moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem

Realizacja programu „Wisła”, czyli dostarczenia dla Wojska Polskiego dwóch baterii Patriot nabiera tempa. W tym tygodniu podpisano kolejne dwa kontrakty w tej sprawie. 13 marca Pentagon zamówił w firmie Northrop Grumman system zarządzania obroną powietrzną IBCS, a 14 marca koncern Raytheon podpisał umowę z Hutą Stalowa Wola ws. produkcji 16 wyrzutni rakiet M903.

Umowa z 13 marca oznacza, że Pentagon zamówił już w amerykańskim przemyśle wszystkie kluczowe elementy do – przeznaczonych dla Wojska Polskiego – dwóch baterii systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego Patriot ( jednostki ogniowe wraz z radarami, pociski oraz system dowodzenia i kierowania walką IBCS). Wyprodukowanie czterech jednostek ogniowych wraz z radarami (za 1,5 mld dolarów), amerykański rząd zlecił Raytheonowi jesienią ubiegłego roku. Natomiast kontrakt na dostawę, za 680 mln dolarów, bliżej nieokreślonej liczby rakiet PAC-3 MSE/CRI dla 9 państw w tym Polski, podpisał z koncernem Lockheed Martin pod koniec lutego tego roku. Ostatnią umowę – na system dowodzenia IBCS – podpisano w tym tygodniu. Za dostarczenie dwóch zestawów systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) koncern Northrop Grumman otrzyma 349 mln dolarów.

„Umowa zakłada dostawy elementów systemu do 2022 roku i przewiduje, że firma Northrop Grumman odpowiedzialna będzie za aktualizację oprogramowania oraz wsparcie informatyczne systemu do roku 2026” – informuje w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort podkreśla, że nie ma żadnych opóźnień w realizacji podpisanego rok temu kontraktu. – „Realizacja I fazy programu Wisła przebiega zgodnie z przyjętymi w MON założeniami. Dostawa dwóch baterii z systemem IBCS planowana jest w 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości bojowej zakładane jest na lata 2023-24” – zapewnia MON.

REKLAMA

Polska faza „Wisły”

Kontrakt na dostawę wyrzutni Patriot przewiduje, że część systemów powstanie w Polsce. Rodzime konsorcjum, którego liderem jest PGZ (w jego skład wchodzą spółki: Huta Stalowa Wola, MESKO, PIT-Radwar, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Jelcz, Autosan, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2, PCO oraz Wojskowe Zakłady Łączności nr 1), ma wyprodukować nie tylko wyrzutnie, ale również pojazdy do ich transportu, mobilne węzły łączności oraz kabiny do pojazdów: F-OPS, C-OPS oraz E-OPS. Także w tym obszarze zostały podpisane w tym tygodniu ważne dokumenty. 14 marca Raytheon i Huta Stalowa Wola zawarły umowę w sprawie uruchomienia produkcji w Polsce wyrzutni Patriot. – Podpisanie tego dokumentu inauguruje etap uruchamiania produkcji w Polsce wyrzutni rakiet, na których opierać się będzie system „Wisła”. Pozyskujemy zdolności umożliwiające nam realizację dostaw kluczowego wyposażenia dla polskich Sił Zbrojnych, a w przyszłości również dla innych klientów – mówi Radosław Domagalski-Łabędzki, członek zarządu PGZ S.A.

Zgodnie z procedurą Foreign Military Sales, umowa pomiędzy Raytheonem a HSW musi być skontrolowana i zatwierdzona przez Pentagon, który jest dla polskiego rządu gwarantem terminowej i jakościowej dostawy baterii Patriot.

Dwie fazy „Wisły”

Podpisane 6 lipca 2017 pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych i Ministerstwem Obrony Narodowej „Memorandum Intencji” przewiduje, że polska armia będzie realizowała „Wisłę”, czyli program zakupu systemów obrony przeciwrakietowej i powietrznej Patriot, w dwóch fazach. W ramach pierwszej pozyskamy dwie baterie wyrzutni w tzw. konfiguracji „3+”, czyli z obecnie dostępnymi radarami sektorowymi oraz z nowym, sieciocentrycznym systemem dowodzenia IBCS. W ramach drugiej fazy kupimy sześć baterii Patriotów, które będą posiadały nowe radary dookólne AESA, system IBCS oraz dwa rodzaje pocisków: PAC-3 MSE i niskokosztowe (na razie nie określono ich typu).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
 
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Brytyjska „pamiątka”
Kolejne drony dla WOT-u
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Rozdarty subkontynent
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany w przepisach mundurowych
Formowanie 19 Brygady
Nowi szturmani w JW Agat
Rivalry on Closed Sea
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Od konfliktu do zgody
Stawiamy na rozwój
Ankona – samodzielna polska operacja
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
F-35 wylądowały w Powidzu
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Działalność firm na rzecz obronności
Kierunek: Afganistan
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
NATO silniejsze z rezerwistami
Tak umierał Wołyń
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
„Pułaski” wrócił do kraju
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Raki dla zawiszaków
Polsko-francuska szkoła uczuć
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Obrady Rady Unii Europejskiej
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Wkręceni w skoki
Obława pełna białych plam
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Sport nie dzieli, sport łączy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Nowe nakolanniki
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Moja „bazówka”
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Dragon’19” od kuchni
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Gotowi na F-35?
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
The Chariots of Jihad
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Sojusze na fali
Kolejna szabla AFN zdobyta
Desant na czeskich spadochronach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO