moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef NATO w Warszawie

Prezydent Andrzej Duda i Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, rozmawiali w Warszawie na temat zwiększenia mobilności sił Sojuszu, wspólnych operacji oraz działań, jakie może podjąć NATO w związku z kryzysem uchodźczym. – Polska swoim zaangażowaniem przyczynia się do naszego wspólnego bezpieczeństwa – zaznaczał Jens Stoltenberg.

Szef NATO i polski prezydent spotkali się podczas „NATO Week”, czyli cyklu spotkań i uroczystości zorganizowanych z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – W tym tygodniu świętujemy tę ważną rocznicę. Razem z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem byliśmy na poligonach w Żaganiu i Orzyszu. Spotkaliśmy się tam z żołnierzami Sojuszu, którzy w ramach misji natowskich służą w Polsce. Dziś możemy gościć sekretarza generalnego NATO – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda. – W ciągu ostatnich dwudziestu lat Polska bardzo silnie angażuje się w naszą transatlantycką więź i robi to na wiele sposobów, przyczyniając się do naszego wspólnego bezpieczeństwa – mówił Jens Stoltenberg, szef Sojuszu.

Jednym z poruszonych podczas spotkania tematów była mobilność sił NATO. – To są bardzo ważne kwestie zarówno jeśli chodzi o funkcjonowanie Wojska Polskiego, jak i Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił prezydent Andrzej Duda. – Nazywamy to wzmacnianiem zdolności, które sprawiają, że Sojusz jest w stanie odpowiedzieć na bieżące oraz przyszłe wyzwania – dodał. Prezydent przypomniał także, że polscy żołnierze ramię w ramię z sojusznikami służą między innymi na Łotwie, Litwie czy w Rumunii. Są też zaangażowani w natowskie operacje w Kosowie, Iraku i Afganistanie. Ta ostatnia misja jest traktowana przez Sojusz priorytetowo. – Zapewniałem sekretarza generalnego, że Polska wzmocni swoją obecność w Afganistanie. Polski kontyngent wojskowy został zwiększony z 350 do 400 żołnierzy – podkreślał zwierzchnik polskich sił zbrojnych.

Z kolei Jens Stoltenberg podziękował Polsce za działania prowadzone pod sztandarem Sojuszu. – Jesteśmy niezwykle wdzięczni za wkład, który Polska wnosi do NATO każdego dnia – mówił sekretarz generalny Paktu. Jednocześnie zauważył, że NATO zwiększa swoją obecność w naszym kraju. – W Polsce stacjonuje Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa i amerykańska brygada pancerna. Polska jest także gospodarzem jednego z obiektów obrony przeciwrakietowej NATO – wymieniał Stoltenberg. Według niego coraz większa liczba sojuszniczych ćwiczeń dowodzi „jedności i zaangażowania sojuszników”.

Przedstawiciel NATO przypomniał, że Polska „jest przykładem dla innych sojuszników, jeśli chodzi o wydatki na obronę”. – Staramy się, aby nasza armia była jak najlepiej uzbrojona, aby funkcjonowała sprawnie. Planujemy kolejne zakupy dla wojska i mam nadzieję, że sytuacja gospodarcza będzie na tyle dobra, że będziemy mogli te zamierzenia realizować – mówił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że do 2030 roku Polska będzie przeznaczać na obronność aż 2,5 proc. PKB.

Duda i Stoltenberg zastanawiali się nad tym, jakiego wsparcia NATO może udzielić Ukrainie, omówili też sytuację na Morzu Czarnym oraz Bliskim Wschodzie. Poruszyli również kwestię łamania przez Rosję Traktatu INF (Inter-Mediate Range Nuclaer Forces), który szef NATO nazwał „fundamentem europejskiego bezpieczeństwa”. Chodzi o dokument, który w 1987 roku został podpisany przez Rosję i Stany Zjednoczone. Wówczas obie strony zadeklarowały likwidację rakiet średniego i pośredniego zasięgu. – Rosja wdraża nowe pociski, rakiety SSC-8 (rakiety Novator 9M729). To zagrożenie dla wielu miast Europy. Wzywamy Rosję, aby szanowała zapisy traktatu – mówił Stoltenberg. Zapewnił jednak, że NATO przygotowuje się do działania w świecie, w którym ten dokument nie obowiązuje, ale nie oznacza to, że na terenie Sojuszu zostaną rozmieszczone tego typu pociski.

Wieczorem Jens Stoltenberg rozmawiał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z szefem rządu Mateuszem Morawieckim.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Follow Me
Święto specjalsów
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Żołnierze pomagają powodzianom
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Kierunek: Afganistan
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Śmigłowiec na „Ślązaku”
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Nano-drony dla specjalsów
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Jihadist Mill
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Pomóżmy bliskim żołnierza
Jelcze dla Wisły
Region Without a Key
Obrady Rady Unii Europejskiej
Szef NATO w Warszawie
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Czarna taktyka Agatu
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Dołącz do zawodowców
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Kampania wyborcza poza armią
Nowy batalion podhalańczyków
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
F-16 wracają do Polski
Tu się zadań nie wybiera
Wywiad AK w służbie aliantów
Fabryka dżihadystów
Ich zadanie – zdobyć informację
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Victory Fly Past Memorial ku czci polskich pilotów
Modernizacja bombowców
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Medale dla uczestników walk w Karbali
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Modernizacja floty powietrznej
Sprawdzian dla WOT-u
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Targi Air Fair 2019
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
15 lat JFTC
„Baltic Protector”
Zmiany w przepisach mundurowych
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Uchylone wrota piekieł
Zdążyć przed deszczem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO