moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie

Na początku lutego dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód z Elbląga przeniosło się do nowego kompleksu. Tworzy go wyremontowany stary budynek sztabu 16 Dywizji wraz z dobudowanym skrzydłem. Siedziba została dostosowana do natowskich norm bezpieczeństwa sieci dowodzenia i łączności. Koszt inwestycji to prawie 120 mln zł.

Sztab Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód to ponad 280 żołnierzy z 15 państw. Do tej pory oficerowie ulokowani byli w niewielkich koszarach przy ulicy Łęczyckiej w Elblągu. Od dwóch tygodni dowództwo urzęduje już przy ulicy Podchorążych. Nowa siedziba ma prawie 5 tys. m2 i składa się z dwóch części. Pierwszą tworzy wyremontowany budynek, w którym jeszcze trzy lata temu ulokowany był sztab 16 Dywizji Zmechanizowanej. Druga to dobudowane skrzydło, którego rozkład jest lustrzanym odbiciem starej części budynku. Kompleks został wyposażony w teleinformatyczne sieci dowodzenia i łączności spełniające wyśrubowane natowskie normy w zakresie bezpieczeństwa. Firmą odpowiedzialną za przeprowadzenie prac była firma AMW Sinevia.

Jak podkreślają przedstawiciele Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, który nadzorował budowę, była to jedna z najbardziej skomplikowanych pod względem prawnym inwestycji realizowanych przez polską armię od czasu budowy w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC). – W odróżnieniu od JFTC, które powstawało dzięki środkom Sojuszu, tutaj za budowę płaciliśmy w całości my. Natomiast za instalacje i urządzenia zapłaciło NATO i to Sojusz jest ich właścicielem – wyjaśnia gen. dyw. Dariusz Łukowski, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

REKLAMA

Inwestycja, której koszt na początku szacowano na nieco ponad 44 mln zł, ostatecznie zamknęła się w kwocie prawie 120 mln zł. Generał wyjaśnia, że wzrost wydatków wynika z tego, że niemal na każdym etapie budowy pojawiały się problemy. Już na początku okazało się, że zabytkowy budynek, w którym mieścił się niedawno sztab 16 Dywizji, wymaga większych nakładów, niż zakładano. Planowano wymianę pokrycia dachu i przebudowę ścian działowych, jednak po rozpoczęciu prac okazało się, że do wymiany jest nie tylko cały dach wraz z więźbą, ale również ściany nośne, które były popękane.

Gen. Dariusz Łukowski dodaje, że koszty inwestycji rosły nie tylko przy remoncie, ale także budowie nowej części budynku. – Warunki wodno-gruntowe terenu, na którym miało stanąć nowe skrzydło, okazały się zupełnie inne niż zakładano. Zamiast tradycyjnego fundamentu musieliśmy wykonać drogi, tak zwany pływający fundament – wyjaśnia generał. – Jakby tego było mało, trzeba było przeprowadzić ekshumacje, gdyż okazało się, że w tym miejscu był kiedyś cmentarz wojenny – dodaje.

Przedstawiciele Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych podkreślają, że budynek sztabu, mimo problemów i dodatkowych kosztów, udało się wznieść i wyposażyć w natowskie systemy i urządzenia, zaledwie w ciągu jednego roku. – Od oficerów z innych państw NATO wielokrotnie słyszałem w tej sprawie słowa niedowierzania – podkreśla gen. Łukowski.

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód powstała w marcu 2017 roku. Tworzy ją prawie 300 żołnierzy reprezentujących 15 armii NATO. Zadaniem jednostki jest koordynacja funkcjonowania i szkolenia batalionowych grup bojowych, które stacjonują na wschodniej flance Sojuszu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ad
1550726940
Wyśrubowane natowskie normy w zakresie bezpieczeństwa??? Naprawdę??? Autor nie jest, niestety, świadomy, że polskie normy wojskowe pod kątem bezpieczeństwa są dwa razy bardziej wyśrubowane niż w NATO...
2F-8B-69-0A

Kontrakty na Raki i nowe mundury
 
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Wojsko przeciw wirusowi
MON nie wycofuje się z MSPO
Na zakupy do sklepu AMW
Partyzanci rozgromili ubeków
Nowy wiceminister w MON
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Koniec kijowskiego snu
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Patrioty z polskimi przyczepami
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Przeciwlotnicza Sona
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Spartan” znów na Mazurach
Na misjach święta inne niż zwykle
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Rubiny w walce z epidemią
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
F-16 kończą misję w Estonii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Army of Medics
Online z mistrzami sportu
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Harpun” do walki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prawdziwi wojownicy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie porty bardziej otwarte
Co z tegorocznym MSPO?
Sukcesy sportowców w mundurach
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Amerykanie odmładzają F-16
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pracowity tydzień flotylli
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Widzieć i nie być widzianym
NATO walczy z koronawirusem
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Święto żołnierzy służących na misjach
Obradowała Rada Gabinetowa
„Ratownik” od nowa
Specjalsi świętują
Białe noce podhalańczyków
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Podchorążowie za sterami Bielików
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gotowi na „Defendera”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Agent w generalskich szlifach
Ćwiczenia z torpedą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO