moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”

Niemal stu żołnierzy m.in. z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 10 Brygady Logistycznej i jednostki specjalnej Formoza zdało egzamin przed misją Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym. Wojskowi i samolot rozpoznawczy Bryza wejdą w skład III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego na południu Włoch.

W Zatoce Gdańskiej pojawiła się nieznanego pochodzenia jednostka pływająca, którą musi zidentyfikować załoga samolotu rozpoznawczego. Bryza jak najszybciej podrywa się z lotniska i rusza w stronę morskiego intruza. Piloci na wykonanie zadania mają zaledwie trzy godziny. Załoga Bryzy dość szybko namierza nieznaną jednostkę, następnie naprowadza na nią grupę abordażową. To tylko jedno z zadań, jakie podczas certyfikacji musieli wykonać żołnierze przygotowujący się do III zmiany PKW „Sophia” na Morzu Śródziemnym. Sprawdzian przed misją odbył się w połowie lutego.

Wojsko w gotowości

REKLAMA

W skład III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Sophia” wejdzie około 100 wojskowych. Do unijnej misji gotowi są przede wszystkim żołnierze 44 Bazy Lotnictwa Morskiego oraz 10 Brygady Logistycznej i jednostki specjalnej Formoza. Do PKW ludzi delegują także dowództwa: brygady lotnictwa marynarki wojennej, wojsk specjalnych i wojsk obrony terytorialnej. Na Sycylię wyjadą też żołnierze z 3 Flotylli Okrętów, 6 Ośrodka Radioelektronicznego, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, Żandarmerii Wojskowej, 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego i 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych. III zmianą będzie dowodzić kmdr por. pil. Cezary Zygmunt z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. 

W czasie misji żołnierze będą użytkować patrolowo-rozpoznawczy samolot M28B 1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. Uczestnicy misji będą stacjonować na Sycylii w amerykańsko-włoskiej bazie Sigonella.

Czy jednak żołnierze faktycznie polecą na Sycylię, by walczyć z nielegalnymi emigrantami i przemytnikami, dowiemy się za kilka tygodni. – Obecny mandat misji wygasa 31 marca, wtedy też we Włoszech zakończą służbę żołnierze z II zmiany PKW „Sophia” – mówi mjr Agnieszka Kossowska, oficer prasowy PKW. – 20 marca ma się rozpocząć posiedzenie szefów rządów krajów Unii Europejskiej, którzy zdecydują o przyszłości misji. Niewykluczone, że zostanie ona przedłużona. W takim przypadku musimy mieć w gotowości certyfikowany skład III zmiany PKW – dodaje rzeczniczka.

Mają oko na przemytników

W rejon misji kilka dni temu wyjechali jednak specjalsi. Grupę zadaniową wojsk specjalnych III zmiany PKW EU „Sophia” tworzą komandosi z Jednostki Wojskowej Formoza. Wykonują zadania z pokładu włoskiego okrętu Luigi Rizzo. Do ich obowiązków należy kontrola jednostek pływających oraz przeciwdziałanie nielegalnemu przemytowi ludzi, broni i ropy naftowej.

Poza morskimi komandosami w bazie Sigonella służą cały czas żołnierze z II zmiany PKW. To głównie wojskowi z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku misji lotnicy morscy spędzili w powietrzu ponad 650 godzin i wykonali 150 operacji nad Morzem Śródziemnym. Załogi rozpoznawczych Bryz patrolują z powietrza morze od brzegów Sycylii, aż po granice wód terytorialnych Libii. Mają namierzać przemytników broni lub narkotyków, także łodzie z nielegalnymi migrantami. Zebrane w czasie zwiadu informacje lotnicy przekazują do dowództwa operacyjnego misji, które decyduje o wysłaniu wojska w dany region lub o powiadomieniu libijskich służb mundurowych.

„Sophia” to misja Unii Europejskiej zainicjowana w maju 2015 roku. Żołnierze wchodzący w skład kontyngentów walczą z przemytem ludzi, towarów i surowców. Ponadto wojskowi szkolą libijskie morskie siły bezpieczeństwa, które mają przeciwdziałać nielegalnemu przemytowi migrantów. To właśnie z tego kraju prowadzą najpopularniejsze szlaki przerzutu nielegalnych migrantów do Europy. Uczestnicy misji współpracują z Sojuszem Północnoatlantyckim, który w tym samym rejonie prowadzi operację NATO „Sea Guardian”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Cel – bezpieczna Europa
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Generała Andersa akces do NATO
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Rok intensywnych ćwiczeń
Panie bez taryfy ulgowej
Drugie życie Wilczego Szańca
General Anders Joins NATO
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
To był realny plan odbudowy Polski
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Podniebny trening transportowców
Pogromcy czołgów poszukiwani
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Kraby na służbie w Sulechowie
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Szef NATO w Warszawie
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Jastrzębie widzą w ciemności
„Zoom na proobronność”
Trening na wieżowcu i nad wodą
Kampania wyborcza poza armią
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Brunssum, or welcome to the Netherlands
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
75 lat od wielkiej ucieczki
Trzecia Setka Komandosa
Podwyżki dla pracowników wojska
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Spędź sobotę w WAT
Step ahead in a different world
Wizja marszałka prysła w Rydze
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
201 maratonów w 201 krajach
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
A Biting and Tracking Commando
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Pancerna walka w mieście
Premier odwiedził GROM
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
US Army od kuchni
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Herculesem dookoła świata
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO