19 medali żołnierzy

Halowe mistrzostwa kraju w lekkiej atletyce odbyły się w Toruniu. Żołnierze wywalczyli aż 19 medali: osiem złotych, pięć srebrnych i sześć brązowych. Wśród zwycięzców po raz kolejny na najwyższym stopniu stanął kpr. Marcin Lewandowski. Zawody były ostatnim sprawdzianem przed halowymi mistrzostwami Europy, które w przyszłym tygodniu rozpoczną się w Glasgow.

Już po raz 63. lekkoatleci walczyli w hali o medale mistrzostw Polski. Żołnierze mają powody do zadowolenia. Tytuły mistrzowskie zdobyli: kpr. Marcin Lewandowski, st. szer. Adrian Świderski, szer. rez. Sofia Ennaoui, szer. rez. Klaudia Kardasz, szer. rez. Justyna Święty-Ersetic, szer. Tomasz Jaszczuk, szer. rez. Remigiusz Olszewski i szer. rez. Michał Rozmys.

Kolejne zwycięstwo kpr. Lewandowskiego

W znakomitej formie przed czempionatem Starego Kontynentu jest kpr. Marcin Lewandowski z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz. W Arenie Toruń po raz pierwszy w karierze rywalizował w hali na dystansie 3000 m. Podoficer już po 1500 m przesunął się na pierwszą pozycję i przyspieszył. Jego tempa nie wytrzymał żaden z konkurentów. Na mecie kapral miał czas 8 min 16 s i cieszył się z pierwszego tytułu mistrzowskiego na nietypowym dla niego dystansie.

Zawodnik z WZS Bydgoszcz był również zadowolony z tego, że narzucając większe tempo pomógł sześciu kolegom ustanowić rekordy życiowe. „Życiówkę” poprawił m.in. brązowy medalista Paweł Pankratow, którego szkoleniowcem jest st. szer. Bartosz Nowicki z 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Marcin Lewandowski w przeddzień startu na 3000 m w Toruniu walczył w Birmingham o punkty do klasyfikacji IAAF World Indoor Tour – halowego odpowiednika letniej Diamentowej Ligi. W biegu na 800 m zajął piąte miejsce. Natomiast 13 lutego triumfował w biegu na dystansie jednej mili, który rozegrano w irlandzkim mieście Athlone. Wynikiem 3 min 56,41 s ustanowił halowy rekord Polski, zresztą drugi w tym roku – podczas mityngu Orlen Copernicus Cup pobił bowiem rekord na dystansie 1500 m.

Na najwyższym podium

Poza kapralem Marcinem Lewandowskim w Arenie Toruń na najwyższym stopniu podium stanęło siedmioro żołnierzy. St. szer. Adrian Świderski wynikiem 16,45 m wygrał rywalizację w trójskoku. Niestety, 5 cm zabrakło mu do uzyskania minimum na halowe mistrzostwa Europy. Z kolei szer. rez. Sofia Ennaoui z czasem 4 min 15,62 s triumfowała w biegu na 1500 m, na tym dystansie jest obecnie trzecia na europejskich listach. Szer. rez. Klaudia Kardasz pchnęła natomiast kulę na odległość 18,21 m i tym wynikiem zapewniła sobie tytuł mistrzowski. Szer. Tomasz Jaszczuk zdobył z kolei złoto w skoku w dal – skoczył 7,93 m, ale do uzyskania przepustki na czempionat w Glasgow zabrakło mu 2 cm. Szer. rez. Remigiusz Olszewski triumfował zaś w biegu na 60 m – uzyskał czas 6,67 s i po raz piąty z rzędu zdobył tytuł mistrzowski w hali. Szer. rez. Michał Rozmys był natomiast najszybszy w biegu na 1500 m – biegł 3 min 43,42 s. Wreszcie jedyny złoty medal w biegach sztafetowych wywalczyła szer. rez. Justyna Święty-Ersetic, która była liderką drużyny AZS AWF Katowice w sztafecie 4x200 m.

Srebrne medale i brązowe

Szer. rez. Święty-Ersetic w Arenie Toruń wywalczyła również medal w rywalizacji indywidualnej – była druga w biegu na 400 m, który był najbardziej emocjonującym wydarzeniem toruńskich mistrzostw. Bieg – z czasem 52,05 s – wygrała Iga Baumgart-Witan, liderka światowych tabel. Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic była o 0,11 s wolniejsza od koleżanki z reprezentacji. Natomiast brązowy medal wywalczyła st. szer. Anna Kiełbasińska, której wynik – 52,32 s – uplasował ją na piątym miejscu w europejskich tabelach.

Świetnie w biegu na 3000 m spisała się szer. Anna Gosk z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Z wynikiem 9 min 19,05 s wywalczyła srebrny medal. To kolejny sukces tej zawodniczki w tym roku. Wygrała bowiem bieg przełajowy na 6 km w belgijskim Hannut oraz zajmując siódmą lokatę w crossie na 6 km w Edynburgu przyczyniła się do zwycięstwa drużyny Europy w trójmeczu, w którym startowały jeszcze reprezentacje Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Dwa srebrne medale na mistrzostwach w Toruniu wywalczyli również starsi szeregowi z bydgoskiego WZS: Paweł Wojciechowski i Dominik Bochenek. Ten pierwszy z wynikiem 5,60 m zajął drugie miejsce w finale skoku o tyczce. Natomiast Bochenek był drugi w biegu na 60 m przez płotki – uzyskał czas 7,75 s. Jeszcze szybciej pobiegł w eliminacjach i dzięki temu wypełnił minimum na mistrzostwa Europy.

Dwa medale wywalczyli żołnierze w konkursie kulomiotów, w którym zwycięzcą był Michał Haratyk. Srebrny medal zdobył szer. rez. Konrad Bukowiecki, uzyskując wynik 20,78 m. Natomiast brąz – szer. Jakub Szyszkowski, który pchnął kulę na odległość 20,23 m.

Na najniższym stopniu podium w Arenie Toruń stanęli jeszcze: st. szer. Jakub Krzewina, st. szer. Łukasz Krawczuk, szer. rez. Tymoteusz Zimny, szer. rez. Joanna Linkiewicz i szer. rez. Maciej Grynienko. Krzewina był trzeci w finale biegu na 400 m, a Krawczuk i Zimny biegli w sztafecie Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław, która uzyskała trzeci czas na dystansie 4x200 m. Z kolei w sztafecie 4x200 m kobiet brąz w barwach AZS-AWF Wrocław wywalczyła Linkiewicz. Natomiast Grynienko zajął trzecią lokatę w skoku wzwyż.

16 żołnierzy w składzie na Glasgow

Dzisiaj Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłosił skład reprezentacji Polski na 35. Halowe Mistrzostwa Europy, które w dniach 1–3 marca odbędą się w Glasgow. W 32-osobowym składzie jest 16 żołnierzy. W rywalizacji kobiet wystartują: st. szer. Anna Kiełbasińska (sztafeta 4x400 m), szer. rez. Sofia Ennaoui (bieg na 1500 m), szer. rez. Justyna Święty-Ersetic (bieg na 400 m i sztafeta 4x400 m), szer. rez. Małgorzata Hołub-Kowalik (sztafeta 4x400 m) i szer. rez. Klaudia Kardasz (pchnięcie kulą). Natomiast w składzie męskiej reprezentacji są: kpr. Marcin Lewandowski (bieg na 800 i 1500 m), st. szer. Dominik Bochenek (60 m przez płotki), st. szer. Adrian Świderski (trójskok), st. szer. Paweł Wojciechowski (skok o tyczce), szer. Jakub Szyszkowski (pchnięcie kulą), st. szer. Jakub Krzewina i szer. rez. Tymoteusz Zimny (sztafeta 4x400 m), szer. rez. Michał Rozmys (bieg na 800 m), szer. Tomasz Jaszczuk (skok w dal), szer. rez. Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą) i szer. rez. Remigiusz Olszewski (bieg na 60 m).