moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Harpia jak F-16?

Zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił się do ministra obrony narodowej z sugestią, aby programowi „Harpia” nadać rangę narodową, zapewniającą finansowanie z budżetu państwa – napisał BBN po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z szefem resortu obrony Mariuszem Błaszczakiem. Sfinansowanie zakupu myśliwców piątej generacji z pieniędzy spoza budżetu MON miałoby przyspieszyć modernizację sił powietrznych.

We wtorek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem MON Mariuszem Błaszczakiem. W naradzie wzięli także udział: gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP; gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych; płk pil. Piotr Tusza, zastępca inspektora sił powietrznych, oraz płk pil. Krzysztof Stobiecki, dowódca 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Bezpośrednim powodem był wypadek samolotu MiG-29, który w poniedziałek rozbił się w okolicach Węgrowa w woj. mazowieckim. Prezydent chciał poznać stan prac prowadzonych przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w związku z tym wydarzeniem.

Na spotkaniu rozmawiano także o planach resortu obrony związanych z zakupem nowych myśliwców wielozadaniowych, które mają zastąpić w szyku wysłużone poradzieckie maszyny – Su-22 i MiG-i. To priorytet na liście programów modernizacyjnych, którą pod koniec lutego przyjęło MON. Minister Mariusz Błaszczak poinformował wówczas, że siły powietrzne zostaną wzmocnione 32 nowymi myśliwcami wielozadaniowymi. – Doprowadzę do tego, że Wojsko Polskie będzie wyposażone w nowoczesne samoloty piątej generacji, są na to zagwarantowane pieniądze w planie modernizacji technicznej do 2026 r. – mówił minister przed spotkaniem z prezydentem.

REKLAMA

„Zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił się do ministra obrony narodowej z sugestią, aby programowi „Harpia” nadać rangę narodową, zapewniającą finansowanie z budżetu państwa i pozyskiwanie samolotów 5. generacji w tak skutecznej formule, jak miało to miejsce w przypadku samolotów F-16” – czytamy w komunikacie BBN, wydanym po spotkaniu. Przyjęcie takiego rozwiązania oznaczałoby, że wydatki na nowe samoloty nie liczyłyby się do sumy wydatków na obronność, które ustawa określa na 2 proc. PKB.

Takie rozwiązanie było już zastosowane w Wojsku Polskim. Przed laty w ten sposób sfinansowany został zakup myśliwców F-16. Wielozadaniowe maszyny zostały kupione w 2003 roku za 3,5 mld dolarów na kredyt udzielony Polsce przez rząd Stanów Zjednoczonych. Był on spłacany ze środków spoza budżetu MON na mocy dwóch ustaw – o ustanowieniu programu wieloletniego „Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w samoloty wielozadaniowe i zapewnieniu warunków jego realizacji” (z czerwca 2001 roku) oraz o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (z maja 2001 roku). Zgodnie z tymi dokumentami, na spłatę rat w latach 20032010 rząd mógł przeznaczyć maksymalnie 0,05% PKB. W latach 20112015 nie było już limitów budżetowych w tej sprawie. Ostatnia rata – z 2015 roku – wyniosła 1,8 mld dolarów – czyli około 5,4 mld złotych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: lockheedmartin.com

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1551882060
Czym wojsko chce bronić tych samolotów i lotnisk? Archaicznymi działkami 2x23mm? Czas na Loarę 2 z pociskami programowalnymi, Narew z CAMM o zasięgu ok.45km i to jak najszybciej. Lotniska będą atakowane w razie wojny pociskami dalekiego zasięgu i... rojami dronów. Nie jesteśmy przygotowani na jego odparcie.
80-AB-16-01
~fan
1551867000
32 nowe samoloty ... 2 eskadry , A co z trzecią posiadająca ten złom ?
57-D0-B9-C5

Poszukiwania Magneto
 
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Rubiny w walce z epidemią
Terytorialsi nie stracą dodatku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Patrioty z polskimi przyczepami
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
NATO walczy z koronawirusem
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pilot F-16 oślepiony laserem
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Na misjach święta inne niż zwykle
Gotowi na „Defendera”
Pracowity tydzień flotylli
Amerykanie odmładzają F-16
Na zakupy do sklepu AMW
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie porty bardziej otwarte
Podchorążowie za sterami Bielików
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Agent w generalskich szlifach
Nowy wiceminister w MON
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
MBDA w walce o „Narew”
Obradowała Rada Gabinetowa
Online z mistrzami sportu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Partyzanci rozgromili ubeków
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Specjalsi świętują
Army of Medics
Widzieć i nie być widzianym
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Co z tegorocznym MSPO?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sukcesy sportowców w mundurach
Przeciwlotnicza Sona
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO