moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?

Co należy zrobić, by polski przemysł zbrojeniowy opracowywał nowoczesne uzbrojenie, z którego będzie korzystać nie tylko Wojsko Polskie, ale też kupią je zagraniczni odbiorcy? Na ten temat rozmawiali uczestnicy II Krajowej Konferencji Naukowej „Przedsiębiorstwa przyszłości polskiego przemysłu obronnego”.

Gospodarzem konferencji była Akademia Sztuki Wojennej, a jej współorganizatorem druga warszawska uczelnia – Wojskowa Akademia Techniczna. W debacie wzięli udział przedstawiciele wojska i resortu obrony narodowej, uczelni wyższych oraz krajowych zakładów z branży zbrojeniowej. Goście konferencji pt. „Przedsiębiorstwa przyszłości polskiego przemysłu obronnego” debatowali o obecnej sytuacji krajowego sektora zbrojeniowego, najważniejszych wyzwaniach, które przed nim stoją, a także o tym, jakie są jego największe bolączki i jak należy je leczyć.

Eksperci byli zgodni w ocenie obecnej sytuacji polskiego przemysłu obronnego. Co pozytywne, zbrojeniówka może liczyć na długofalowe programy modernizacyjne Sił Zbrojnych RP. Wojsko musi w najbliższych latach wprowadzić do służby m.in. nowe czołgi, bojowe wozy piechoty, samoloty, śmigłowce czy okręty. Daje to gwarancję, że będą ogłaszane przetargi na dostawy uzbrojenia, za którymi pójdą kontrakty dla przemysłu.

REKLAMA

Z drugiej jednak strony, rodzima zbrojeniówka jest niejako skazana na krajowego odbiorcę, bo nie zdobywa wystarczająco skutecznie zagranicznych rynków zbytu. – Przegrywamy walkę o klienta nie tylko z dużymi zachodnimi krajami i ich koncernami zbrojeniowymi, ale również z Czechami czy Węgrami, które mają zdecydowanie mniej ciekawą ofertę od naszej – mówił dr hab. Przemysław Skulski z Uniwersytetu Ekonomicznego z Wrocławia. Gen. bryg. Karol Dymanowski, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, podkreślał zaś, że polski przemysł oferuje wiele produktów, które są już wykorzystywane przez naszą armię. Spełniają więc jeden z najczęściej stawianych warunków przez zagraniczne armie, które szukają produktów wykorzystywanych już przez wojsko.

Dlaczego więc polskie przedsiębiorstwa nie potrafią ich skutecznie sprzedać za granicą? Zdaniem uczestników konferencji, przyczyn jest kilka. Jedną z nich jest zbyt małe wsparcie eksportu ze strony państwa. Prof. dr hab. Hubert Królikowski, dyrektor Departamentu Analiz Przygotowań Obronnych Administracji KPRM i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, podkreślał, że choć firmom w podboju rynków zewnętrznych pomagają aż trzy ministerstwa – obrony, spraw zagranicznych oraz przedsiębiorczości i technologii – to w sprawach finansowych, czyli np. szukaniu kredytu do sfinansowania sprzedaży czy offsetu, firmy muszą radzić sobie same. – Nie mamy instrumentów finansowych wspierających eksport produktów podwójnego zastosowania i w konsekwencji nasza zbrojeniówka musi iść po narzędzia tego typu do podmiotów zagranicznych – komentował profesor Królikowski. – Musimy stworzyć rozwiązania systemowe, dzięki którym każdy produkt militarny, czy to z państwowej spółki czy prywatnej, będzie mógł liczyć na pomoc w wejściu na zagraniczne rynki. Tak działają inni i tak musimy działać my. Inaczej pozostaniemy w trzeciej lub czwartej dziesiątce światowych eksporterów broni na świecie – przekonywał dr Skulski.

Krokiem do zdobycia rynków zagranicznych jest według uczestników konferencji łączenie sił z innymi podmiotami, np. lokalnymi firmami czy silnymi zagranicznymi dostawcami, dla których możemy być poddostawcami. – W latach 60-tych, 70-tych, a nawet 80-tych mówiło się, że dobry konkurent to martwy konkurent. Dziś takie podejście nie sprawdza się. Dobry konkurent to taki, z którym można rywalizować, ale także współpracować – przekonywała dr hab. Joanna Cygler ze Szkoły Głównej Handlowej.

Drugi panel konferencji – naukowy – zdominowali studenci podyplomówek Akademii Sztuki Wojennej, którzy prezentowali swoje prace dyplomowe i zdawali z nich egzamin. Ostatni panel – poświęcony technologii – był okazją dla przedstawicieli przemysłu, by zaprezentować swoje najnowsze produkty oraz prowadzone prace naukowo-badawcze.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Wizja marszałka prysła w Rydze
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Pogromcy czołgów poszukiwani
Podwyżki dla pracowników wojska
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Rok intensywnych ćwiczeń
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Podniebny trening transportowców
Cel – bezpieczna Europa
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Kampania wyborcza poza armią
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Step ahead in a different world
Drugie życie Wilczego Szańca
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Trening na wieżowcu i nad wodą
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Spędź sobotę w WAT
General Anders Joins NATO
75 lat od wielkiej ucieczki
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Generała Andersa akces do NATO
„Zoom na proobronność”
201 maratonów w 201 krajach
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Kraby na służbie w Sulechowie
Pancerna walka w mieście
Premier odwiedził GROM
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Jastrzębie widzą w ciemności
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Trzecia Setka Komandosa
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Szef NATO w Warszawie
US Army od kuchni
A Biting and Tracking Commando
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
To był realny plan odbudowy Polski
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Panie bez taryfy ulgowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO