnej czy Policji. To bardzo dobre decyzje, bo najważniejsze jest to, aby służyć Polsce i Polakom, aby stać na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zaznaczył.

Podczas wizyty na Podkarpaciu minister poinformował także o nowym programie resortu: „Wdzięczni Bohaterom. Obrońcom Ojczyzny 1939 r.”, który ma zachęcić młodzież do opieki nad miejscami pamięci związanymi z wydarzeniami z września 1939 roku, a także nad mogiłami żołnierzy, którzy wówczas polegli. – Pamiętajcie o grobach tych, którzy oddali życie za wolną ojczyznę – zwrócił się do kadetów.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON, MON

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1553715180
To morze by starczyło ludków nawet na stworzenie następnej dywizji ?,idą ciężkie czasy a od przybytku głowa nie boli
45-48-6C-71

Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Nowy europejski czołg
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Good Morning, Orka!
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Co nowego w przepisach?
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Góral z ORP „Gryf”
Medyczny impas
Piątka z czwartego wozu
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Warto iść swoją drogą
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Polskie MiG-i dla Ukrainy
USA: chcemy Grenlandii
Medale na lodzie i śniegu
Partnerstwo Polski i Litwy
Odpalili K9 Thunder
Czas podwodniaków
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Dyrygent w mundurze
O bezpieczeństwie u prezydenta
Maj polskich żywych torped
Jak zbudować armię przyszłości
Człowiek, który sprzedał ciszę
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Na tronie mistrza bez zmian
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Amerykański szogun
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Więcej mocy dla Orki
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
W cieniu dumy floty
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Pucharowy medal na desce
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Krok po kroku przez kwalifikacje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
PKW „Noteć” – koniec misji
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Czekamy na F-35
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO