moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku

Strzelanie torpedowe i odpieranie podwodnych ataków na konwój – tego rodzaju zadania wykonywali marynarze podczas pierwszych w tym roku manewrów okrętowej grupy zadaniowej. W ćwiczeniach wzięło udział 6 okrętów i statki powietrzne różnych typów: od śmigłowca ratowniczego po bojowe odrzutowce F-16. Na Bałtyku pojawiły się też  jednostki natowskiego zespołu SNMG1.

Okręty opuściły port w Gdyni w poniedziałek. Na morze wyszła fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”, korweta ORP „Kaszub”, okręt rakietowy ORP „Grom”, ratowniczy „ORP „Zbyszko”, zbiornikowiec ORP „Bałtyk” i okręt podwodny ORP „Bielik”. Dołączały do nich wielozadaniowe F-16, samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza, a także śmigłowce: ratownicza „Anakonda” oraz dwa Mi-14PŁ, przeznaczone do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych.

– Okręty pojawiły się na Bałtyku, by przećwiczyć osłonę konwoju – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. W tym epizodzie w rolę jednostki wysokiej wartości oznaczanej skrótem HVU (high value unit) wcielił się zbiornikowiec. Odpowiedzialność za jego obronę wzięły na siebie załogi okrętów bojowych. W roli przeciwników zostały obsadzone samoloty oraz podwodny „Bielik”. Jednostki osłaniające konwój prowadziły symulowane strzelania rakietowe oraz – jak najbardziej realne – strzelania artyleryjskie. Ostrzał był prowadzony z jednej strony, do celów powietrznych, imitowanych przez wolno opadające flary. Z drugiej, do celów  nawodnych – w tym wypadku tarcz przyczepionych do holownika.

Do tego doszła walka z okrętem podwodnym. Jej ciężar spoczął na marynarzach z fregaty i korwety, które dysponowały specjalistycznymi sonarami. Dzięki nim możliwe jest poszukiwanie nieprzyjacielskiej jednostki zarówno w trybie aktywnym, jak i pasywnym. W pierwszym przypadku sonar emituje sygnał, który po dotarciu do przeszkody odbija się od niej i wraca, pozwalając w ten sposób ustalić jej położenie. W drugim – urządzenie pomaga namierzyć nieprzyjacielski okręt zbierając emitowane przez niego dźwięki. Dodatkowo załogi „Kościuszki” i „Kaszuba” mogły współpracować ze śmigłowcami Mi-14PŁ, przeczesującymi wybrany akwen za pomocą opuszczanej stacji hydroakustycznej lub detektora anomalii magnetycznych.

Jeśli lokalizacja nieprzyjacielskiego okrętu przebiegła pomyślnie, można było przeprowadzić atak przy użyciu torpedy. Uczestnicy OGZ mieli w planach przećwiczenie również tego elementu. – Zamierzamy wystrzelić torpedę ćwiczebną – zapowiadał kmdr ppor. Łukasz Zaręba, dowódca korwety ORP „Kaszub”. Kiedyś podczas takiego przedsięwzięcia celem stawał się bezpośrednio okręt podwodny. – Strzelaliśmy w jego kierunku, tyle że torpeda miała zablokowany ster głębokości. Nie mogła zejść poniżej 30 m, dlatego przechodziła ponad okrętem – wyjaśnia kmdr ppor. Zaręba. – Dziś musi ona po prostu osiągnąć określone przez nas współrzędne celu – mówił. Załoga sama nanosi je na komputer powiązany ze stacją hydroakustyczną. Torpeda po pokonaniu zaprogramowanego wcześniej dystansu staje, po czym jest odławiana. Zajmuje się tym załoga poławiacza torped, czyli niewielkiej jednostki przeznaczonej do tego celu.

Tymczasem podczas ćwiczeń OGZ załogi mierzyły się nie tylko z zadaniami czysto bojowymi. Marynarze tradycyjnie już trenowali obronę przeciwawaryjną. Obejmuje ona m.in. walkę z pożarem na pokładzie czy przebiciem kadłuba. – Byliśmy przygotowani na przećwiczenie procedur związanych z tankowaniem na morzu zarówno w ruchu, jak i na kotwicy. Zgodnie z planem miały z nami współdziałać zarówno mały okręt ratowniczy ORP „Zbyszko”, jak i duże jednostki bojowe. Niestety, pogoda mocno pokrzyżowała nam szyki i tankowania przeprowadziliśmy w porcie – tłumaczy kpt. mar. Sławomir Gronowski, dowódca ORP „Bałtyk”. Przez pierwsze dwie doby okręty zmagały się ze sztormem.

Podczas pięciodniowych ćwiczeń okręty z grupy zadaniowej współpracowały też z jednostkami natowskiego zespołu SNMG1, które akurat gościły na Bałtyku. W skład zespołu wchodzi m.in. polska fregata ORP „Gen. K. Pułaski”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Victory Fly Past Memorial ku czci polskich pilotów
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Modernizacja bombowców
Modernizacja floty powietrznej
Jelcze dla Wisły
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Uchylone wrota piekieł
Kierunek: Afganistan
Fabryka dżihadystów
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
„Baltic Protector”
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Jihadist Mill
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Szef NATO w Warszawie
Tu się zadań nie wybiera
Żołnierze pomagają powodzianom
Nowy batalion podhalańczyków
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Zmiany w przepisach mundurowych
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Kampania wyborcza poza armią
15 lat JFTC
Zdążyć przed deszczem
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Follow Me
Sprawdzian dla WOT-u
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Święto specjalsów
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Czarna taktyka Agatu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Nano-drony dla specjalsów
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Wywiad AK w służbie aliantów
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Pomóżmy bliskim żołnierza
Medale dla uczestników walk w Karbali
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Ich zadanie – zdobyć informację
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Region Without a Key
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Targi Air Fair 2019
F-16 wracają do Polski
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Dołącz do zawodowców
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO