moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczyt USA–Korea bez porozumienia

Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej nie podpisali porozumienia, a ich spotkanie w stolicy Wietnamu Hanoi zakończyło się wcześniej niż planowano. Kością niezgody okazały się sankcje – Koreańczycy chcieli ich całkowitego zniesienia, na co nie zgodziły się USA. Donald Trump i Kim Dzong Un zdecydowali jednak, że rozmowy będą kontynuowane.

Zakończony dzisiaj szczyt był drugim w historii spotkaniem przywódców USA i Korei Północnej. Rozpoczął się w środę od wspólnej kolacji, a jego finałem miało być podpisanie w czwartek porozumienia. Głównymi tematami rozmów Donalda Trumpa i Kim Dzong Unabyły denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i normalizacja dwustronnych stosunków, w czym miało pomóc podpisanie deklaracji kończącej wojnę koreańską z 1953 roku.

– Mogłem zawrzeć porozumienie, ale nie byłbym z niego zadowolony. Czasem trzeba odejść na bok i spojrzeć z dystansu – powiedział Donald Trump po zakończeniu szczytu. Zapewnił, że rozmowy nie zostały zerwane, a atmosfera, w jakiej się toczyły, była dobra. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Trump przyznał, że Korea Północna chciała częściowej denuklearyzacji, ale żądała całkowitego zniesienia sankcji. – Nie mogłem się na to zgodzić – podkreślił. Obiecał jednak, że sankcje nie zostaną wzmocnione.

REKLAMA

Amerykański prezydent zdradził także, że przywódca Korei Północnej zapewnił go, iż nie będzie przeprowadzał testów rakiet dalekiego zasięgu i broni jądrowej. – Ufam mu – stwierdził Trump. – Myślę, że jeśli będziemy kontynuować rozmowy w nadchodzących dniach i tygodniach, to osiągniemy to, czego oczekuje świat, czyli denuklearyzację Korei Północnej. Zostajemy bardzo dobrymi przyjaciółmi, ale w tym momencie nie możemy iść dalej. Mam wizję rozwoju sytuacji, ale nie chcę mówić o szczegółach – dodał.

Podczas konferencji prasowej wystąpił także Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu. – Jesteśmy zadowoleni z tego szczytu. Zarówno prezydent USA, jak i Kim są pozytywnie nastawieni do tego, co wydarzy się w nadchodzących tygodniach – zaznaczył amerykański dyplomata.

Mimo że przed szczytem w Hanoi wielu ekspertów sceptycznie oceniało szanse na zawarcie porozumienia, takiego obrotu sprawy nie zapowiadały wcześniejsze wypowiedzi obu przywódców. Kim Dzong Un zapewniał, że nie uczestniczyłby w szczycie, gdyby nie był skłonny do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego oraz chwalił polityczną odwagę amerykańskiego prezydenta. Donald Trump nazwał Kima „doskonałym przywódcą” i podkreślał ogromny potencjał Korei Północnej.

Nie wiadomo, kiedy i gdzie odbędzie się kolejne spotkanie Trumpa i Kima.

Po raz pierwszy przywódcy USA i Korei Północnej spotkali się w czerwcu ubiegłego roku w Singapurze. Kim wyraził wówczas gotowość do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego” w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Od tamtej pory strony prowadziły negocjacje, które miały ustalić szczegóły denuklearyzacji. USA żądały „całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji” Korei Północnej, zaś Pjongjang naciskał na zniesienie nałożonych na niego międzynarodowych sankcji gospodarczych. Tych stanowisk nie udało się pogodzić.


Dr Marceli Burdelski, Akademia Sztuki Wojennej:

Kim zagrał va banque i przegrał. Nie uzyskał złagodzenia sankcji ani żadnego pakietu ekonomicznego. Amerykanie od początku mówili o pełnej i kontrolowanej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, a od spełnienia tego warunku uzależniali zniesienie sankcji. Prezydent USA zwrócił się do przywódców Chin i Rosji o wywarcie w sprawie denuklearyzacji presji na Kima. Za najważniejsze osiągnięcie szczytu w Hanoi uznać należy fakt, że zespoły robocze będą kontynuowały swoje prace. Trump oczekuje, że jeżeli Kim zdemontuje część urządzeń nuklearnych, wtedy on wystąpi do RB ONZ o częściowe uchylenie sankcji. Za osiągnięcie uznać można także zapowiedź utworzenia biur łącznikowych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: REUTERS / Leah Millis / Forum

dodaj komentarz

komentarze


MBDA w walce o „Narew”
 
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Pilot F-16 oślepiony laserem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Patrioty z polskimi przyczepami
Terytorialsi nie stracą dodatku
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Army of Medics
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
F-16 kończą misję w Estonii
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Na zakupy do sklepu AMW
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Gotowi na „Defendera”
Nowy wiceminister w MON
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Rubiny w walce z epidemią
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pracowity tydzień flotylli
Specjalsi świętują
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Sukcesy sportowców w mundurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Online z mistrzami sportu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Poszukiwania Magneto
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
NATO walczy z koronawirusem
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Nowy tor przeszkód zawiszaków
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Podchorążowie za sterami Bielików
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie odmładzają F-16
Co z tegorocznym MSPO?
Polskie porty bardziej otwarte
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Obradowała Rada Gabinetowa
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Agent w generalskich szlifach
Partyzanci rozgromili ubeków
Widzieć i nie być widzianym
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Przeciwlotnicza Sona
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Nowa strategia z podpisem prezydenta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO