moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON

Od grudnia 2015 roku do chwili obecnej podpisaliśmy 424 umowy na kwotę ponad 52 mld zł. Zwiększamy nakłady na armię i umacniamy sojusze – mówił posłom wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Posiedzenie sejmowej komisji na temat „Trzy lata działalności PiS w obszarze obrona narodowa” zostało zwołane na wniosek Platformy Obywatelskiej. 

Zdaniem posłów opozycji, rząd w niewystarczający sposób prowadzi politykę obronną. – Obecne kierownictwo MON dokonało niesłychanego spustoszenia kadrowego. Z wojska musieli odejść niemal wszyscy dowódcy wyższego szczebla, począwszy od szefa Sztabu Generalnego WP, przez inspektorów rodzajów sił zbrojnych, aż po dowódców związków taktycznych – mówił Czesław Mroczek, były wiceszef MON, a obecnie wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Według posła, za rządów PiS doszło do „zaciągu ludzi niedoświadczonych, których symbolem jest Bartłomiej M.” – Nastąpiły też ogromne opóźnienia w przyjmowaniu dokumentów planistycznych. Nie ma szczegółowych kierunków rozwoju sił zbrojnych, nie wydano również aktualnych planów dotyczących modernizacji armii, do dziś nie ma dokumentu dotyczącego przygotowań pozamilitarnych w przypadku kryzysu – zarzucał poseł Mroczek.

Były wiceminister obrony uważa, że część programów realizowana jest z opóźnieniem lub została zawieszona. Poseł podkreślał, że zrezygnowano m.in. z kupna 50 śmigłowców Caracal, systemu zarządzania polem walki dla Rosomaków, powietrznych systemów bezzałogowych, pozyskania okrętów nawodnych oraz podwodnych. Czesław Mroczek skrytykował też podpisanie umowy na dostawę dla wojsk specjalnych czterech maszyn Black Hawk. – Te śmigłowce mogą być używane do transportu, ale na pewno nie na potrzeby wojsk specjalnych, bo nie spełniają wymogów operacyjnych. Ten zakup ma się nijak do potrzeb sił zbrojnych. Mamy do czynienia z działaniami pozornymi, gdyż wojsko potrzebuje kilkudziesięciu śmigłowców, a nie kilku – przekonywał poseł opozycji. Dodał, że nie rozumie, dlaczego strona rządowa jednocześnie nie wynegocjowała korzystnego dla polskiego przemysłu obronnego offsetu. Brak oferty skierowanej do rodzimych zakładów zbrojeniowych poseł Mroczek wytknął także w przypadku umowy na dostawę systemu HIMARS, którą w ubiegłym tygodniu przedstawiciele MON podpisali z Amerykanami.

Posłowie PO zwrócili też uwagę na zbyt wysokie – ich zdaniem – koszty zakupu samolotów dla VIP-ów. – Na ten cel zarezerwowano 1 mld 700 tys. zł, tymczasem maszyny kupiono za ponad 3 mld 200 tys. zł – mówili politycy Platformy. 

Na zarzuty opozycji odpowiadał wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Zapewniał posłów, że rząd od trzech lat konsekwentnie zwiększa nakłady na obronność, zawiera umowy mające na celu modernizację armii oraz wzmacnia potencjał sił zbrojnych chociażby przez tworzenie wojsk obrony terytorialnej. – Docelowo w 17 brygadach WOT będzie służyć 53 tys. żołnierzy – mówił wiceminister. Dodał, że MON odbudowuje potencjał militarny na ścianie wschodniej, m.in. tworząc nową dywizję. – Za rządów PO–PSL dowódcy dostawali nagrody, gdy likwidowali poligony – wypominał Wojciech Skurkiewicz. Podkreślił, że trwa kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, której celem jest zachęcenie do rozpoczęcia służby w wojsku. – Od początku tej akcji aż 7 tys. osób złożyło wnioski o przyjęcie do armii – mówił.

Wiceminister poinformował, że resort obrony nie tylko dąży do zwiększenia liczebności armii, lecz także przeznacza większe kwoty niż rząd PO–PSL na wynagrodzenia dla żołnierzy i pracowników wojska. – Wynagrodzenia wzrosły o średnio 200 zł, a kolejne planowane podwyżki wyniosą około 300 zł – mówił Wojciech Skurkiewicz.

Jakie najważniejsze umowy zostały podpisane przez MON w ciągu ostatnich trzech lat? – Od grudnia 2015 roku do chwili obecnej podpisaliśmy 424 umowy na kwotę ponad 52 mld zł – mówił wiceszef MON. – Tylko w ciągu pierwszych dwóch lat zostało podpisanych 250 umów na modernizację polskiego wojska, z czego aż 160 zostało skierowanych do polskich zakładów – dodał. Do najważniejszych umów wiceminister Skurkiewicz zaliczył: kontrakt na dostawę systemu obrony powietrznej Patriot oraz dywizjonu artylerii rakietowej HIMARS, zakup czterech śmigłowców S-70i Black Hawk. – Kupiliśmy także armatohaubice Kraby, samobieżne moździerze Rak, Orliki, zestawy przeciwlotnicze Poprad, radary średniego zasięgu oraz 900 ciężarówek na podwoziu Jelcza i 20 tysięcy pistoletów Vis. Podjęliśmy też decyzję o przyspieszeniu programu „Harpia”, który zakłada kupno nowego myśliwca wielozadaniowego – wymieniał.  

Bartosz Kownacki, który był wiceministrem obrony, gdy resortem kierował Antoni Macierewicz, zarzucił posłom PO, że nie prowadzą dyskusji merytorycznej. – Krytykujecie, że samoloty dla VIP-ów kosztowały więcej niż zakładaliśmy, ale uważam, iż partia, która anulowała przetarg na zakup maszyn dla najważniejszych osób w państwie, nie ma moralnego prawa wypowiadać się na ten temat. Nie po tym, co się stało w kwietniu 2010 roku – przekonywał Bartosz Kownacki. Dodał, że według sondaży badających nastroje w wojsku, obecnie żołnierze lepiej oceniają stan sił zbrojnych niż za poprzedniego rządu. 

Joanna Tańska

autor zdjęć: ppor. Maciej Wrotniak / 15BZ

dodaj komentarz

komentarze


Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Iranian Chess Game
W drodze po zwycięstwo
Jani, cudem ocalony
Trening medyczny przed misją
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Osa na patrole
Niechciany traktat
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wsparcie dla saperów
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Niezwyciężeni znowu trenują
Życie po zdjęciu munduru
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
„Albatros” już na wodzie
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Fort zagłady
Klasy wojskowe po nowemu
Raki strzelały na Bałkanach
Na strzelnicy w szczytnym celu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
68W Means Lifesaver
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Sosnkowski przywrócony
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Wypadek saperów
68W znaczy ratownik
Wabik z WAT-u
Zmarł trzeci z rannych saperów
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Bożeny do modyfikacji
Groty i VIS-y dla armii
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Cienka niebieska linia
Wyjątkowa operacja minerów
Nowy wiceminister w MON
Maraton po bieszczadzkich szlakach
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Kolejne Raki dla wojska
Wojskowe szkolenie dla studentów
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Thin Blue Line
Rescue Like You Would in a War
Gavia na Atlantyku
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Lotem przeciw bolszewikom
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowa misja i nowy sprzęt
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Snajper walczy także z wiatrem
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO