moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybierasz liceum? Zostań wojskowym informatykiem

Wojskowe Liceum Informatyczne powstaje przy Wojskowej Akademii Technicznej. Pierwsi uczniowie rozpoczną w nim naukę we wrześniu. Będą mieć więcej niż ich koledzy z ogólniaka matematyki, fizyki i angielskiego. MON liczy, że absolwenci nowej szkoły rozpoczną studia na WAT i w przyszłości zostaną cyberżołnierzami.

Kilka dni temu minister obrony, Mariusz Błaszczak wydał zarządzenie w sprawie powołania Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego w Warszawie. Utworzenie szkoły średniej to jeden z pomysłów Ministerstwa Obrony Narodowej na kształcenie przyszłych żołnierzy wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Liceum, w którym mają się uczyć kandydaci na cyberżołnierzy będzie zlokalizowane na terenie Wojskowej Akademii Technicznej. 1 września 2019 roku rok szkolny rozpocznie w nim 50 nastolatków. Zgodnie z planami resortu obrony, w szkole powstaną dwie klasy: jedna będzie przeznaczona dla absolwentów gimnazjów, druga dla tych, którzy ukończyli 8-letnią podstawówkę.

O przyjęciu do liceum, podobnie jak w przypadku innych szkół ponadpodstawowych, będą decydowały wyniki egzaminu ośmioklasisty (gimnazjalisty) oraz oceny z języka polskiego, matematyki, fizyki i języka obcego. – Nie wymagamy zaawansowanej wiedzy informatycznej, ale predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych są wskazane – mówi Grzegorz Szczypek, przedstawiciel Wojskowej Akademii Technicznej. Dodatkowo każdy kandydat na licealistę będzie musiał zdać test z wychowania fizycznego.

Czego mogą się spodziewać uczniowie, którzy rozpoczną naukę w liceum informatycznym? – Podstawowy program zajęć będzie tożsamy z tym, jaki obowiązuje w innych liceach ogólnokształcących – mówi Szczypek. – Jednak u nas, z uwagi na specyfikę szkoły, przewidzieliśmy rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego. Ponadto prowadzone będą zajęcia z zakresu edukacji wojskowej oraz w zwiększonym wymiarze zajęcia z wychowania fizycznego – dodaje. Każdy z uczniów będzie mógł także brać udział w zajęciach fakultatywnych i dodatkowych realizowanych przez doświadczoną kadrę akademicką WAT. Licealiści będą mogli korzystać też z obiektów sportowych oraz laboratoriów akademickich WAT-u. 

Szkoła oferuje podopiecznym zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie oraz opiekę lekarską.  – Wynika to przede wszystkim z tego, że oferta liceum skierowana jest do utalentowanej młodzieży z terenu całej Polski. Chcielibyśmy także, aby czas poświęcony na naukę w szkole był wykorzystany możliwie intensywnie i efektywnie – wyjaśnia przedstawiciel uczelni. Szczypek przypomina także, że w Dęblinie od kilkudziesięciu lat funkcjonuje Ogólnokształcące Liceum Lotnicze, które działa w podobny sposób.

Uczniowie, którzy skończyli gimnazjum będą w nowym liceum uczyć się trzy lata, a ci po podstawówce – cztery. MON liczy, że absolwenci Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego będą kontynuowali naukę na studiach w Wojskowej Akademii Technicznej. – 80 procent absolwentów liceum lotniczego studiuje na wojskowych uczelniach. Chcemy, aby u nas też tak było – podkreśla Szczypek.

MON zakłada, że absolwenci liceum, a potem WAT-u zostaną w przyszłości żołnierzami wojsk obrony cyberprzestrzeni. Najważniejszymi zadaniami nowego rodzaju wojsk będzie zabezpieczanie systemów teleinformatycznych, prowadzenie działań obronnych oraz wykrywanie cyberataków. Cyberżołnierze zajmować się będą także rozpoznaniem systemów nieprzyjaciela oraz działaniami ofensywnymi.

EK, MM

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze


Raport w sprawie reparacji od Niemiec
 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Jak zginął „Ponury”
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
A Half-Open Gate to Hell
Rusza cyberkomponent WOT-u
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Fleet of the Future
Likwidacja komendanta Junka
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Poprady w Gołdapi
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
„Dragon” na Wiśle
Stulecie wojskowej Akademii
Nowe plecaki dla żołnierzy
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Logistycy na poligonie w Drawsku
F-16 wracają do Polski
Polski wkład w operację „Overlord”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Następcy Herculesów
Kierunek: Afganistan
Miroslawiec Up
Terytorialsi oddają krew
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Kolejna szabla AFN zdobyta
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Trałowanie pod osłoną
Medale dla uczestników walk w Karbali
Tu się zadań nie wybiera
Trudny sojusz partyzantów
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Flota przyszłości
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Zmiany w przepisach mundurowych
Jihadist Mill
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Działalność firm na rzecz obronności
Rydwany dżihadu
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO