moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Miliardy na nowe uzbrojenie

Minister Mariusz Błaszczak podpisał dziś „Plan modernizacji technicznej SZ na lata 2017–2026”. Na 16 programów wojsko chce wydać aż 185 mld złotych. – To jest rekordowy plan. To więcej o 45 mld zł niż zakładał poprzedni PMT – podkreślał szef resortu obrony. Nowy sprzęt ma w pierwszej kolejności trafić do jednostek na wschodzie kraju. Priorytetem jest zakup 32 myśliwców piątej generacji.

– Plan modernizacji technicznej to swoista mapa drogowa, to fundament rozwoju polskich sił zbrojnych. Jego podpisanie poprzedzone było wieloma naradami, grami decyzyjnymi, odprawami, konsultacjami, m.in. z ekspertami z NATO – wyjaśniał minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony narodowej spotkał się dzisiaj z najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego, z którymi rozmawiał o wyzwaniach czekających ich w ciągu najbliższych kilka lat. Program modernizacji technicznej to dokument określający najważniejsze programy modernizacyjne, które będą realizowane w Wojsku Polskim do 2026 roku. Całość wydatków na nowy sprzęt i uzbrojenie ma się zamknąć sumą 185 mld zł. – To jest rekordowy plan. To więcej o 45 mld złotych niż zakładał poprzedni PMT – podkreślał minister Mariusz Błaszczak. Nowy sprzęt ma w pierwszej kolejności trafić do jednostek na wschodzie kraju – nowo sformowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz rozwijanej 16 Dywizji Zmechanizowanej.

 

Wśród przyjętych 16 programów są takie, które będą kontynuacją już rozpoczętych zakupów, jak chociażby pozyskanie systemów rakietowych Patriot (program „Wisła”), armatohaubic Krab (program „Regina”), moździerzy Rak czy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Himars (program „Homar”). Spośród nowych programów jako priorytet wskazany został zakup Harpii, czyli wielozadaniowych samolotów, które zastąpią wysłużone Su-22 oraz MiG-29. Minister zapowiedział, że pozyskane mają być 32 myśliwce piątej generacji. Obecnie na rynku dostępna jest tylko jedna taka konstrukcja – amerykańskie samoloty F-35. – Dlaczego piątej generacji? Po pierwsze, takie maszyny zmultiplikują zdolności samolotów F-16. A po drugie, chcemy doprowadzić do takiego skoku jakościowego, jakim przed laty było kupienie samolotów F-16. Pozyskanie samolotów piątej generacji będzie podobnym przełomem – komentował. Gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, podkreślał, że wielozadaniowe maszyny piątej generacji zwiększą zdolności odstraszania naszej armii. – Myśliwce piątej generacji pozwolą wedrzeć się w miejsca osłaniane przez przeciwnika, zwiększając zdolność reakcji szczebla operacyjnego – mówił generał.

Drugim w kolejności zakupowym priorytetem, ma być Narew, czyli zestawy rakietowe krótkiego zasięgu. Mają być one naturalnym uzupełnieniem systemów przeciwrakietowych i przeciwlotniczych Patriot, które przeznaczone są do zwalczania celów na większym dystansie. Minister Błaszczak zapowiedział, że pociski do nich powinny być produkowane w Polsce. – Zależy nam na transferze technologii, aby polski przemysł należał w tej dziedzinie do najlepszych – mówił.

Trzecim zakupowym priorytetem są śmigłowce uderzeniowe Kruk. – Po maszynach dla wojsk specjalnych oraz śmigłowcach do zwalczania okrętów podwodnych, których pozyskanie właśnie finalizujemy, kolejnym zakupem będą śmigłowce szturmowe Kruk – zapowiedział minister Błaszczak. Mają one zastąpić wysłużone śmigłowce Mi-24 i dać możliwość rażenia przeciwnika rakietami kierowanymi.

Szef resortu podkreślał w swoim wystąpieniu, że PMT na lata 2017–2026, choć bardzo ambitny, bo zakładający wydanie aż 185 mld zł na nowe uzbrojenie i sprzęt wojskowy, w tym ponad 3 mld złotych na obronę cybernetyczną, nie jest w stanie pokryć wszystkich potrzeb modernizacyjnych polskiej armii. – Są one dużo wyższe, szacujemy że dwa razy wyższe niż PMT – komentował. Mariusz Błaszczak dodał, że resort obrony już pracuje nad kolejnym planem modernizacji, obejmującym lata 2026-2034.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król

dodaj komentarz

komentarze


... że moja ofiara nie pójdzie na marne
 
Gorące obrady NATO w Londynie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Kontenery dla Wisły
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Ludzie niebezpiecznej profesji
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowe laboratorium WAT
Razem się szkolą, razem walczą
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Thin Blue Line
Unwanted Treaty
Ostre strzelanie artylerzystów
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Z archiwum „Szarego”
Klucz do dobrych relacji
Kto zostawia ślady w sieci
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Dołącz do zawodowców
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
T-72 strzelają na poligonie
Volhynian Lion Hearts
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Obrona bez polityki
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Trudna droga
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wrocław czeka na Amerykanów
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Odwiedź wrocławską AWL
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Szwedzki baypass przed „Orką”
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowe maszyny w LAW
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Klasy wojskowe po nowemu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Holownik „Semko” stanął na wodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO