moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wspólnie przysięgali na sztandar

We Wrocławiu, 8 lutego br., uroczystą przysięgę wojskową złożyło 79 ochotników, którzy szkolą się w Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej w ramach służby przygotowawczej do korpusu oficerskiego Narodowych Sił Rezerwowych (NSR).

Uroczystość rozpoczął meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości złożony rektorowi-komendantowi AWL gen. bryg. dr. hab. inż. Dariuszowi Skorupce przez dowódcę uroczystości, ppłk. Bartosza Sylwestrzaka. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych przed front szyku pododdziałów wystąpił poczet sztandarowy. Aktu uroczystej przysięgi wojskowej dokonały wypowiedziane słowa Roty: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam (...)”. Złożeniem przysięgi na sztandar wyróżnieni zostali szeregowi podchorążowie: Mateusz Woźny, Kamil Kozłowski, Damian Grzelak, Mariusz Nowak.

Do zebranych gości oraz samych bohaterów uroczystości zwrócił się rektor-komendant AWL. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie słów przysięgi oraz zwrócił uwagę na wartości, którymi powinien kierować się żołnierz.

REKLAMA

– Przysięga wojskowa, to ważny osobisty akt, zobowiązujący każdego żołnierza do rzetelnego i wiernego wypełniania obowiązków wobec Ojczyzny. W słowach roty przysięgi znajdujemy wartości uniwersalne, które muszą być dla nas żołnierzy najważniejszym drogowskazem. Pamiętajcie o tym, że w tych kilku zdaniach zawarte są treści zasadnicze, takie jak sztandar, bóg, honor i ojczyzna oraz deklaracja poświęcenia życia dla nich. – powiedział gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka. – Służba wojskowa, jak mówił Jan Paweł II, jest nie tylko zawodem , czy obowiązkiem. Musi być także wewnętrznym nakazem sumienia, nakazem serca. Tradycje żołnierskie Polaków poprzez wieki związały służbę wojskową z miłością do Ojczyzny(…)”– dodał.

Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił kapelan AWL ks. kpt. Maksymilian Jezierski.

Za bardzo dobre wykonywanie zadań służbowych podczas szkolenia podstawowego, Rektor-Komendant AWL wyróżnił listem gratulacyjnym szeregowych podchorążych: Sebastiana Strojnego, Rafała Guta, Patryka Janeka, Darię Poliwkę, Karola Witkowskiego. - Dzisiaj to My, składając przysięgę wojskową, staliśmy się spadkobiercami bogatych i chlubnych tradycji patriotyczno - bojowych Naszego Narodu. Jesteśmy Żołnierzami! Dzięki naszej wytrwałości, wzajemnemu wsparciu i pomocy, osiągnęliśmy wspólny cel. Od teraz będzie na nas spoczywał zaszczyt, ale i obowiązek obrony największych wartości Narodu: niepodległości, suwerenności bezpieczeństwa i pokoju - powiedziała w imieniu głównych bohaterów uroczystości szer. pchor. Joanna Wszędobył.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów biorących udział w przysiędze wojskowej.

W dniu 07 lutego br., odbyła się msza święta w intencji ochotników, którzy rozpoczęli służbę przygotowawczą w Akademii Wojsk Lądowych. Mszę celebrował kapelan AWL ks. kpt. Maksymilian Jezierski. Podczas kazania pogratulował on żołnierzom decyzji o poświęceniu się służbie dla dobra Ojczyzny.

Służba przygotowawcza przeznaczona jest dla osób, które nie posiadają przeszkolenia wojskowego, a są zainteresowane służbą w armii. Szkolenie zostało uruchomione z myślą o chętnych zamierzających odbyć szkolenie wojskowe, a następnie podpisać kontrakt do pełnienia służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
Służba podzielona jest na dwa okresy: podstawowy oraz specjalistyczny. Okres podstawowy, powinien umożliwić podchorążym adaptację do służby wojskowej oraz opanowanie podstawowej wiedzy, umiejętności i nawyków z zakresu przygotowania ogólnowojskowego. W tym czasie żołnierze składają przysięgę. Po zakończeniu tego etapu kandydaci do Narodowych Sił Rezerwowych odbędą szkolenie specjalistyczne.
Szkolenie zakończy się egzaminem. Po jego zdaniu, każdy żołnierz rezerwy otrzyma stopień kaprala. Jeśli ochotnik po zakończeniu służby przygotowawczej przejdzie dodatkowo ćwiczenia wojskowe, będzie mógł zostać mianowany na pierwszy stopień oficerski.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze


Panie bez taryfy ulgowej
Wilno w polskich rękach
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Leopards in a Trap
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Błękitna Armia przybywa do Polski
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Zwiadowcy wkroczyli do miast
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Remont „Piasta” na finiszu
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Kampania wyborcza poza armią
Kolejka dostawców niszczycieli
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Alarm dla Jastrzębi
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Więcej wojska w Łomży
Wojna w świętym mieście, epilog
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Leopardy w pułapce
Katyńskie pamiątki
Sukcesy biegających żołnierzy
Święto stołecznego garnizonu
Irackie zapiski gen. Bieńka
Ducha nie wolno tracić
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Bliski Wschód. Region bez klucza
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Wodowanie „Artemisa”
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Odliczanie do majowej defilady
„Sophia” z nową zmianą
Life Enchanted in Museum Display Case
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
NATO i kosowska łamigłówka
Tryumf w cieniu Jałty
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Życie zaklęte w gablotach
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Szef NATO w Warszawie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Tarcza przeciwko agresji
Cel – bezpieczna Europa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO