moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie „diabły” w Polsce

Czwarta zmiana amerykańskich wojsk dotarła już do Polski. Przez najbliższe dziewięć miesięcy sojuszników ze środkowo-wschodniej Europy będzie wspierać 3,5 tysiąca żołnierzy Devil Brigade, która wchodzi w skład 1 Dywizji Piechoty z Fort Riley. Jednostka brała udział między innymi w wojnach w Wietnamie czy Iraku.

„Team naszych kucharzy miał dziś wyjątkowy dzień. Dołączył do kolegów z Polski, by wspólnie przygotować posiłek. A przy okazji nauczyliśmy się trochę polskiego: huczon ziemniaki, klopsiki, pieczywo – wpisy, które od kilku dni pojawiają się na facebookowym profilu 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Fort Riley nie pozostawiają wątpliwości. Kolejna zmiana amerykańskich żołnierzy dotarła do Polski i powoli się tutaj urządza. Tym razem dziewięciomiesięczną służbę w ramach misji Atlantic Resolve będą pełnili żołnierze Devil Brigade, czyli jednostki, która zaznaczyła swą obecność na frontach obydwu światowych wojen, w dżungli Wietnamu czy na irackiej pustyni.

Oficjalne pożegnanie oddziałów wyruszających z Fort Riley do Europy (ale też Afganistanu) odbyło się w połowie stycznia. – Każda z naszych brygad ciężko trenowała i jest gotowa na wyzwania, które przed nami stoją – podkreślał wówczas John S. Kolasheski, dowódca 1 Dywizji Piechoty. Dodawał, że jego podwładni jadą na Stary Kontynent, by zapewnić sojusznikom strategiczną pomoc i zapobiec ewentualnej agresji. – Żołnierze zaangażują się w szkolenia w Bułgarii, Estonii, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, w Polsce i Rumunii – wymieniał gen. Kolasheski. Do baz na tzw. wschodniej flance sojuszu wyruszyło 3,5 tys. Amerykanów wyposażonych m.in. w czołgi Abrams, transportery opancerzone Bradley i samobieżne haubice Paladin. Statki ze sprzętem zawijały do portu w belgijskiej Antwerpii. Stamtąd zaś transportem kolejowym i drogowym docierały do zachodniej Polski. Dla US Army był to także test szybkiego i sprawnego przerzutu wojsk na duże odległości. Amerykanie – jak dotychczas – będą stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu i Skwierzynie. Poszczególne jednostki mają się jednak przemieszczać po terytoriach sojuszniczych państw.

Żołnierze z Fort Riley to już czwarta zmiana ABCT (z ang. Armored Brigade Combat Team). Przez dziewięć ostatnich miesięcy armia USA na wschodniej flance była reprezentowana przez 1 Pancerną Brygadową Grupę Bojową, która wchodzi w skład 1 Dywizji Kawalerii. Jednostka nosi przydomek Iron Horse, czyli Żelazne Konie z Fort Hood w Teksasie. – Na obecności amerykańskich żołnierzy wiele skorzystaliśmy – przyznaje por. Krzysztof Gonera z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. – Kiedy tylko byli na miejscu, staraliśmy się razem z nimi ćwiczyć. Współpracowaliśmy też przy okazji kilku dużych manewrów, które zostały przeprowadzone na terenie Polski – dodaje. Amerykanie wzięli udział między innymi w ćwiczeniach „Anakonda '18”, a wcześniej „Borsuk '18”, gdzie wspólnie z polskimi żołnierzami odpierali desant, który chciał zająć mosty na Kwisie, czy też brali udział w rajdzie mającym unieszkodliwić rozmieszczone przez przeciwnika wyrzutnie rakiet krótkiego zasięgu.

Oficjalne przekazanie obowiązków pomiędzy zmianami ABCT odbędzie się w najbliższy wtorek w Żaganiu.

Amerykańskie wojska stacjonują w Polsce od stycznia 2017 roku. To konsekwencja decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie. W ten sposób Sojusz zareagował na coraz bardziej agresywną postawę Rosji, której wyrazem stały się aneksja Krymu, wywołanie i podsycanie konfliktu na wschodzie Ukrainy oraz liczne prowokacje w rejonie Morza Bałtyckiego.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: por. Krzysztof Gonera, st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
 
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Poprad w kolejnej jednostce
Terytorialsi nie stracą dodatku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Obradowała Rada Gabinetowa
Programiści w walce z koronawirusem
Rajd porucznika „Podkowy”
Następca RPG-7
Certyfikacja na „Tarczowni”
Trzy cele na ścieżce
Nowa misja polskich żołnierzy
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
As w potrzasku
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Nowy wiceminister w MON
Sześć dekad pod wirnikiem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rakiety w celu
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Nieoczekiwany test z gotowości
USA nie zacznie wojny z Iranem
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Iran uderza w USA
Defense Without Politics
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
„Gwiezdne wojny” Reagana
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Gen. Mika jest już zdrowy!
PKW Orlik na półmetku
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Sukcesy sportowców w mundurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Ochotnik do Polski
Początek katyńskiej zbrodni
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Żadnej kapitulacji
Bomby w Odrze
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Zgrupowanie „Wschód” na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO