moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczyt USA–Korea bez porozumienia

Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej nie podpisali porozumienia, a ich spotkanie w stolicy Wietnamu Hanoi zakończyło się wcześniej niż planowano. Kością niezgody okazały się sankcje – Koreańczycy chcieli ich całkowitego zniesienia, na co nie zgodziły się USA. Donald Trump i Kim Dzong Un zdecydowali jednak, że rozmowy będą kontynuowane.

Zakończony dzisiaj szczyt był drugim w historii spotkaniem przywódców USA i Korei Północnej. Rozpoczął się w środę od wspólnej kolacji, a jego finałem miało być podpisanie w czwartek porozumienia. Głównymi tematami rozmów Donalda Trumpa i Kim Dzong Unabyły denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i normalizacja dwustronnych stosunków, w czym miało pomóc podpisanie deklaracji kończącej wojnę koreańską z 1953 roku.

– Mogłem zawrzeć porozumienie, ale nie byłbym z niego zadowolony. Czasem trzeba odejść na bok i spojrzeć z dystansu – powiedział Donald Trump po zakończeniu szczytu. Zapewnił, że rozmowy nie zostały zerwane, a atmosfera, w jakiej się toczyły, była dobra. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Trump przyznał, że Korea Północna chciała częściowej denuklearyzacji, ale żądała całkowitego zniesienia sankcji. – Nie mogłem się na to zgodzić – podkreślił. Obiecał jednak, że sankcje nie zostaną wzmocnione.

Amerykański prezydent zdradził także, że przywódca Korei Północnej zapewnił go, iż nie będzie przeprowadzał testów rakiet dalekiego zasięgu i broni jądrowej. – Ufam mu – stwierdził Trump. – Myślę, że jeśli będziemy kontynuować rozmowy w nadchodzących dniach i tygodniach, to osiągniemy to, czego oczekuje świat, czyli denuklearyzację Korei Północnej. Zostajemy bardzo dobrymi przyjaciółmi, ale w tym momencie nie możemy iść dalej. Mam wizję rozwoju sytuacji, ale nie chcę mówić o szczegółach – dodał.

Podczas konferencji prasowej wystąpił także Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu. – Jesteśmy zadowoleni z tego szczytu. Zarówno prezydent USA, jak i Kim są pozytywnie nastawieni do tego, co wydarzy się w nadchodzących tygodniach – zaznaczył amerykański dyplomata.

Mimo że przed szczytem w Hanoi wielu ekspertów sceptycznie oceniało szanse na zawarcie porozumienia, takiego obrotu sprawy nie zapowiadały wcześniejsze wypowiedzi obu przywódców. Kim Dzong Un zapewniał, że nie uczestniczyłby w szczycie, gdyby nie był skłonny do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego oraz chwalił polityczną odwagę amerykańskiego prezydenta. Donald Trump nazwał Kima „doskonałym przywódcą” i podkreślał ogromny potencjał Korei Północnej.

Nie wiadomo, kiedy i gdzie odbędzie się kolejne spotkanie Trumpa i Kima.

Po raz pierwszy przywódcy USA i Korei Północnej spotkali się w czerwcu ubiegłego roku w Singapurze. Kim wyraził wówczas gotowość do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego” w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Od tamtej pory strony prowadziły negocjacje, które miały ustalić szczegóły denuklearyzacji. USA żądały „całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji” Korei Północnej, zaś Pjongjang naciskał na zniesienie nałożonych na niego międzynarodowych sankcji gospodarczych. Tych stanowisk nie udało się pogodzić.


Dr Marceli Burdelski, Akademia Sztuki Wojennej:

Kim zagrał va banque i przegrał. Nie uzyskał złagodzenia sankcji ani żadnego pakietu ekonomicznego. Amerykanie od początku mówili o pełnej i kontrolowanej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, a od spełnienia tego warunku uzależniali zniesienie sankcji. Prezydent USA zwrócił się do przywódców Chin i Rosji o wywarcie w sprawie denuklearyzacji presji na Kima. Za najważniejsze osiągnięcie szczytu w Hanoi uznać należy fakt, że zespoły robocze będą kontynuowały swoje prace. Trump oczekuje, że jeżeli Kim zdemontuje część urządzeń nuklearnych, wtedy on wystąpi do RB ONZ o częściowe uchylenie sankcji. Za osiągnięcie uznać można także zapowiedź utworzenia biur łącznikowych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: REUTERS / Leah Millis / Forum

dodaj komentarz

komentarze


Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Follow Me
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Fabryka dżihadystów
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Jihadist Mill
Nano-drony dla specjalsów
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Pomóżmy bliskim żołnierza
Zdążyć przed deszczem
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Medale dla uczestników walk w Karbali
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Żołnierze pomagają powodzianom
„Baltic Protector”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Obrady Rady Unii Europejskiej
Ich zadanie – zdobyć informację
Szef NATO w Warszawie
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Nowy batalion podhalańczyków
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Uchylone wrota piekieł
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Region Without a Key
Targi Air Fair 2019
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Victory Fly Past Memorial ku czci polskich pilotów
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Modernizacja floty powietrznej
Wywiad AK w służbie aliantów
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Święto specjalsów
F-16 wracają do Polski
Jelcze dla Wisły
Zmiany w przepisach mundurowych
Tu się zadań nie wybiera
Czarna taktyka Agatu
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Dołącz do zawodowców
Modernizacja bombowców
Kampania wyborcza poza armią
Kierunek: Afganistan
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
15 lat JFTC
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Sprawdzian dla WOT-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO