moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sokół wylądował

Żołnierze z dywizjonu przeciwlotniczego 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa ćwiczeniem pod kryptonimem Sokół-19 rozpoczęli kilkutygodniowe szkolenie poligonowe.

W ostatnich dniach lutego przeciwlotnicy rozpoczęli przygotowanie i przemieszczenie transportem kolejowym do odległego o kilkaset kilometrów Wicka Morskiego. Podobnie jak w ubiegłym roku sprawnie i terminowo zrealizowali to zadanie.

Szkolenie na usteckim poligonie realizowane jest co roku w ostatnim miesiącu pierwszego kwartału. Specjaliści od ochrony przeciwlotniczej mają wtedy okazję doskonalić umiejętności, które przez pozostałą część roku nabywają w swojej macierzystej jednostce.

Oficjalnie rozpoczęcie zgrupowania pododdziałów przeciwlotniczych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odbyło się w dniu 4 marca 2019 roku. W inauguracyjnej zbiórce uczestniczyły wszystkie pododdziały które przez najbliższe tygodnie szkolić się będą na Poligonie Ustka – Wicko.

 W tym roku dowódcą Zgrupowania jest Szef Obrony Przeciwlotniczej 11 Dywizji Kawalerii Pancernej pułkownik dyplomowany Adam Luzyńczyk. Do końca marca wspólnie ćwiczyć będzie około tysiąca pięćset żołnierzy z jednostek wojskowych z całej Polski.

Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce przeciwlotnicy doskonalą przede wszystkim umiejętności z posługiwania się sprzętem bojowym. Ponadto realizują zajęcia na strzelnicach piechoty, gdzie weryfikowane są indywidualne umiejętności strzeleckie każdego żołnierza.

Pierwsze strzały ze świętoszowskich przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko – rakietowych ZSU-23-4 MP Biała padły dopiero w czwartek, 7 marca. Wcześniej warunki pogodowe kilkakrotnie pokrzyżowały plany przeciwlotników, uniemożliwiając im tym samym realizację programowych zajęć, z wykorzystaniem amunicji bojowej. Jak powiedział dowódca dywizjonu przeciwlotniczego pancernej brygady – Uzyskane wyniki dają podstawę do optymizmu.

Jesteśmy przekonani, że z każdym kolejnym strzelaniem będzie jeszcze lepiej.

Przed żołnierzami ze Świętoszowa  jeszcze wiele niełatwych zadań do wykonania podczas pobytu na nadmorskim poligonie. Do jednych z najważniejszych z całą pewnością zaliczyć strzelania rakietowe. Kolejne ważne przedsięwzięcie to udział w zawodach użyteczno – bojowych pododdziałów przeciwlotniczych

Liczymy na miejsca na podium, ponieważ dobrze wiemy, że żołnierze dywizjonu przeciwlotniczego są przygotowani do stawienia czoła wszelkim wyzwaniom.  

Tekst: ppłk Piotr Jaraczewski, kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: dplot 10BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Szachownica na Wisłostradzie
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Generał w niewoli
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Legion Medyczny na poligonie
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Cyfrowa tarcza F-16
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
PKW Irak zostaje w Jordanii
Zapraszamy na defiladę
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Lubawa wyposaży saperów
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Coraz więcej Alpha Scramble
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Nocna próba na Wisłostradzie
Gorący lipiec PKW Łotwa
Z prądem i pod prąd
Jak obronić się przed dronami?
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Wsparcie ma znaczenie
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Walka, entuzjazm i nadzieja
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Morska parada 15 sierpnia
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Odnaleziono „Roja”
Szkolenia na pomostówkę
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
„Wicher" wkrótce na wodzie
Abordaż z polskim wsparciem
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
MON i MSZ o szczycie NATO
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Azjatycka szansa
Bataliony przyszłości
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Trudne początki polskich bombowców
PGZ o koalicji antybalistycznej
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Młodzi medycy na poligonie
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Powietrzna defilada

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO